Jak zabezpieczyć łóżeczko niemowlaka?

Sklepowe aranżacje łóżeczek dziecięcych przyprawiają o zawrót głowy. Są piękne, gustowne i designerskie, ale nie zawsze bezpieczne lub praktyczne. Baldachimy, duża ilość poduszek czy maskotek, nie sprzyjają bezpiecznemu wypoczynkowi malucha. Jak więc przygotować łóżeczko dla noworodka? Co powinno się w nim znaleźć, a czego lepiej unikać?

Jak przygotować łóżeczko dla noworodka?

Akcesoriów do łóżeczek dziecięcych nie brakuje. Sklepy dla niemowląt proponują ozdobne baldachimy, wstążki, chwytacze, grające karuzele, maskotki i wiele innych gadżetów. Chcąc nimi ozdobić dziecięce łóżeczko, nie starczyłoby w nim miejsca dla malca. Co więcej, odpoczynek wśród tak dużej ilości rzeczy, byłby dla niego zagrożeniem. Maluch może łatwo nakryć się tkaniną z baldachimu czy maskotką, odcinając sobie dopływ powietrza. Nadmiar gadżetów w łóżeczku utrudnia także cyrkulację, co może powodować namnażanie się roztoczy, bakterii lub grzybów – a w efekcie skutkować alergią czy uczuleniem niemowlaka.

Dlatego też przygotowując łóżeczko dla noworodka należy kierować się zasadą umiaru. Nowonarodzone dziecko przyzwyczajone jest do ciepłego, ciasnego i minimalistycznego miejsca, jakim był brzuch mamy – tego samego oczekuje od łóżeczka. Nie potrzeba mu więc nadmiaru bodźców w postaci pozytywek, zabawek, kolorów czy tkanin.

ZESTAW 5 ELEMENTOWY COMFORT BAWEŁNIANY - IN GARDEN PINK

ZESTAW 5 ELEMENTOWY COMFORT BAWEŁNIANY – IN GARDEN PINK

W co wyposażyć łóżeczko niemowlaka?

W pierwszych dniach (a nawet tygodniach) życia dziecka, w łóżeczku nie ma miejsca na puchatą kołderkę i poduszkę. Najbezpieczniejsze dla noworodka będą bowiem rożki i otulacze. Ich zadaniem jest ciasne spowienie dziecka, zapewniając mu jednocześnie odpowiedni przepływ powietrza oraz swobodę ruchów. Rożki i otulacze pozwalają poczuć się jak w brzuchu u mamy – bezpiecznie, ciepło i przytulnie. 

W drugim etapie, kiedy maluch ma już kilka tygodni rożek/otulacz zastąpić powinien śpiworek. Zagwarantuje on swobodę ruchów, pozwoli bez przeszkód machać nóżkami i ćwiczyć mięśnie. Mimo dużej swobody ruchów, jaką dają śpiworki niemowlęce, są one bezpieczniejsze niż kocyki, czy kołderki. Dziecko nie może ich naciągnąć na twarz czy przykryć się nimi w całości. Dbając o wygodę malucha, jego zdrowie i bezpieczeństwo najlepiej postawić na śpiworki niemowlęce z naturalnej tkaniny (takiej jak np. 100% bawełna) i wypełnione antyalergiczną owatą silikonową. Bawełniane śpiworki niemowlęce sprawdzają się przez cały rok. Dzięki termoregulującym właściwością tkaniny bawełnianej, przepuszcza ona powietrze, odprowadza wodę i nie powoduje przegrzania. Zapinane śpiworki gwarantują, że maluch nie odkryje się nocą i nie zmarznie.

Śpiworki niemowlęce od Jukki.pl mogą być stosowane przez kilka miesięcy życia dziecka. Kiedy maluch wyrośnie także z większej wersji śpiworka XXL, pora na trzeci etap. W nim w przychodzi miejsce na większą, tradycyjną kołderkę. Najlepiej postawić na pościel z wkładem, który będzie antyalergiczny.

KOKON XXL 65 X 120 CM PREMIUM - FOREST STORY I BUTELKOWY VELVET

KOKON XXL 65 X 120 CM PREMIUM – FOREST STORY I     BUTELKOWY VELVET

Jak zabezpieczyć łóżeczko dziecka?

W pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecko przed uderzeniem w szczebelki chroni rożek, otulacz, śpiworek lub kokon. Dzięki nim maluch nawet jeśli uderzy się w szczebelek, to ból zminimalizuje miękka tkanina. Takie zabezpieczenie jest uważane za wystarczające w pierwszych chwilach życia dziecka. Maluchy nie są wtedy zbyt ruchliwe, nie przemieszczają się, nie ma więc potrzeby tworzenia dodatkowych zapór.

Po ukończeniu przez niemowlę 4. miesiąca łóżeczko warto dodatkowo zabezpieczyć. Świetnym sposobem na to jest ochraniacz do łóżeczka. Będzie on zabezpieczać barierki, a przez to zminimalizować ilość bolesnych uderzeń o elementy łóżeczka lub zakleszczenie się między szczebelkami.

Aby ochraniacz do łóżeczka był bezpieczny i nie utrudniał wymiany powietrza, powinien być sztywny, nie za wysoki, z solidnymi mocowaniami. Wskazane jest, aby wykonany był z delikatnej, przyjemnej w dotyku, a jednocześnie bezpiecznej dla dziecka tkaniny. Taką jest wykorzystywana przez Jukki.pl bawełna. Zapewnia ona odpowiednią cyrkulację powietrza, jest antyalergiczna, miła w dotyku, bezpieczna, certyfikowana znakiem Oeko-Tex Standard 100.

Zapraszamy do sklepu Jukki.pl w którym znajdziesz szeroką ofertę produktów dla niemowląt!

Sprawdź ofertę!