10 pomysłów na zabawę z niemowlakiem

Niemowlę od pierwszych chwil życia poznaje świat i bada jego możliwości. Wiedzę oraz nowe umiejętności nabywa głównie przez zabawę. Rolą rodziców jest więc tak zorganizować dzień, aby poświęcać na nią co najmniej 15 minut dziennie. Czas ten będzie dla maluszka fascynującym odkrywaniem świata, a także rozwojem zmysłów. Jak jednak bawić się z niemowlakiem? To pytanie nurtuje wielu młodych rodziców, którzy nie wyobrażają sobie, jak wygląda zabawa z dzieckiem od 0 do 12 miesięcy. Jeśli też masz obawy i wątpliwości w tym zakresie, zobacz nasze pomysły na zabawę z dzieckiem poniżej 1. roku życia.

Jak powinna wyglądać zabawa z dzieckiem poniżej 1. roku życia?

Zabawa z dzieckiem poniżej 1 roku życia ma na celu nie tylko dostarczać mu rozrywkę, ale i pokazać otaczający go świat, uczyć nowych umiejętności społecznych, rozwijać zmysły, wzmacniać więź z rodzicem. Najlepiej więc postawić na różnorodne, często nieoczywiste zabawy. Musisz pamiętać, że dla niemowląt zabawą stać może się wszystko, bez obaw więc improwizuj, wykorzystuj przedmioty codziennego użytku, a także nie bój się sięgać po specjalistyczne zabawki dla niemowląt np. kostki sensoryczne czy książeczki kontrastowe. Różnorodność będzie świetną okazją do zdobywania nowych doświadczeń, poznania kolorów, kształtów, wzorów, faktur, smaków, zapachów, nauczy logicznego myślenia i wchodzenia w interakcje społeczne.

Zabawa z niemowlakiem to zawsze dla niego nauka, miej jednak na uwadze to, że nadal przede wszystkim powinna ona dostarczać mu rozrywki i wywoływać uśmiech na twarzy – nic więc na siłę. Podczas zabaw unikaj sztywnego trzymania się scenariusza, podążaj za dzieckiem i obserwuj, czym wykazuje większe, a czym mniejsze zainteresowanie, co je denerwuje itp. – nigdy nie staraj się na siłę dokończyć zabawy, ta nie jest bowiem zaliczaniem kolejnych punktów programu rozwojowego. Do zabawy z dzieckiem wprowadź luz i swobodę. Mile widziane jest wygłupianie się, strojenie głupich min, śmiech, śpiew, taniec. Maluchy chłoną emocje i nastroje dorosłych, więc szczera radość rodziców, to dla nich najlepsza zabawa.

Jak wygląda zabawa z noworodkiem?

Z dzieckiem bawić można się już od pierwszych chwil po urodzeniu. Zabawa z noworodkiem nie wygląda jednak tak jak ze starszakami. Zapomnieć musisz o lalkach, misiach czy samochodzikach. O wiele lepiej przy zabawach z noworodkiem sprawdza się karty i książeczki kontrastowe, czyli te czarno białe. Wspomagają one rozwój wzroku dziecka i wspomogą proces nauki rozróżniania kolorów.

10 pomysłów na zabawę z dzieckiem na 10 pierwszych miesięcy życia

Zabawy z miesięcznym dzieckiem.

Oprócz wcześniej wspominanych kart i książeczek kontrastowych w pierwszych tygodniach życia dziecka świetną zabawą będzie również obserwowanie różnorodnych przedmiotów. Maluch ich kształty potrafi odróżniać już do 2 tygodnia życia. Nad jego główką, w łóżeczku zamontuj karuzelę z zabawkami – oczywiście najlepiej z tymi w kontrastujących kolorach. Inne propozycje zabaw z noworodkiem to:

 •  wspólny taniec (oczywiście maluch jest umieszczony w chuście lub na rękach),
 • oglądanie siebie w lusterku,
 • delikatne masaże.

Zabawy z 2- miesięcznym dzieckiem.

Największą radością dla 2-miesiecznego bobasa będą zabawy oparte na robieniu śmiesznych i głupich min. Aby wywołać uśmiech dziecka, możesz naśladować jego mimikę lub samodzielnie wymyślić zestaw śmiesznych wyrazów twarzy. Do zabawy z dzieckiem możesz włączyć też zmysł dotyku, np. delikatnie masując, przytulając, głaskając, kołysając lub nosząc malca na rękach. Zabawką, która interesuje większość 8 tygodniowych dzieci, jest też pozytywka, wygrywająca delikatne i subtelne melodie.

Zabawy z 3 miesięcznym dzieckiem.

Po ukończeniu przez dziecko 3 miesiąca życia możliwości zabaw jest o wiele więcej. Wynika to głównie z tego, że 12 tygodniowe maluszki zaczynają chwytać różnego rodzaju przedmioty. Zabawa z 3 miesięcznym dzieckiem może więc polegać na podawaniu do rączki grzechotki, małego pluszaka, kostki sensorycznej. Takie zabawy pozwalają poznawać dziecku różne powierzchnie i trenować małą motorykę. O rozwój słuchu zadba natomiast zabawa polegająca na naśladowaniu dźwięków wydawanych przez maluszka czy “zachęcanie go do wspólnych rozmów”. Świetna zabawa z 3 miesięcznym dzieckiem to także:

 • turlanie po udach,
 • zawijanie w kocyk i powolne rozwijanie,
 • pierwszy kontakt z matą edukacyjną,
 • oglądanie siebie w lusterku,
 • „łapanie” echo,
 • podświetlenie przedmiotów światłem latarki (zabawa wieczorem).

Zabawy z 4 miesięcznym dzieckiem.

W wieku 4 miesięcy maluszek zaczyna coraz więcej rozumieć, rozpoznaje twarze najbliższych, coraz lepiej radzi sobie z chwytaniem drobnych przedmiotów. Idealną zabawką dla niego będą więc kostki sensoryczne, lekkie grzechotki w kontrastujących kolorach, piłeczki sensoryczne. Dobra zabawa z 4-miesięcznym dzieckiem to także:

 • puszczanie baniek mydlanych, które maluch może obserwować,
 • opowiadanie wierszyków takich jak np. „sroczka kaszkę ważyła”,
 • łaskotki.

Zabawy z 5 miesięcznym dzieckiem.

5- miesięczne dziecko uwielbia akrobacje- a to wkłada palce stóp do buzi, a to zmienia się w foczkę, czasem wypina brzuszek. Najlepszą zabawą będzie więc dopingowanie go w tych zmaganiach i ćwiczeniach. Z maluchem można bawić się w „naleśnika”, turlanie, przewrotki. Dziecko dobrze bawić będzie się również przy zabawie a kuku czy słuchać śmiesznych rymowanek i wierszyków. Wiek 5 miesięcy to także dobry czas, aby w pokoju dziecka pojawiły się pierwsze miękkie maskotki – przyczep je klipsem do ramy łóżeczka, fotelika samochodowego czy wózka. Najlepiej wybieraj przedmioty szeleszczące, piszczące i wydające dźwięki – budzą one duże zainteresowanie najmłodszych.

Zabawy z 6 miesięcznym dzieckiem.

Półroczne dziecko uwielbia w kółko chwytać i upuszczać różne przedmioty, poznając w ten sposób związek przyczynowo skutkowy. Warto więc kupić mu piłeczki czy miękkie zabawki. Maluchy w tym wieku duże zainteresowanie wykazują też miękkimi, materiałowymi książeczkami z kolorowymi obrazkami i ruchomymi elementami.  Polecane zabawy z półrocznym dzieckiem to również te misiem, bączkiem, piką, klockami. Możesz podnosić je i po kolei wypowiadać nazwę przedmiotu, potem prosić dziecko, aby podniosło przedmiot o danej nazwie. Zabawy z półrocznym dzieckiem powinny również obejmować pełzanie, raczkowanie, stymulacje stopek, turlanie, podnoszenie główki, wspólne leżenie na brzuszku.

Zabawy z 7 miesięcznym dzieckiem.

W tym okresie rozwoju postaw na zabawy z dźwiękiem np. wspólne stukanie przedmiotami o podłogę lub o siebie, słuchanie grających książeczek, naśladowanie odgłosów wydawanych przez zwierzątka. Dobra zabawa z 7-miesięcznym dzieckiem to np. chowanie zabawki pod kocyk i wspólne jej poszukiwanie. W pokoju bobasa nie powinno zabraknąć maty edukacyjnej, woreczków sensorycznych, piłki.

Zabawy z 8 miesięcznym dzieckiem.

Zabawa z 8 miesięcznym dzieckiem, którą warto często powtarzać to „a kuku”, a także:

 • układanie klocków, burzenie zbudowanej wcześniej wieży,
 • odgadywanie co to jest,
 • zabawy w wodzie,
 • wspinaczka po poduszkach,
 • rzucanie piłki,
 • otwieranie pudełek, w których ukryte są przedmioty,
 • sortowanie.

Zabawy z 9 miesięcznym dzieckiem.

W 9 miesiącu życia przychodzi czas na zabawy z dzieckiem wzmacniające siłę, kształtujące świadomość ciała oraz uczące koordynacji. Świetnym pomysłem będzie:

 • pokonywanie toru przeszkód z poduszek,
 • podrzucanie do góry,
 • rzucanie lub gonienie za piłką.

Zabawa z 9 miesięcznym dzieckiem polegać może również na naśladowaniu i pokazywaniu, wspólnym czytaniu książeczek, budowaniu wieży, sortowaniu, śpiewaniu piosenek i opowiadaniu wierszyków, puszczaniu baniek mydlanych.

Zabawy z 10 miesięcznym dzieckiem.

W 10 miesiącu życia dziecko potrzebuje dużo ruchu, dlatego idealne zabawy to te na podłodze, na czworakach. Dużej frajdy dostarczy gonienie się i łapanie, turlanie, bardziej zaawansowane tory przeszkód. Z 10-miesieczym maluchem można też podrzucać balony lub grać piłką. Zabawa z 10 miesięcznym dzieckiem to również naśladowanie odgłosów otaczającego świata, sortowanie, budowanie z klocków.

Jak bawić się z niemowlakiem?

Zabawa z niemowlakiem przede wszystkim powinna być dopasowana do jego wieku oraz etapu rozwoju. To, co będzie świetną zabawą dla 3 – miesięcznego szkraba, niekoniecznie wywoła radość u rocznego dziecka czy nawet tego, które skończyło 6 miesięcy – i na odwrót. Niektóre z zabaw mogą być dla niemowląt bowiem zbyt trudne lub za łatwe. Aby zaciekawić dziecko, warto też wybierać tylko te zabawy, którymi jest ono zainteresowane. Wbrew pozorom nawet kilkumiesięczny maluch ma swoje zainteresowania (które stety lub niestety szybko się zmieniają) – jeden będzie lubił kotki, inny pokocha krówki, a miłością jeszcze innego będą chmurki, kwiatki, samochodziki.

Zapraszamy do sklepu Jukki.pl w którym znajdziesz szeroką ofertę produktów dla dzieci!

Sprawdź ofertę!