Bezpieczna pozycja snu dla dziecka

Od tego, jak ułożone jest Twoje dziecko podczas snu, zależy czy obudzi się wyspane, czy też nie. To nie tak, że dziecko zaśnie w każdej pozycji. Ułożenie ciała jest niezwykle ważne. Dlatego tuląc Maluszka w łóżeczku, w wózku czy w kokonie Jukki, zadbaj o jego prawidłową postawę leżącą. Dzięki temu dziecko obudzi się zrelaksowane i wypoczęte.

My dorośli, zanim oddamy się w objęcia Morfeusza, układamy się w pozycji najwygodniejszej dla nas. Często kilkukrotnie zmieniamy pozycję, zanim znajdziemy tę idealną, w której nadejdą najlepsze sny. Ze źródeł medycznych wiemy, że co do zasady lepiej układać się boku lewym, gdyż to pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Oczywiście, każdy wybiera taką pozycję, w której jest mu najwygodniej. Jednak spanie na lewym boku: zapobiega zgadze, poprawia pracę śledziony, poprawia pracę serca, pobudza układ limfatyczny, sprzyja lepszej pracy jelit, wzmacnia wątrobę.

Jakie korzyści czerpią dzieci z odpowiedniej pozycji snu? Maluszek, który został odpowiednio ułożony, przede wszystkim dobrze się wyśpi. Dzięki temu będzie pogodniejszy i spokojniejszy. W trakcie snu Malec nie tylko regeneruje siły, ale także rozwija się. Następuje rozwój mózgu, kształtują się emocje, następuje wzrost oraz produkcja komórek odpornościowych.

Niemowlę przesypia nawet kilkanaście godzin dziennie. Nikt z nas nie chciałby spać tyle godzin w niewygodnej pozycji. Teoretycznie najbezpieczniejsza pozycja do spania dla Maluszka według Amerykańskiej Akademii Pediatrii to pozycja na wznak. Zalecana jest ona wszystkim niemowlętom. Spanie na pleckach, zazwyczaj bez poduszki w pierwszych dniach, potem np. z płaską poduszką Jukki. Tak naprawdę nie ma ograniczeń wiekowych, do kiedy należy w ten sposób układać dziecko do snu. Można powiedzieć, że granicę wyznacza sam Maluch, w momencie, w którym zaczyna sam przekręcać się z boku na bok i układać tak, jak mu wygodnie.

[vilarp_articole_box_1]

Gdy już Maluszek sam zacznie układać się do snu, nie ma potrzeby, aby przekładać go ponownie na plecki, gdy zaśnie. Jest to już czas, kiedy dziecko, chce zasypiać w takiej pozycji, w której jest mu po prostu dobrze.

Jak prawidłowo ułożyć dziecko? Przy układaniu trzeba pilnować główki. Powinna być ona lekko odchylona raz w prawo, innym razem w lewo. Dlaczego? Dlatego, że czaszka jest nadal miękka, a długotrwałe ułożenie głowy w jednym kierunku, może doprowadzić do zniekształceń w wyniku długotrwałego ucisku. Jeśli chcesz, aby główka dziecka zachowała dobry kształt, możesz użyć dość płaskiej poduszka motylek Jukki. Ergonomiczny kształt dopasowuje się do główki i ułatwia wygodne zasypianie. Co, jeśli Malec nie chce spać na wznak? Daj mu swobodę. Pozwól mu zasnąć tak, jak lubi, a następnie odpowiednio go ułóż.

Maluszki, które mają np. problem z refluksem, nie zakrztuszą się mlekiem, wystarczy wtedy jedynie przekręcić główkę w bok. Takie podejście stosowane jest od niedawna. Jeszcze jakiś czas temu, przyjęte było, że lepiej, jeśli Malec zostanie ułożony na boku. Na sen w pozycji bocznej mogą pozwolić sobie jedynie Maluchy, które potrafią już samodzielnie utrzymać główkę oraz przekręcać się w trakcie snu. Pozycja na boku jest wręcz uważana za bardzo niebezpieczną dla niesamodzielnych Malców. Dlaczego? Dlatego, że podczas czynności snu, wszystkie mięśnie są mocno rozluźnione i gdy mimowolnie dziecko przekręci się z boku na brzuszek, może mieć problemy z oddychaniem. Główka przyciśnięta do materacyka uniemożliwi mu swobodne nabranie powietrza. Co ważne, nie układamy w łóżeczku kocyków, pieluszek lub zabawek, które przy niefortunnym obracaniu się dziecka, mogą pozbawić go dostępu do powietrza.

Na brzuszku lepiej układać dziecko, gdy nie śpi i jest pod kontrolą dorosłych. Niestety w tej pozycji podczas snu może dojść do śmierci łóżeczkowej. Maluszek, wciskając twarz w poduszkę lub materacyk, może pozbawić się tlenu i udusić. Niestety w przypadku takich Maluszków nie działa jeszcze system ostrzegania alarmowego, czyli wybudzenia organizmu w przypadku zagrożenia życia. Wtedy, gdy zabraknie powietrza, dziecko już się nigdy nie obudzi. To ważne, żeby pamiętać, iż nie jest to odpowiednia pozycja do snu dla malutkich Maluszków. Natomiast, jeśli dziecko potrafi już samodzielnie utrzymać główkę i obracać się swobodnie z boku na bok, nie ma przeciwwskazań.

Aby dzieciaczek pięknie się wyspał, należy także zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu oraz jakość powietrza. Gdy warunki atmosferyczne i bardzo dobra jakość powietrza na zewnątrz na to pozwalają, można uchylić okienko, zapewniając stałą cyrkulację powietrza. Jeżeli mamy możliwość założyć filtr separujący cząstki smogowe, zróbmy to. Możną załączyć nawilżacz powietrza. Okryć dziecko kocykiem Jukki lub kocykiem patchwork. Jeśli martwisz się, że dziecko uderzy się w główkę lub zaklinuje mu się nóżka pomiędzy szczebelkami łóżeczka, można założyć ochraniacz do łóżeczka Jukki. Najbezpieczniej na początek jednak będzie używać rożka niemowlęcego lub kokonu Jukki. W nich Maluch będzie czuł się miło, ciepło i bezpiecznie. Dzięki odpowiedniemu kształtowi nie obróci się w niewłaściwym kierunku i nie odetnie sobie dopływu powietrza. Warto zwracać uwagę na szczegóły, gdyż te szczegóły niejednokrotnie uratowały życie lub zdrowie dziecka.

[vilarp_articole_box_2]