Higiena snu, czyli jak się dobrze wysypiać?

Aby móc w pełni zrozumieć, czym jest higiena snu, należy zacząć od wyjaśnienia samej terminologii. Higiena snu to swoisty zbiór zasad, a także czynności, które odpowiednio wykonywane i przestrzegane przynoszą pożądany rezultat w postaci poprawy jakości snu. Choć z medycznego punktu widzenia zasad jest wiele, najistotniejszy jest wybór tych najważniejszych, które szczególnie służą nam-dorosłym.

Zwróćmy szczególną uwagę na to, że osoby dorosłe potrafią być tak mocno rozproszone pewne elementy znajdujące w najbliższym środowisku, że nie potrafią dobrze się wysypiać. Jak ogromny wpływ będą one miały na Waszą pociechę?

Ale wróćmy do początku. Dwuczynnikowy model regulacji snu opracowany przez Aleksandra Borbély’ego zwraca uwagę, jak istotne są dla nas czynność, które wzmacniają mechanizmy odpowiadające za regulację snu. Zatem na zdrowy, higieniczny sen składają się:

– aktywność fizyczna,

– krótki czas spędzany w łóżku

– unikanie drzemek.

Dlaczego te trzy elementy są tak istotne? Są one odpowiedzialne za proces homeostatyczny. Powodują jego wzmocnienie, czyli mówiąc wprost, wzmacniają biologiczną potrzebę snu. W codziennym trybie mamy też szereg elementów, które powodują, że ich przestrzeganie wpływa bezpośrednio na naturalną potrzebę snu, która pojawia się o odpowiedniej porze w ciągu doby tj. w nocy. Zalicza się do niej przede wszystkim pobudkę codziennie rano o stałej porze, regularny tryb życia, w miarę możliwości unikanie zaciemnionych pomieszczeń w ciągu dnia oraz unikanie silnej ekspozycji na sztuczne światło w nocy.

Pamiętaj, że sen przychodzi wtedy, gdy odczuwasz biologiczne zapotrzebowanie na sen, twój dobowy rytm wskazuje, że zbliża się odpowiednia dla ciebie pora na sen i przede wszystkim czujesz się odprężona/y.

Spójrz teraz na te elementy i zastanów się, jakie to proste i genialne jednocześnie. Zauważ, że Twoje dziecko funkcjonuje dokładnie według tych trzech zasad. Usypanie dziecka na siłę nie przyniesie żadnego rezultatu. Tak samo, gdy Ty zechcesz położyć się wcześniej i spędzić w łóżku kolejne 3 godziny patrząc w sufit. Po prostu nie będzie to Twoja pora na sen. Twój organizm perfekcyjnie sygnalizuje Ci Twoje potrzeby, więc trzeba go słuchać i dostosować do trybu życia ścieżkę wyznaczoną przez wskazówki zegara.

Ilość snu to oczywiście kwestia niezwykle indywidualna. Jednak musisz pamiętać, że sen w przypadku Twojego dziecka stanowi sporą część jego życia, zwłaszcza w początkowym etapie. Jest niezbędny dla zdrowia i prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania. Do szóstego miesiąca życia dzieci śpią mniej więcej aż 16 godzin na dobę! Około roczne dziecko śpi około 14 godzin. Jest to czas, w którym Maluszek nie tylko śpi, czyli odpoczywa, ale także rozwija się, rośnie i rozbudowuje liczne połączenia nerwowe w mózgu.

Jednak tak jak w przypadku osoby dorosłej, nie ilość godzin spędzonych w objęciach Morfeusza ma zasadnicze znaczenie, ale jakość. Jakość snu. Układając Maleństwo do snu, zadbaj, aby w łóżeczku nie znajdowały się liczne zabawki, kocyki i podusie, które mogą w nocy przyduszać dziecko, utrudniać zmianę pozycji, czy zagrażać bezpośrednio zdrowiu.

Zadbaj o odpowiedni materacyk i wyposaż go w ochraniacz na materac Jukki. Ochraniacz na materac JUKKI MEDIC zapewnia doskonałą ochronę dzięki wodoodpornej membranie poliuretanowej. Stanowi barierę dla wszelkich alergenów, roztoczy i bakterii. Wodoodporna i oddychająca membrana gwarantuje wysoki stopień higieny, jak również perfekcyjne zabezpieczenie materaca przed uszkodzeniami i zużyciem. Wierzchnia warstwa z eleganckiej dzianiny FROTTE wykonanej ze 100 bawełny zapewnia najwyższy komfort i odpowiednią cyrkulację powietrza. Frotte jest bardzo miękkie, przyjemne w kontakcie ze skórą i zapobiega podrażnieniom bardzo delikatnej dziecięcej skóry.

Pościel, którą nakrywasz dziecko, powinna mieć atesty i być najwyższej jakości. Powinna oddychać i ogrzewać. Dlatego polecamy komplet pościeli Jukki, a do środka kołderkę patchworkową Jukki oraz poduszkę motylka Jukki lub komplet kocyk i poduszka Minky Jukki. Te produkty uszyte są ręcznie, nie posiadają elementów, które w bezpośredni sposób mogą zagrażać zdrowiu Maluszka. Ze względu na certyfikaty i najlepsze gatunki użytych materiałów nie powodują alergii, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza oraz utrzymują przyjemną temperaturę. Do tego mają piękne wzory i niesamowicie przyjemne materiały.

>> więcej o patchworkowych kompletach Jukki przeczytasz tutaj >>

Ubierz dziecko w wygodną, oddychającą piżamkę i zadbaj o wyciszenie małego organizmu. Dobrze by było przewietrzyć, chociaż kilka minut pokój dziecka, zanim uda się do snu. Wprowadź odpowiednią atmosferę. Przygaś światło. Lekki półmrok ukoi Maluszka i pomoże wywołać senność. Sprawdź temperaturę w pokoju, aby nie była zbyt wysoka, ani zbyt niska. Optymalna temperatura to około 18 stopni Celsjusza. Przede wszystkim wykonuj czynności rutynowo. Jeśli staną się one codziennym rytuałem, dziecko z łatwością skojarzy je z porą snu i zaadaptuje do potrzeb organizmu. Powodzenia!

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Zestaw 5-elementowy Summer Dream i Velvet w kolorze Old Rosa

Zestaw 5-elementowy Summer Dream i Velvet w kolorze Old Rosa

5-elementowy zestaw niemowlęcy Summer Dream Velvet z dwustronnym kokonem

Zestaw 5-elementowy bawełniany - szare gwiazdki

Zestaw 5-elementowy bawełniany - szare gwiazdki

5-elementowy zestaw bawełniany z kokonem niemowlęcym