Dziecko boi się kąpieli? Sprawdź, co zrobić!

Kąpiel to dla dorosłych to chwila relaksu, dla malucha… prawdziwe wyzwanie. Jeśli twoje dziecko płacze na widok wanny i nic nie jest w stanie go przekonać do kąpieli, nie martw się – nie jesteś sama! Sprawdź, jak krok po kroku pokonać strach przed kąpielą i zamienić ją w radosny, beztroski rytuał.

Po czym poznać, że dziecko nie chce się kąpać?

Każde dziecko w wannie zachowuje się inaczej – jedne są jak ryba w wodzie, inne do plusków podchodzą ostrożnie. To, że twoje dziecko nie lubi się kąpać, rozpoznasz w mgnieniu oka. Widok wanny będzie bowiem powodować płacz, krzyki czy wycofywanie się z łazienki. Objawem niechęci do kąpieli są też zmiany w zachowaniu malca, np. unikanie kąpieli czy ogólnie wizyt w łazience. Widocznym objawem strachu jest też zasłanianie uszu i oczu podczas mycia.

Dlaczego dziecko nie chce się kąpać?

Kąpiel to jedna z tych codziennych czynności, która powinna być radosna i relaksująca, a tymczasem dla wielu maluchów staje się źródłem strachu. Ale skąd się bierze ta niechęć do wody? Często to wynik naturalnych lęków, które dzieci przeżywają w obliczu nowych doświadczeń. Kąpieli boją się przede wszystkim młodsze maluchy, dla których woda jest czymś nieznanym, obcym.

U starszych dzieci nagły strach przed kąpielą zwykle wynika natomiast ze zmiany rytuałów, np. miejsca wieczornej toalety czy używanych kosmetyków. Takie modyfikacje mogą powodować, że dziecko nie chce się kąpać. Opór najmłodszych budzi też strach przed mydłem i wodą w oczach. Przedostanie się kosmetyków do nich, powoduje pieczenie, dyskomfort, a często też płacz malca. Nieprzyjemnym doświadczeniem, które zniechęci do plusków, jest zalanie twarzy wodą. Warto pamiętać, że takie traumy mogą się utrzymywać u dzieci przez długi czas i zniechęcać do „wizyt” w wannie.

Kiedy dziecko zaczęło bać się kąpieli, warto też sprawdzić, czy zapewniasz mu odpowiednie warunki do wieczornej toalety. Jakie one są?

  • Temperatura wody do kąpieli powinna wynosić ok. 37 stopni Celsjusza.
  • Temperatura powietrza w łazience powinna wynosić ok. 22-24 stopnie Celsjusza.
  • Dziecko najlepiej kąpać wieczorem, ale niezbyt późno – zmęczony maluch może nie chcieć współpracować w czasie wieczornej toalety.
  • W czasie kąpieli należy unikać zalewania twarzy, oczu i nosa wodą – dobrym rozwiązaniem jest stosowanie daszka kąpielowego.
  • Dziecko należy myć odpowiednimi kosmetykami – delikatnymi, nieuczulającymi i odpowiadającymi potrzebom wrażliwej skóry niemowląt.
  • Po kąpieli dziecko należy wycierać miękkim i delikatnym ręcznikiem, który zapewni komfort cieplny – dla maluszków najlepszym wyborem będą ręczniki z kapturkiem.
  • Rodzice kąpiący dziecko powinni być zrelaksowani, spokojni i cierpliwi; nerwowość i gwałtowne ruchy będą stresować dziecko.

Jak sprawić, że kąpiel z dzieckiem będzie prawdziwą przyjemnością?

Histeria niemowlaka po kąpieli to twoja codzienność? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość – odpowiednie podejście do tematu sprawi, że kąpiele staną się radosnymi chwilami pełnymi zabawy i śmiechu. Aby oswoić dziecko z wodą, musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i właściwie podejść do tematu, czyli zastosować poniższe triki.

Stopniowe oswajanie z wodą

Zaczynaj od zabawy w wannie z niewielką ilością wody. Możesz spróbować wlać tylko trochę, by maluch stopniowo przyzwyczajał się do wody. Pamiętaj, by była ona ciepła, ale nie za gorąca ani za zimna – optymalna temperatura to około 37°C.

Wprowadzenie zabawy do kąpieli

Wieczorna toaleta nie musi być dla dziecka przykrym obowiązkiem! Kąpiel może stać się ulubionym momentem dnia, jeśli wprowadzisz do niej elementy zabawy. Puszczaj muzykę w tle, śpiewaj piosenki, graj w “odgadywanie dźwięków” – to wszystko sprawi, że maluch będzie się czuł wesoło i bezpiecznie. Pozwól mu na zabawę z wodą – np. polewanie kaczuszek  –  pomoże mu przełamać strach i w pełni cieszyć się kąpielą. Do wanny zaproś też akcesoria takie jak farbki, kubeczki, pistolety na wodę  –  dzięki nim dziecko będzie kojarzyło wannę z przyjemnościami i zapomni o strachu.

Stworzenie przyjemnego, bezpiecznego otoczenia

Zadbaj o atmosferę w łazience. Używaj miękkiego ręcznika, który otuli malucha po kąpieli oraz delikatnych produktów pielęgnacyjnych, które nie podrażnią skóry. Pamiętaj, by temperatura w łazience była odpowiednia. Zadbaj też o oświetlenie pomieszczenia, przyjemny zapach w nim, a nawet bodźce dźwiękowe np. łagodną muzykę w tle.

Wspólna kąpiel dzieci – sposobem na pokonanie strachu przed wodą

Odpowiednie warunki kąpieli, wodne zabawy i stworzenie bezpiecznego otoczenia to nie jedyny sposób na pokonanie strachu dziecka. Jeśli one zawiodą, warto postawić na kąpiel z dzieckiem.

Dzieci uczą się przez naśladowanie, dlatego tak ważne jest, by rodzice pokazali, że kąpiel to coś, co sprawia przyjemność. Jeśli maluch widzi, że mama i tata z radością bawią się w wodzie, np. puszczają bańki, bawią się zabawkami kąpielowymi lub po prostu cieszą się z kąpieli, jest duża szansa, że poczuje się pewniej i chętniej wejdzie do wody.

Sposobem na pokonanie strachu będzie też wspólna kąpiel dzieci – rodzeństwa. Wieczorna toaleta ze starszym bratem lub siostrą może być świetną zabawą. Starsze dziecko może stać się mentorem, pokazując maluchowi, że kąpiel to coś naturalnego i przyjemnego. Wspólna zabawa w wodzie będzie budować poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że dziecko czuje się mniej onieśmielone.

Co robić, kiedy dziecko panicznie boi się mycia głowy?

Jeśli dziecko panicznie boi się mycia głowy, możesz zastosować powyższe sposoby na oswajanie malucha z wodą. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po specjalne akcesoria, takie jak silikonowe nakładki na czoło, które zapobiegają spływaniu wody do oczu i uszu, a także różne kubki i aplikatory do mycia głowy. Dzięki temu dziecko nie będzie odczuwało wody w oczach, co może pomóc złagodzić jego lęk.

Co zrobić, gdy niemowlę płacze po kąpieli?

Płacz u dziecka nie zawsze pojawia się w wannie. Problemem wielu rodziców jest histeria niemowlaka po kąpieli. Chcąc jej uniknąć:

  • zadbaj o odpowiednią temperaturę w łazience (około 22-24°C), dzięki temu maluch nie marzł;
  • stwórz w pomieszczeniu cichą, spokojną atmosferę;
  • spraw, aby moment wyjścia z wody był delikatny i spokojny – płacz może wynikać z nagłej zmiany temperatury, hałasu, czy wrażenia utraty poczucia bezpieczeństwa;
  • stwórz rytuał po kąpieli, który zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa np. delikatne masowanie oliwką, ubieranie w pajacyk, przytulanie
  • zwróć uwagę na komfort skóry malucha – używaj delikatnych, hipoalergicznych środków do pielęgnacji skóry, które nie wywołują uczuleń ani nie przesuszają skóry oraz miękkich ręczników lub otulaczy do wycierania.

Podsumowanie

Kąpiel powinna być przyjemnym doświadczeniem. Aby tak było, rodzice powinni dostosować podejście do indywidualnych potrzeb malucha, zwracać uwagę na emocje i reakcje malca i powoli oswajać go z wodą. Płaczu, histerii i niepokoju pomogą uniknąć też rytuały i zabawy budujące pozytywne skojarzenia z kąpielą.