Ile powinno przybierać na wadze niemowlę – waga noworodka

Waga to jeden z najważniejszych parametrów kontrolowanych w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka. Przybieranie na wadze jest bowiem wskaźnikiem oceny jego zdrowia i rozwoju. Co prawda, to ile dziecko powinno przybierać na tydzień, jest kwestią indywidualną, jednak na podstawie przyjętych zasad łatwo ocenić czy przyrost masy jest prawidłowy i mieści się w normie. Zobacz, ile tygodniowo powinien przybierać noworodek a ile niemowlę.

Ile waży noworodek?

Waga dziecka kontrolowana jest na każdym etapie jego rozwoju. Pierwsze pomiary dokonywane są już w czasie życia płodowego. Lekarz wagę sprawdza podczas badania USG i porównuje ją z siatką centylową. Właściwy przyrost wagi świadczy o prawidłowym wykształcaniu się kolejnych organów organizmu.

Jaka jest i od czego zależy waga noworodka?

O tym, jaka będzie prawdopodobna waga urodzeniowa Twojego dziecka zaraz po urodzeniu, dowiesz się w ostatnim trymestrze ciąży. Średnia masa urodzeniowa noworodka wynosi 3300-3800g. Jednak waga odbiegająca od tych wartości również może być prawidłowa. Zwykle pojawia się ona w przypadku ciąży mnogiej lub zakończonej przedwcześnie. O niskiej masie urodzeniowej (LBW low birth weight) mówi się dopiero w przypadku noworodków urodzonych w terminie, a ważących poniżej 2500 g. Przyczyną LBW zazwyczaj jest niedożywienie matki, wynikające np. z uciążliwych wymiotów lub niedokrwistości, nieprawidłowości w przebiegu ciąży, zakażenia wewnątrzmaciczne lub stosowanie używek.

Dlaczego noworodek traci na wadze w pierwszych dniach po urodzeniu?

Maluch po raz pierwszy zważony i zmierzony zostanie bezpośrednio po porodzie. Jednak wynik, który wskaże waga, szybko się zmienia. W pierwszych dobach życia maluch bowiem traci kolejne gramy. Dzieci karmione piersią w pierwszych 3-5 dobach mogą stracić nawet 10% masy urodzeniowej, natomiast te karmione mlekiem modyfikowanym ok. 5%. Bez względu na formę karmienia niemowlę nie powinno jednak stracić więcej niż 10% wagi urodzeniowej. Dlaczego jednak ta utrata w ogóle się pojawia?

Utrata wagi przed noworodka jest zupełnie normalnym zjawiskiem – nie powinnaś się obawiać, kiedy maluch z godziny na godzinę będzie się robił lżejszy. Jest ona efektem  utraty płynów przez organizm, wydalania moczu i smółki, wysychania kikuta pępkowego oraz mniejszego zapotrzebowania na pokarm. Najczęściej waga urodzeniowa wraca ok. 5-7 doby.

Ile powinno ważyć niemowlę  w pierwszym, drugim i kolejnym miesiącu?

Maluszek na wadze zaczyna przybierać ok. 8 doby po urodzeniu. Jak i ile kilogramów (a właściwie gramów) powinno przybierać w kolejnych miesiącach? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na to pytanie. Pamiętaj jednak, że podane dane są uśrednione i to, że waga Twojego maluszka od nich odbiega, nie oznacza nic złego.

Przyrost wagi chłopców w poszczególnych miesiącach

  • ile waży 1. miesięczne dziecko? Ok. 4500 gramów
  • ile waży 2. miesięczne dziecko? Ok. 5600 gramów
  • ile waży 3. miesięczne dziecko? Ok. 6400 gramów
  • ile waży 4. miesięczne dziecko? Ok. 7000 gramów
  • ile waży 5. miesięczne dziecko? Ok. 7500 gramów
  • ile waży 6. miesięczne dziecko? Ok. 7950 gramów

Przyrost wagi dziewczynek w poszczególnych miesiącach

  • 1. miesięczne dziecko, ile waży?  Ok. 4250 gramów
  • 2. miesięczne dziecko, ile waży? Ok. 5000 gramów
  • 3. miesięczne dziecko, ile waży? Ok. 5800 gramów
  • 4. miesięczne dziecko, ile waży? Ok. 6400 gramów
  • 5. miesięczne dziecko, ile waży? Ok. 6900 gramów
  • 6. miesięczne dziecko, ile waży? Ok. 7300 gramów

Kiedy powinno nastąpić podwojenie masy urodzeniowej?

W kontrolowaniu masy ciała dziecka bardzo ważne jest, to kiedy dojdzie do podwojenia wagi urodzeniowej. Osiągnięcie wagi dwukrotnie wyższej niż po urodzeniu jest oznaką prawidłowego rozwoju. U większości dzieci dochodzi do tego w momencie ukończenia 6. miesiąca życia, a nawet wcześniej. Średnio półroczny chłopiec waży 7,9 kg, a dziewczynka 7,3 kg. Roczne dziecko jest natomiast trzy razy cięższe niż w momencie narodzin i jego waga oscyluje w granicach 10 kg. Pamiętaj, że są to tylko uśrednione wyniki i Twoja pociecha wcale nie musi ważyć dokładnie tyle.

Ile powinno przybierać dziecko? Normy WHO,  siatki centylowe i skala Ruth Lawrence

Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Lekarze i położne nie wskazują więc dokładnie, ile na tydzień powinno przybierać niemowlę. Są jednak normy mówiące o szacunkowym przyroście masy ciała u maluszków. Zostały one ustalone przez WHO (Światowa Organizacje Zdrowia).

Ile dziecko powinno przybierać – normy WHO dla chłopca

Zgodnie z wytycznymi WHO przyrost wagi dla niemowlaka chłopca powinien wynosić:

  • ok. 33 gramów dziennie przez pierwsze 3 miesiące (średnio ok. 230 g na tydzień);
  • ok. 0,5 kg miesięcznie między 3-6 miesiącem życia.

Ile dziecko powinno przybierać na wadze – normy WHO dla dziewczynki

Dziewczynki zwykle rodzą się drobniejsze, a także wolniej przybierają na wadze. Stąd też obowiązujące je normy są nieco inne, a przyrosty wynoszą:

  • ok. 29 gramów dziennie przez pierwsze 3 miesiące (średnio ok. 203 g na tydzień);
  • ok. 0,48 kg miesięcznie między 3-6 miesiącem życia.

Siatki centylowe a waga noworodków

Do pomiaru wagi, a także wzrostu u niemowląt wykorzystuje się siatki centylowe. Pozwalają one określić, czy rozwój fizyczny jest proporcjonalny do wieku dziecka.  Kontrolując wagę dziecka za pomocą siatki centylowej, pod uwagę musisz brać płeć maluszka. Siatki centylowe różne są dla chłopców i dla dziewczynek.

Nie wiesz, jak poprawnie odczytać wynik z siatki centylowe? Bez obaw nie jest to trudne! Na siatce znajdują się pionowe i poziome linie, z których pierwsza oznacza wiek dziecka, a druga – wagę. Wynik pomiaru określony jest w centylach i stanowi przecięcie się tych dwóch linii. Na jego podstawie łatwo zweryfikować, czy niemowlę dorównuje swoim rówieśnikom, czy też odbiega od normy. Przykładowo, jeśli wynik Twojego maluszka to 40 centyli, to oznacza on, że 60% dzieci w tym samym wieku waży mniej, a 40% więcej. O nieprawidłowościach w wadze dziecka mówi się, dopiero kiedy wartości przekroczą 10 lub 90 centyli.

Normy przyrostu wagi ciała wg. Ruth Lawrence

Na pytanie, ile dziecko karmione piersią powinno przybierać na wadze, odpowiadają także normy określone przez profesora Ruth Lawrence. Z ich pomocą dowiesz się zarówno, ile dziennie powinien przybierać na wadze noworodek, jak i będziesz mogła kontrolować wagę malucha w ujęciu tygodniowym. Podane przez Lawrence’a normy wyglądają następująco, jeśli chodzi o dzienny przyrost wagi:

  • 26-31 g – w okresie od 0 do 3 miesięcy,
  • 17-18 g – w okresie od 3 do 6 miesiąca,
  • 12-13 g – w okresie od 6 do 9 miesiąca,
  • 9 g – w okresie od 9 do 12 miesiąca.

W ujęciu tygodniowym przybieranie na wadze wygląda natomiast następująco:

  • 182-217 g – w pierwszym kwartale życia,
  • 119-126 g – w drugim kwartale życia,
  • 84-91 g – w trzecim kwartale życia,
  • 63 g – w czwartym kwartale życia.

Oznacza to, że w pierwszych 3 miesiącach życia tygodniu maluch powinien przybierać ok. 200 g, czyli 800 g na miesiąc. W kolejnych kwartałach dynamika wzrastania spada. Musisz też pamiętać, że przyrost masy u niemowlaków nie zawsze jest regularny i stały. Zastoje może spowodować brak apetytu wynikający z czasowej infekcji czy gorączkowania.

Od czego zależy przyrost wagi dziecka?

To jak szybko maluszek odzyska wagę urodzeniową, a także ile dziennie będzie mu przybywać gramów, zależy od wielu czynników. Tym kluczowym są uwarunkowania genetyczne, jednak mnie mniej ważnym jest sposób karmienia dziecka. Niemowlęta karmione wyłącznie piersią mają inne przyrosty niż te, którym podaje się sztuczne mleko. U tych drugich waga może iść w górę znacznie szybciej. Inne czynniki zwiększające wzrost wagi to m.in. ilość i jakość: pokarmu oraz snu, a także czas spędzany na świeżym powietrzu. Zwykle dzieci rosną szybciej, jeśli są regularnie zabierane na spacery, prawidłowo wypoczywają, a organizm ma czas na regeneracje.

Jak często ważyć niemowlaka?

Jak już wiesz w przypadku noworodków i niemowlaków waga jest bardzo ważna. Jak i kiedy ją jednak kontrolować? Przede wszystkim pamiętaj, że maluszka nie musisz ważyć codziennie. W zupełności wystarczy kontrola wagi w trakcie rutynowych spotkań w gabinecie pediatrycznym lub też podczas wizyt pielęgniarki środowiskowej. Jeśli chcesz samodzielnie kontrolować, ile niemowlę przybiera na wadze, waż go raz w tygodniu. Pamiętaj, aby nie panikować, jeśli przyrost się nie pojawi, a nawet waga spadnie – może to być związane z infekcją maluszka/Twoją, ząbkowaniem, alergią pokarmową czy niewłaściwą techniką przystawiania do piersi.