Czy dziecko rozumie co do niego mówisz?

Kluczem do zrozumienia jest mówienie.

Do dziecka należy bardzo dużo mówić, dodatkowo wspierając się gestykulacją. To pozwala dziecku jeszcze szybciej nauczyć się rozumieć otaczający świat. Profesor Daniel Swingley z Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii twierdzi, iż powszechnie uważane jest, że maluchy najpierw poznają pojedyncze głoski i w ten sposób zaczynają naukę języka ojczystego. Około 15. miesiąca życia dziecko rozumie już całe słowa i zaczyna rozpoznawać zamiary wobec niego.

Dzieci w wieku 6-9 miesięcy rozumieją rodziców

Naukowcy z wyżej rzeczonego Uniwersytetu przeprowadzili eksperyment wśród niemowląt w wieku 6-9 miesięcy, sprawdzający procesy poznawcze u maluchów. Głównym założeniem eksperymentu miało być sprawdzenie, czy dzieci rozumieją to, co mówią do nich rodzice. Naukowcy założyli, że wypowiadane w kierunku dzieci zdania dotyczyć będą głównie posiłków czy części ciała, gdyż wokół tych elementów najczęściej odbywa się rozmowa pomiędzy rodzicami a dziećmi.

Eksperyment, gdzie na ekranie wyświetlane były konkretne przedmioty, przebiegał w obecności rodziców. Rodzice prosili swoje pociechy, aby spojrzały na określony produkt. Eliminując margines błędu, okazało się, że maluchy wykonują konkretne prośby, skupiając swój wzrok na rzeczonym przedmiocie dłużej niż zwykle.

Małe rączki mówią

W Polsce doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie języka polskiego Danuta Mikulska prowadziła badania na temat komunikacji dzieci z rodzicami za pomocą języka migowego. Pani Danuta jest założycielką warszawskiego klubu, gdzie bobasy uczą się migania, a konkretnie „bobomigania”. Co ciekawe, Mikulska twierdzi, że maluchy migają pełnymi zdaniami znacznie wcześniej, niż wypowiedzą pojedyncze słowo, jak mama czy tata.

Kluczowe znaczenie ma proces dojrzewania. Otóż krtań i język osiąga dojrzałość i sprawność fizyczną znacznie później niż sam umysł. Z kolei dłonie zaczynają być wyjątkowo sprawne o wiele wcześniej. To połączenie umysłu i dłoni pozwala migać naprawdę malutkim dzieciom.

Do ćwiczenia sprawności rączek można wykorzystywać określone przedmioty, jak na przykład kostka sensoryczna Jukki, która nie tylko pobudza sprawność małych rączek, ale także wpływa na rozwój umysłowy. Już nawet półroczne maluszki są w stanie za pomocą dłoni, przekazać pierwsze znaki za pomocą, których komunikują na przykład potrzebę jedzenia.

kostka-sensoryczna-kontrastowa-jukki  kostka-sensoryczna-grochy-pandy-jukki  kostka-sensoryczna-lapacze-jukki

Wszystkie zabawki sensoryczne Jukki możesz zobaczyć tutaj

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Kostka sensoryczna Minky - kontrastowa

Kostka sensoryczna Minky - kontrastowa

Kostka sensoryczna kontrastowa czerwono-czarno-biała

Kostka sensoryczna Minky - Happy Friends Blue

Kostka sensoryczna Minky - Happy Friends Blue

Kostka sensoryczna z minky we wzorze Happy Friends Blue

Kilka słów o nurcie migania do niemowlaków

W Stanach Zjednoczonych już w latach 70. XX wieku tłumacz amerykańskiego języka migowego Joseph Garcia zauważył, że głusi rodzice zaczynają się porozumiewać ze swoimi pociechami znacznie wcześniej, niż ma to miejsce w przypadku rodziców słyszących i słyszących dzieci. To właśnie ze Stanów pochodzi nurt migania do niemowlaków.

Z kolei brytyjskie uczone Linda Acredolo i Susan Goodwyn badając miganie dzieci, obaliły teorie krytyków, iż migające dzieci nie będą chciały mówić. To nieprawda. Co więcej, z przeprowadzonych przez nie badań wynika, że dzieci w wieku 2 lat, które migały, mówią tak dobrze, jakby były starsze o co najmniej 4 miesiące. W wieku lat 3 posługują się językiem odpowiadającym czteroletniemu dziecku.

Udowodniono też, że ich iloraz inteligencji również jest znacznie wyższy niż w przypadku dzieci, które nie migały.

Gestykulacja ważna w rozwoju

Gestykulacja jest bardzo ważna, nawet jeśli nie uczymy dzieci migowego języka. Uczone z Chicago dr Meredith Rowe i profesor Susan Goldin-Meadow stwierdziły, iż rodzice, którzy mocno gestykulują w trakcie mówienia do swoich pociech, przyczyniają się w późniejszym etapie ich rozwoju i do używania bogatszego zasobu słownictwa. Oznacza to, że gesty są co najmniej tak ważne, jak słowa, które bezpośrednio wypowiadamy.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Kokon long - Minty Way

Kokon long - Minty Way

Duży, dwustronny kokon niemowlęcy o wymiarach 50x90 cm

Kokon long - pikowany szary i biały

Kokon long - pikowany szary i biały

Dwustronny kokon long pikowany ze 100% bawełny, szary i biały