Jak nosić noworodka?

Noszenie na rękach

Każdy noworodek potrzebuje bliskości. Przez 9 ostatnich miesięcy Maluszek przyzwyczajony był do bicia serca Mamy i w ten sposób wiedział, że jest bezpieczny. Dlatego po narodzinach warto jak najczęściej nosić swoją pociechę, by dać jej poczucie bezpieczeństwa, miłości oraz bliskości. To bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Jak prawidłowo nosić dziecko?

Prawidłowego noszenia dziecka należy się nauczyć. Nikt nie rodzi się z tą umiejętnością. Nie są to także elementy pamięci genetycznej, które pozwalają rodzicom od razu prawidłowo trzymać swoje dziecko. Ludzie to nie koty, które od początku wiedzą, jak nosić swoje potomstwo. Od czegoś trzeba zacząć? Na początek musisz zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą nieprawidłowe noszenie. Pozycja w trakcie noszenia, jak i nazbyt gwałtowne ruchy, tudzież zbyt szybka pionizacja dziecka zwyczajnie mogą prowadzić do asymetrii ciała. Co gorsza, najdotkliwiej te rezultaty odczuje dziecko w starszym wieku, gdyż asymetria w rezultacie prowadzić może do skrzywień kręgosłupa.

Jaka pozycja noszenia na rękach jest najlepsza dla dziecka?

Najbezpieczniejszą pozycją noszenia dziecka jest ta, która przypomina pozycję płodową. Nazywana jest ona pozycją fasolki, gdyż dziecko ułożone jest nieco na kształt fasolki przez zaokrąglony tułów. Jest to pozycja bezpieczna, gdyż daje Maleństwu pełną swobodę ruchów i nie przeciąża kręgosłupa. No dobrze, ale jak to wygląda w praktyce?

Otóż odpowiednie układanie należy rozpocząć od ręki, a konkretnie łokcia. Delikatnie go zginamy, a w zagięciu umieszczamy główkę tak, aby potylica opierała się o nasze ramię. Na przedramieniu, na którym spoczywa główka, opieramy także tułów Maluszka z jednej strony, a z drugiej strony podpieramy dziecko na brzuchu. Koniecznie należy zabezpieczyć stawy biodrowe. W związku z tym trzeba podtrzymać pupę dziecka. Najlepiej, jeśli umieścimy dłoń pomiędzy jego nóżkami. Wtedy zyskamy największą stabilność utrzymania pozycji. Oczywiście nie ma mowy tu o pionizacji ciała. Noworodka zawsze trzymamy poziomo!

Pamiętajmy, że za każdym razem należy zmienić stronę. Układamy dziecko raz na prawą ręką, raz na lewą. To tak samo, jak np. przy karmieniu piersią, gdy używasz np. poduszki rogala Jukki, staraj się trzymać naprzemienności. Pozwoli to na wzmocnienie obu stron ciała dziecka, a co najważniejsze zapobiegnie asymetrii. Z pewnością stosujesz tę zasadę, układając dziecko w łóżeczku, w wózku lub w kokonie Jukki.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Poduszka rogal premium - Forest Story i Velvet w kolorze butelkowej zieleni

Poduszka rogal premium - Forest Story i Velvet w kolorze butelkowej zieleni

Poduszka do karmienia - rogal, fasolka - Forest Story z velvetem w kolorze butelkowej zieleni

Poduszka rogal premium - Royal Rose i Velvet w kolorze burgundowym

Poduszka rogal premium - Royal Rose i Velvet w kolorze burgundowym

Poduszka do karmienia - rogal, fasolka - premium Royal Rose z velvetem w kolorze burgundowym

Czy można bujać noworodka?

Wiele osób działając mechanicznie w trakcie trzymania dziecka na rękach, buja nim w prawo, w lewo, góra, dół. Zwłaszcza gdy Maluch płacze, większość rodziców działa instynktownie i zaczyna kołysanie. Po jakimś czasie dziecko się uspokaja i po problemie. Przynajmniej tak im się wydaje. Rzeczywistość jest jednak inna. Pod żadnym pozorem nie należy dziecka bujać i kołysać. Zwłaszcza noworodka. Ta czynność nadmiernie pobudza i stymuluje dziecko. Przez to staje się jeszcze bardziej niespokojne i nerwowe. Organizm zaczyna się bronić. Ta walka trwa, dopóki dziecko znużone, umęczone i znerwicowane nie zaśnie. Rodzice zbyt często odczytują błędnie te sygnały i uważają, że dziecko czuje się bezpiecznie i dzięki temu uspokaja się i zasypia.

Noszenie dziecka

Noszenia Maluszka to bardzo ważna czynność. Równie ważne jest także podnoszenie i odkładanie. Obie czynności należy wykonywać spokojnie i zdecydowanie. Unikamy gwałtownych ruchów, które burzą poczucie bezpieczeństwa Maluszka i mogą także być niemiłe w konsekwencjach zdrowotnych. Podnosząc dziecko, dajmy mu najpierw jasny sygnał, że zamierzamy to zrobić. Dziecko należy podnosić bokiem do podłoża. Sprawia to, że czuje się ono bezpieczniej, gdyż widzi, co dzieje się dookoła. To bardzo ważne, aby wypracować odpowiedni system podnoszenia, noszenia i odkładania dziecka do łóżeczka. Teraz gdy już wiesz, jak prawidłowo nosić dziecko, z pewnością unikniesz przykrych niespodzianek zdrowotnych w przyszłości.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Kokon Long - Exotic Flamingo

Kokon Long - Exotic Flamingo

Duży, dwustronny kokon niemowlęcy o wymiarach 50x90 cm

Kokon Long - grochy z lamówką

Kokon Long - grochy z lamówką

Duży, dwustronny kokon niemowlęcy o wymiarach 50x90 cm