Jak dbać o czystość otulacza dla dziecka? Praktyczne porady

Kokony dla niemowląt inaczej nazywane otulaczami lub gniazdkami to popularne dziecięce akcesoria. Stanowią one podstawę niemowlęcej wyprawki. Dzięki swoim licznym funkcją wykorzystywane są bardzo często zarówno w domu, jak i w czasie podróży. Ich częste eksploatowanie sprawia, że otulacze dla niemowląt ulegają zabrudzeniu. Gromadzący się na materiale kurz i bakterie mogą być niebezpieczne dla delikatnej i wrażliwej skóry dziecka. Aby nie dopuścić do wystąpienia na niej uczuleń czy podrażnień, konieczne jest odpowiednie dbanie o kokon. Oznacza ono przede wszystkim pranie otulacza. Jak to poprawnie robić?

Czy można prać kokony dla niemowląt?

Popularność kokonów niemowlęcych sprawiła, że na rynku pojawił się duży wybór w zakresie tego produktu. Wybierać można między otulaczami o różnej wielkości, wzorze, kolorze. Poszczególne modele różnią się także materiałem wykonania oraz instrukcją użytkowania i pielęgnacji. O tym, czy kokon będzie można prać, powie opis jego producenta. Jeśli szukasz otulacza, który będzie praktyczny i posłuży więcej niż kilka razy, koniecznie wybieraj te, które można prać i czyścić. Brak takiej możliwości sprawia, że po pierwszym zabrudzeniu (o które nietrudno w przypadku niemowlaka) kokon będzie trzeba wyrzucić.

Pamiętaj też, żeby sprawdzić, z jakich materiałów wykonany jest wybrany model otulacza. Powie to Ci dużo o tym, jak tkanina będzie się zachowywać po praniu. Sięgając po kokon dla niemowląt z wysoko gatunkowej bawełny, masz gwarancję, że nie będą się one odkształcać w czasie prania, zmieniać kolorów, blaknąć. Istotne jest również to, aby w szwach nie robiły się dziury. Może to bowiem skończyć się wypadaniem wypełnienia, a przez to utratą kształtów przez boki otulacza lub ich opadaniem. Sprawdź też kwestię nadruków. Upranie kokonu nie powinno się skończyć tym, że zostaną one sprane.

Jak prać otulacze dla niemowląt?

Instrukcje, jak prać otulacze dla niemowląt znajdziesz na ich metce. Każdy producent może mieć własne zalecenia – stosuj się do nich, by przedłużyć w ten sposób trwałość produktu. W przypadku kokonów od Jukki możesz je prać w całości w pralce. Ważne jest jednak, abyś zachowała temperaturę 30 stopni, a także korzystała z delikatnego programu – maksymalnie do 800 obrotów wirowania. Do prania stosuj delikatne detergenty, najlepiej te przeznaczone dla niemowląt. Zrezygnuj natomiast z wybielaczy. Po wypraniu kokon możesz suszyć tradycyjnie, a potem wyprasować bawełnianą tkaninę w temperaturze do 110 stopni Celsjusza. Nie zalecamy suszenia kokonów w suszarce bębnowej.

Zestawy dla niemowląt w sklepie Jukki.pl

ZESTAW 5 ELEMENTOWY - GROCHY I SZARE MINKY od Jukki.plZESTAW 5 ELEMENTOWY PREMIUM - ROYAL ROSE I BURGUNDOWY VELVET od Jukki.pl

Na czas suszenia kokonu dobrze jest zaopatrzyć się w drugi, w którym maluch będzie mógł odpoczywać i się bawić. Dobrym pomysłem będzie również dokupienie zapasowego materacyka. Jeśli od razu chcesz kupić cały komplet postaw na nasz zestaw z kokonem. Znajdziesz w nim otulacz, dwustronny materacyk, kocyk oraz dwie poduszeczki: tradycyjną i typu motylek.

Jak często prać otulacze dla niemowląt?

Maluchy w pierwszych tygodniach życia śpią nawet 18 godzin na dobę. Sporą część tego czasu (o ile nie cały) spędzają, leżąc w kokonie. To, dlatego dbanie o czystość otulacza jest przejawem troski o zdrowie i komfort pociechy. Aby niemowlę mogło zaznać zdrowego snu, a jego skóra była odpowiednio chroniona przed bakteriami, wirusami i zanieczyszczeniami kokon trzeba prać regularnie. Rekomendowany czas to ok. 7 dni. Oczywiście, jeśli otulacz uleganie zabrudzeniu, to do pralki musi on trafić o wiele szybciej. Oprócz prania polecamy też wietrzenia kokonów dla niemowląt. Wietrzyć można go o każdej porze roku. Jedyną przeszkodą będzie tu deszcz, śnieg lub zbyt wilgotne powietrze, które może namoczyć kokon. Regularne wietrzenie pomoże pozbyć się okruszków oraz włosów, a także ograniczyć aktywność roztoczy.

Czy trzeba wyprać nowy kokon dziecięcy?

Z kokonami dla niemowląt należy postępować dokładnie tak samo, jak z pozostałymi akcesoriami dla najmłodszych. Oznacza to, że przed jego pierwszym użyciem, konieczne jest jego upranie zgodnie z zaleceniami producenta. To, dlatego jeśli planujesz używać otulacza od pierwszych chwil życia dziecka i chcesz go zabrać ze sobą do szpitala, powinnaś zamówić go wcześniej, aby mieć jeszcze czas na pranie i prasowanie.

Zapraszamy do sklepu Jukki.pl w którym znajdziesz szeroką ofertę produktów dla niemowląt!

Sprawdź ofertę!