Jak kąpać niemowlaka?

Jaką wybrać wanienkę?
Zacznijmy od wyboru przedmiotu do kąpieli, czyli wanienki. Przede wszystkim sprawdźmy jej funkcjonalność, nie modę. Wanienka do kąpieli powinna mieć odpowiednią wielkość, być stabilna i przede wszystkim bezpieczna. Jeżeli widzimy, że coś nam nie odpowiada, na przykład wanienka się chybocze, bądź odkształca, lepiej zrezygnować z zakupu.

 

Czy dziecko można kąpać w wodzie z kranu?
Tak, jeśli Maluchowi nie dokuczają żadne problemy skórne, jak na przykład alergie, możemy z powodzeniem kąpać go w wodzie z kranu. Należy jednak uważać na oczy. Dobrze jest tę część ciała przynajmniej na początku u noworodka przemywać przegotowaną wodą za pomocą wacików.

 

Czy dodawać do kąpieli olejki, rumianek, płyny?
Nie, do wody nie musimy niczego dolewać. To nie jest niezbędny element pielęgnacji niemowląt. Z powodzeniem do umycia noworodka wystarczy delikatne antyalergiczne mydełko. Można nim umyć zarówno główkę, jak i całe ciało. Wyjątkiem jest, gdy noworodek ma wyjątkowo bujną czuprynę. Wtedy warto sięgnąć po specjalny szampon.

 

Co w sytuacji, gdy dziecko ma podrażnioną skórę?
Gdy Maluch ma podrażnioną skórę, bardzo dobrze sprawdzi się kąpiel z dodatkiem krochmalu. Nie jest zalecana kąpiel w rumianku ze względu na jego mocno alergiczne działanie. Gdy naturalne środki nie pomagają i Maluszek nadal ma skórę ze skłonnościami alergicznymi, warto sięgnąć po specjalne emulsje do kąpieli.

 

Czy dziecko trzeba myć codziennie?
Niekoniecznie. Kąpiel w przypadku Maluchów ma bardziej charakter rytualny. Pozwala wyciszyć się dziecku i spokojnie zasnąć. Powtarzający się codziennie schemat wpływa na poczucie bezpieczeństwa u Malucha. Wiadomo, że w ciągu dnia zmieniając pieluszkę, Maluszek na bieżąco jest „odświeżany”, w związku z tym nie ma zasadniczo narzuconego obowiązków codziennych kąpieli bobasów.

 

Jaka powinna być temperatura?
Aby kąpiel nie kojarzyła się dziecku źle, trzeba zadbać o komfortowe warunki otoczenia, m.in. przede wszystkim o temperaturę zarówno wody, jak i otoczenia. Dobór odpowiedniej temperatury wody zależy od indywidualnych preferencji Malucha. Jedne wolą wodę letnią, inne nieco cieplejszą. Nie wsadzamy Malucha do wody chłodnej, ani zbyt gorącej ponieważ narażamy go na szok termiczny. Zadbajmy też o temperaturę otoczenia, aby była ona maksymalnie zbliżona do temperatury wody. Nie serwujemy dziecku nieprzyjemności w postaci chłodu przed włożeniem do wody lub bezpośrednio po wyjęciu z niej. Jeśli Maluch będzie marznąć, będzie miał złe skojarzenia z kąpielą.

 

Jak powinna przebiegać kąpiel?
Kąpiel dziecka powinna przebiegać z szybko i sprawnie. Ruchy Mamy lub Taty powinny być przede wszystkim płynne i spokojne, absolutnie nie gwałtowne, tak, aby dziecko nie denerwowało się, że zachodzi jakaś zmiana. Pośpiech jest zawsze złym doradcą, w tym przypadku również. Przed rozpoczęciem kąpieli zorganizujmy sobie wszystkie potrzebne rzeczy, których użyjemy po wyciągnięciu dziecka z wanienki. Po zakończonej kąpieli dobrze jest, mieć przygotowany chłonny, miły w dotyku ręcznik. Alternatywnie można też użyć pieluchy tetrowej, która świetnie sprawdzi się jako pochłaniacz wilgoci. Po kąpieli pozwól Maluchowi chwilę poleżakować nago. To idealny moment, aby skóra mogła w pełni pooddychać, a Maluszek mógł się poczuć w pełni swobodnie. Potem dzieciątko można otulić w niezwykle mięciutki i ciepły rożek niemowlęcy bawełniany Cute Teddy. W tak błogim uścisku rożka Maluszek po kąpieli poczuje się bezpiecznie i komfortowo.

rozek-niemowlecy-bawelniany-jukki-cute-teddy

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Komplet pościeli, poszewka 60 x 40 cm i poszwa 135 x 100 cm - Cute Teddy

Komplet pościeli, poszewka 60 x 40 cm i poszwa 135 x 100 cm - Cute Teddy

Komplet pościeli, poszewka 60 x 40 cm i poszwa 135 x 100 cm - wzór Cute Teddy

Komplet pościeli, poszewka 60 x 40 cm i poszwa 135 x 100 cm - Milky Way

Komplet pościeli, poszewka 60 x 40 cm i poszwa 135 x 100 cm - Milky Way

komplet pościeli, poszewka 60 x 40 cm i poszwa 135 x 100 cm - wzór Milky Way