Jak zabezpieczyć łóżeczko niemowlaka?

Łóżeczko dla niemowlaka to jeden z ważniejszych elementów pierwszej większej wyprawki dla niemowlaka. Zastanawiasz się jak przygotować łóżeczko dla noworodka? Co powinno się w nim znaleźć, a czego lepiej unikać? Sprawdź nasz artykuł!

Jak przygotować łóżeczko dla noworodka?

Akcesoriów do łóżeczek dziecięcych nie brakuje. Sklepy dla niemowląt proponują ozdobne baldachimy, wstążki, chwytacze, grające karuzele, maskotki i wiele innych gadżetów. Chcąc nimi ozdobić dziecięce łóżeczko, nie starczyłoby w nim miejsca dla malca. Co więcej, odpoczynek wśród tak dużej ilości rzeczy, byłby dla niego zagrożeniem. Maluch może łatwo nakryć się tkaniną z baldachimu czy maskotką, odcinając sobie dopływ powietrza. Nadmiar gadżetów w łóżeczku utrudnia także cyrkulację, co może powodować namnażanie się roztoczy, bakterii lub grzybów – a w efekcie skutkować alergią czy uczuleniem niemowlaka.

Dlatego też przygotowując łóżeczko dla noworodka należy kierować się zasadą umiaru. Nowonarodzone dziecko przyzwyczajone jest do ciepłego, ciasnego i minimalistycznego miejsca, jakim był brzuch mamy – tego samego oczekuje od łóżeczka. Nie potrzeba mu więc nadmiaru bodźców w postaci pozytywek, zabawek, kolorów czy tkanin.

W co wyposażyć łóżeczko niemowlaka?

W pierwszych dniach (a nawet tygodniach) życia dziecka, w łóżeczku nie ma miejsca na puchatą kołderkę i poduszkę. Najbezpieczniejsze dla noworodka będą bowiem rożki i otulacze. Ich zadaniem jest ciasne owinięcie dziecka, zapewniając mu jednocześnie odpowiedni przepływ powietrza oraz swobodę ruchów. Rożki i otulacze pozwalają poczuć się jak w brzuchu u mamy – bezpiecznie, ciepło i przytulnie.

W drugim etapie, kiedy maluch ma już kilka tygodni rożek/otulacz zastąpić powinien śpiworek. Zagwarantuje on swobodę ruchów, pozwoli bez przeszkód machać nóżkami i ćwiczyć mięśnie. Mimo dużej swobody ruchów, jaką dają śpiworki niemowlęce, są one bezpieczniejsze niż kocyki, czy kołderki. Dziecko nie może ich naciągnąć na twarz czy przykryć się nimi w całości. Dbając o wygodę malucha, jego zdrowie i bezpieczeństwo najlepiej postawić na śpiworki niemowlęce z naturalnej tkaniny (takiej jak np. 100% bawełna) i wypełnione antyalergiczną owatą silikonową. Bawełniane śpiworki niemowlęce sprawdzają się przez cały rok. Dzięki termoregulującym właściwością tkaniny bawełnianej, przepuszcza ona powietrze, odprowadza wodę i nie powoduje przegrzania. Zapinane śpiworki gwarantują, że maluch nie odkryje się nocą i nie zmarznie.

Śpiworki niemowlęce od Jukki.pl mogą być stosowane przez kilka miesięcy życia dziecka. Kiedy maluch wyrośnie także z większej wersji śpiworka XXL, pora na trzeci etap. W nim w przychodzi miejsce na większą, tradycyjną kołderkę. Najlepiej postawić na pościel z wkładem, który będzie antyalergiczny.

Jak zabezpieczyć łóżeczko dziecka?

W pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecko przed uderzeniem w szczebelki chroni rożek, otulacz, śpiworek lub kokon. Dzięki nim maluch nawet jeśli uderzy się w szczebelek, to ból zminimalizuje miękka tkanina. Takie zabezpieczenie jest uważane za wystarczające w pierwszych chwilach życia dziecka. Maluchy nie są wtedy zbyt ruchliwe, nie przemieszczają się, nie ma więc potrzeby tworzenia dodatkowych zapór.

Po ukończeniu przez niemowlę 4. miesiąca łóżeczko warto dodatkowo zabezpieczyć. Świetnym sposobem na to jest ochraniacz do łóżeczka. Będzie on zabezpieczać barierki, a przez to zminimalizować ilość bolesnych uderzeń o elementy łóżeczka lub zakleszczenie się między szczebelkami.

Aby ochraniacz do łóżeczka był bezpieczny i nie utrudniał wymiany powietrza, powinien być sztywny, nie za wysoki, z solidnymi mocowaniami. Wskazane jest, aby wykonany był z delikatnej, przyjemnej w dotyku, a jednocześnie bezpiecznej dla dziecka tkaniny. Taką jest wykorzystywana przez Jukki.pl bawełna. Zapewnia ona odpowiednią cyrkulację powietrza, jest antyalergiczna, miła w dotyku, bezpieczna, certyfikowana znakiem Oeko-Tex Standard 100.

Ochraniacz do łóżeczka – jak zabezpieczyć szczebelki łóżeczka?

Szczeble łóżeczka powinny być odpowiednio zabezpieczone zwłaszcza gdy dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe i ciekawe świata – zaczyna pełzać, turlać się i siadać. Wówczas ryzyko urazu, stłuczenia czy zaklinowania kończyny w szczebelkach drastycznie wzrasta. Okrycie szczebelków i wypełnienie szczeliny przy brzegach łóżka to jedne z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia miejsca do spania dziecka. W tej kategorii w ofercie naszego sklepu znajdziesz:

  • ochraniacz typu warkocz
  • ochraniacz na szczebelki
  • wałek do łóżka

Akcesoria nie tylko będą chronić dziecko, ale będą również pełnić funkcje atrakcyjnej ozdoby mebelka. Nie oznacza to jednak, że musisz decydować się na zakup każdego z powyższych udogodnień. Używane wszystkie na raz mogłyby dać odwrotny skutek, zagrażając bezpieczeństwu dziecka. Wybór akcesoria zależy od wieku i stopnia mobilności dziecka. Jak więc odpowiednio wyposażyć łóżeczko? Który z ochraniaczy będzie najodpowiedniejszy dla Maluszka i czy faktycznie jest to bezpieczny dodatek?

Jak zabezpieczyć łóżeczko niemowlęce – ochraniacze niemowlęce od Jukki

Ochraniacz do łóżeczka typu warkocz, nie tylko idealnie spełnia swoje funkcje, jest też wyjątkową ozdobą łóżeczka, przez co jest chętnie kupowany przez wielu rodziców. Ochraniacz Jukki wykonujemy z aksamitnego, przyjemnego materiału oraz antyalergicznego poliestru – produkt nie zagraża delikatnej, wrażliwej skórze dziecka. Wszystkie komponenta potrzebne do produkcji warkocza, oznaczone są niezbędnymi dla potwierdzenia bezpiecznego użytkowania certyfikatami. Co więcej, wykonany w 100% ręcznie w Polskich szwalniach, pozbawiony jest twardych, powodujących odgniecenia elementów.

Warkocz Jukki jest na tyle funkcjonalny, że w przyszłości może służyć jako zagłówek, poduszka, bądź otulacz dla Malucha. Po rozpleceniu warkocza każde z jego ramion można przepleść przez szczebelki łóżeczka. Tak zamontowany dokładnie zabezpiecza drabinki, nie zajmuje dużo miejsca, umożliwiając swobodny sen i wędrówkę po materacyku. Niestety to funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie akcesorium ma też swoich przeciwników. Pojawia się więc pytanie: czy warkocz do łóżeczka jest bezpieczny?

Spokojny sen niemowlęcia – podstawowe zasady ostrożności

Tak naprawdę każdy, element wyprawki niemowlęcej użytkowany niezgodnie ze swoim przeznaczeniem i bez zachowania podstawowych środków ostrożności, może zagrażać bezpieczeństwu niemowlęcia. Dlatego nasz ochronny warkocz Jukki posiada tasiemki, dzięki którym niekontrolowane przemieszczanie się akcesoria jest niemożliwe. Unieruchomione i stabilne, nie stwarza ryzyka ograniczenia cyrkulacji powietrza. Ochraniacz jest zarazem dość niski, (wysoki na 18 cm i długi na 200 cm, idealnie dopasowywuje się do rozmiarów standardowego łóżeczka), dzięki czemu Malec jest cały czas widoczny dla rodziców.

Poza skutecznym umocowaniem ochraniacza kolejną z zasad jego bezpiecznego użytkowania, jest niemontowanie go w górnej części łóżeczka – nad główką Malucha. Pamiętaj, górna przestrzeń materacyka musi być pozbawiona wszelkich udogodnień, poduszeczek czy kocyków! Nocne wędrówki mogą ryzykować przykryciem i wplątaniem się główki w poły ochraniacza. Warkocz zakładaj po bokach i u dołu łóżeczka, gdzie ryzyko uderzenia i włożenia kończyny w szczelinę między szczebelkami jest największa.

Ochraniacz do łóżeczka: czy potrzebny, co zamiast ochraniacza do łóżeczka?

O przydatności ochraniacza na łóżeczko przekona się każdy rodzic, gdy Maluch zacznie coraz śmielej pełzać po łóżeczku. Niepewne kroki i próby wstawania, mogą skutkować pojawianiem się coraz to nowych siniaków na główce Maleństwa. Montowanie na własną rękę poduszek czy zakładanie kocy na ramę łóżeczka mija się z celem. Tego rodzaju konstrukcje są wątpliwej skuteczności i zagrażają bezpieczeństwu Malucha zarówno podczas snu, jak i zabawy. W celu kompleksowego zabezpieczenia łóżeczka przygotowaliśmy w ofercie Jukki specjalistyczne ochraniacze, które zamortyzują każdy upadek.

Co w przypadku, gdy ochraniacz na łóżeczko nie spełnia Twoich oczekiwań?

Alternatywą ochraniaczy są otulacze, rożki, śpiworki bądź gniazda niemowlęce dostępne na Jukki.pl. Część z nich sprawdzi się jedynie w okresie niemowlęcym, kiedy dziecko uwielbia być tulone i nie potrzebuje większej przestrzeni. W późniejszym okresie Maluch domaga się coraz więcej swobody i miejsca. Warto podkreślić, że ochraniacz w formie warkocza naszej firmy, może początkowo spełniać rolę otulacza, by następnie pełnić swą docelową funkcję. Sprawdź dostępne modele na Jukki.pl i skompletuj atrakcyjny wizualnie, funkcjonalny zestaw, aby Ty i Twoje dziecko spokojnie przespało każdą noc.

Wiesz już, jak zabezpieczyć łóżeczko niemowlęce. Inwestycja w ochraniacz do łóżeczka nie powinna więc stanowić problemu.

Zapraszamy do sklepu Jukki.pl w którym znajdziesz szeroką ofertę produktów dla dzieci!

Sprawdź ofertę!