Jak usypiać dziecko? 5 wskazówek

Nie będziemy tu pisać, że jest kilka uniwersalnych sposób, aby dziecko łatwo zasnęło. Bo nie ma. Każde dziecko jest inne i wymaga różnorodnego podejścia. Najważniejsze to wsłuchać się w jego rytm, obserwować zachowania i przekładać je na działania. Niektóre techniki stosowane były już od dawien dawna i sprawdzały się dość dobrze. Poniżej prezentujemy kilka z nich.


Sposób na kotka

Kotki uwielbiają być drapane pod bródką czy po grzbieciku. Mruczą przy tym uroczo i wyciągają się w pełnym zaufanie przed człowiekiem, niejednokrotnie zapadając w błogi sen.  Niektóre dzieci także kochają drapanie po pleckach, rączkach, nóżkach, brzuszku, więc drap! Drap wszędzie tam, gdzie Maluchowi sprawia to radość. Taki seans drapania potrafi skutecznie zrelaksować dziecko i sprawić, że szybko zaśnie. Jednak, gdy zauważysz zamknięte powieki, nie przestawaj drapać od razu. Zmniejszaj powoli intensywność, aż uzyskasz pewność, że dzieciak się nie obudzi.

Sposób na poduszkę

Podczas, gdy nasze babcie trenowały niemowlęce zasypianie na poduszkach bujanych w rękach, Ty możesz użyć np. poduszki rogala. Usiądź wygodnie i połóż na kolanach poduszkę. Połóż dziecko i delikatnymi ruchami pobujaj je trochę. Gdy „odleci” nie przestawaj od razu.  Zmniejszaj częstotliwość i intensywność do momentu, aż będziesz na 100% pewna, że Maluch śpi spokojnie.

Sposób na kulturę

Włącz relaksacyjną muzykę do snu, szum drzew lub morza i rozpocznij czytanie bajki. To też taki dość intymny moment pomiędzy dzieckiem a rodzicami. Delikatne nuty sączące się z głośników i Twój głos opowiadający historię sprawią, że dziecko poczuje się bezpiecznie i szybko przeniesie się do krainy Morfeusza.

Sposób na butelkę

Gdy położymy Maluszka w łóżeczku lub w kokonie w pozycji bocznej, możemy przytrzymać mu butelkę wypełnioną np. mleczkiem. Jeśli Maluch da radę chwycić butelkę, możesz ją spokojnie mu przekazać. Jednak bezpieczniej będzie, jak Ty ją przytrzymasz. Kiedy zobaczysz, że małe oczka zaczynają się przymykać, a smoczek lekko się poluźnił, wyjmij butelkę. Jeśli zauważysz, że w momencie wyciągania butli Maluch się przebudził, oddaj mu ją natychmiast i spróbuj, wyjąć ponownie za kilka chwil. Bardzo ważna jest tu nasza obecność i pilnowanie, żeby ta czynność trwała jak najkrócej.

Sposób na auto

Gdy wiele sposobów zawiodło, zawsze pozostaje auto. Zabierz dziecko na wycieczkę dookoła bloku, osiedla i rysuj kółeczka po drodze, dopóki dziecko nie zaśnie. Jazda samochodem szybko je zmęczy i z pewnością zaśnie głęboko. Możesz zabrać na wycieczkę dziecko przebrane już w piżamki. Wtedy unikniesz problemu przebieranie i ewentualnego wybudzenia w trakcie przenoszenia Malucha pod kołderkę patchworkową.

 

poduszka-rogal-milky-way-bawełniana-jukki   poduszka-rogal-in-garden-mint-jukki

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Poduszka rogal - In Garden Mint

Poduszka rogal - In Garden Mint

Poduszka do karmienia - rogal, fasolka

Poduszka rogal premium - Royal Rose i Velvet w kolorze burgundowym

Poduszka rogal premium - Royal Rose i Velvet w kolorze burgundowym

Poduszka do karmienia - rogal, fasolka - premium Royal Rose z velvetem w kolorze burgundowym