Ile śpi niemowlę – odpowiednia ilość snu dla Twojego dziecka

Sen odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu, ale także w długoterminowym rozwoju fizycznym, emocjonalnym i poznawczym niemowląt. Zobacz, ile powinno spać 1-miesięczne niemowlę, a ile to, które skończy 3 miesiące oraz poznaj sposoby na zapewnienie bezpiecznego odpoczynku maluszkowi.

Jaki jest wpływ snu na rozwój niemowlęcia?

Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju niemowlęcia – ma istotny wpływ na zdrowie oraz ogólne samopoczucie. Jego odpowiednia ilość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka oraz do jego właściwego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i poznawczego. To właśnie podczas snu maluch wytwarza hormony wzrostu, odnawia komórki mózgowe i organizmu oraz przetwarza i utrwala zdobyte w ciągu dnia doświadczenia. Brak wystarczającej ilości snu może negatywnie wpłynąć na zdolności poznawcze, zachowanie oraz ogólny stan zdrowia dziecka. Dlatego też zrozumienie i promowanie zdrowych nawyków snu od najmłodszych lat jest kluczowe dla zapewnienia optymalnych warunków rozwoju małego człowieka.

Ile powinno spać niemowlę?

To, ile śpi niemowlę, zależy od jego wieku. Im mniejsze jest dziecko, tym więcej czasu poświęca na sen. Dopiero co urodzone dzieci potrzebują średnio od 14 do 17 godzin snu na dobę. Musisz jednak wiedzieć, że noworodki nie śpią jednym ciągiem. Ich sen jest podzielony na kilka krótkich cykli. Drzemki noworodka trwają zazwyczaj od 2 do 4 godzin. Charakterystyczne jest również to, że do 3. miesiąca życia dzieci nie odróżniają dnia od nocy – stąd też częste pobudki w środku nocy na karmienie czy zmianę pieluchy.

Komplet pościeli, poszewka 60 x 40 cm i poszwa 135 x 100 cm – Little Fairy

Trzymiesięczne niemowlę – ile śpi w nocy?

Czas snu noworodka zaczyna się zmieniać po 3 miesiącach życia, nadal jednak maluszki mogą przesypiać nawet do 16 godzin dziennie. Zauważalne są jednak pierwsze próby ustalenia rytmu snu i zwiększenia jego ilości w godzinach nocnych. Dla rodziców ulgą jest, że od 4. miesiąca życia dziecko rzadziej się budzi w nocy, a czasy drzemki są dłuższe niż w pierwszych tygodniach życia.

7 – miesięczne niemowlę – ile śpi?

Czas spania niemowlaka zaczyna stabilizować się około 7. miesiąca życia. Dzieci w tym wieku są w stanie przespać całą noc bez pobudek na karmienie, a w ciągu dnia potrzebują 2-3 drzemek. Jednak ile powinno spać 10-miesięczne niemowlę, jest mocno indywidualną kwestią. Zawsze jednak warto sprawdzić w tabeli snu, czy czas przeznaczony na odpoczynek nie odbiega od normy.

Ile powinno spać niemowlę – tabela

Wiek dzieckaIlość drzemek w dzieńIlość snu w nocy, z wybudzeniami na karmienieSen na dobę
0-1 miesiąc4-8 drzemek/5-7 godzinOk. 11 godzin16-18 godzin
2-3 miesiąc3-5 drzemek/4-5 godzinOk. 11 godzin15-16 godzin
3-4 miesiąc3-4 drzemki/3-4 godzin10-12 godzin14-15 godzin
4-6 miesiąc2-3 drzemki/2-3 godzin11-12 godzin14-15 godzin
6-9 miesiąc2-3 drzemki/2-3 godzin11-12 godzin14-15 godzin
9-12 miesiąc2,5 godziny/2 drzemki11-12 godzin14-14,5 godziny

Czy niemowlę może spać za dużo?

Niektóre noworodki i niemowlęta są prawdziwymi śpiochami, trudno je nawet obudzić na jedzenie. Innym natomiast sprawia duży problem wyciszenie się i zasypianie. Ile czasu śpi niemowlę, jest kwestią mocno indywidualną. Zależy od wieku, zdrowia, temperatury w sypialni oraz poziomu aktywności maluszka w ciągu dnia. Istnieją jednak sytuacje, kiedy warto się zaniepokoić długim snem. Ten występuje przede wszystkim u dzieci z niską wagą urodzeniową i wcześniaków, a także maluchów przez długi czas zmagających się z żółtaczką. Jego przyczyną do 4. miesiąca życia może być również to, że noworodek nie jest przyzwyczajony do samodzielnego jedzenia – w brzuchu mamy nie musiał bowiem zabiegać o składniki odżywcze, te były mu dostarczane niejako automatycznie. Długi sen noworodka może być więc wynikiem nie tylko potrzeby, ale również nieprzyzwyczajenia do samodzielnego jedzenia. Widząc, że sen u noworodka przekracza 3-4 godziny, warto delikatnie go wybudzić i podać porcję mleka.

Bawełniane prześcieradło z gumką do łóżeczka 140x70cm – Balloon Friends

Czy warto monitorować czas spania niemowlaka?

Niedobory snu w pierwszych tygodniach, miesiącach, a nawet latach życia mają znaczący wpływ na rozwój i zdrowie dziecka. Mogą prowadzić do zahamowania wzrostu, wywoływać zaburzenia hormonalne i psychiczne, wpływać negatywnie na pamięć i funkcje poznawcze oraz osłabiać układ odpornościowy. To dlatego monitorowanie, ile śpi niemowlę oraz odpowiednie reagowanie na ewentualne problemy, jest kluczowe. Oznaki niedostatecznej ilości snu u niemowlęcia obejmują zazwyczaj:

  • Zmiany zachowania dziecka, które staje się zdenerwowane, marudne, mniej zainteresowane zabawą lub niespokojne;
  • Problemy z zasypianiem i częste pobudki;
  • Brak apetytu lub problemy z jedzeniem, co może prowadzić do niedostatecznego przybierania na wadze;
  • Nagłe zmiany nastroju, drażliwość i płaczliwość;
  • Zmęczenie w ciągu dnia;
  • Problemy z koncentracją, nauką nowych umiejętności i przetwarzaniem bodźców sensorycznych.

Bezpieczny sen niemowlaka – jak o niego zadbać?

Chcąc zapewnić bezpieczny sen niemowlaka, musisz wiedzieć, jak on wygląda. Jego cykl bowiem znacznie różni się od snu osoby dorosłej. W pierwszych miesiącach życia sen dziecka dzieli się na sen głęboki (REM) i lekki (NREM). Ten pierwszy rodzaj stanowi około 50-80% całego snu – dla porównania u dorosłych jest to około 25%. Co również istotne, noworodki bezpośrednio przechodzą w fazę REM. Aktywny sen niemowlaka poznasz m.in. po tym, że jest ono ruchliwe, często się wybudza, a nawet wydaje różne dźwięki. Są to normalne i zdrowe objawy, którymi nie należy się martwić, jednak warto zapewnić dziecku odpowiednie warunki snu.

W tym celu przede wszystkim zadbaj o regularność, tworząc harmonogram snu, wskazujący stałe godziny kładzenia i budzenia maluszka. Jakość snu dziecka poprawisz, wprowadzając wieczorne rytuały takie jak kąpiel, czytanie bajki, przytulanie, delikatny masaż czy śpiewanie kołysanek. Postaw na czynności, które pozwalają dziecku wyciszyć się i uspokoić. Aby ograniczyć bodźce, urządź sypialnię dziecka w pomieszczeniu zaciemnionym, w którym panuje cisza, odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza. Spokojne miejsce do spania staraj się też zapewnić maluszkowi w ciągu dnia i nie pomijaj drzemek. Organizuj je zawsze, kiedy zauważysz sygnały zmęczenia, zanim jeszcze wystąpi nadmierne pobudzenie.

Odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla zdrowia i rozwoju niemowląt. Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem, ale średnio niemowlę potrzebuje od 14 do 17 godzin snu na dobę. Ten zdrowy i bezpieczny sen wspiera regularność, rytuały i zapewnienie odpowiednich warunków spania, m.in. zaciemnienia. Warto o nie zadbać, bowiem brak odpowiedniego snu może prowadzić do problemów z koncentracją, wzrostu podatności na choroby oraz trudności w regulacji emocji.