Jak zorganizować pierwszy wyjazd wakacyjny z Maluchem?

Co zabrać w podróż? Jak przygotować na nią dziecko? Jak zapewnić komfortową jazdę samochodem? O tym przeczytacie poniżej.

Co ciekawe jeszcze do niedawna panowała ogólnie przyjęta zasada, że z małym dzieckiem nie wybiera się w podróż. Nieistotna była jej długość, po prostu małe dziecko nie podróżuje. Częściowo związane było to z wieloma niestety nie udogodnieniami dla rodziców podróżujących z maluszkami. Chodziło głównie o pielęgnacje podczas podróży, karmienie, czy ogólnie zasady bezpiecznej podróży.

Zmiany w postrzeganiu podróżujących rodziców z małym dzieckiem możliwe były dzięki wprowadzeniu licznych udogodnień ze strony producentów żywności, odzieży i akcesoriów dla dzieci, a przede wszystkim świadomości lekarzy, rodziców i otoczenia.

Udając się w pierwszą podróż samochodem z bardzo małym dzieckiem, dobrze jest najpierw poprzedzić ją wizytą u pediatry. Nie jest to przejaw nadopiekuńczości natomiast dbałość o zdrowie Maluszka. My jeszcze możemy nie wiedzieć, czy rozwija się jakaś infekcja, natomiast lekarz od razu to wyłapie. Niekoniecznie musi wiązać się to z odwołaniem podróży, natomiast wdrożone odpowiednio wcześniej środki zapobiegawcze pozwolą złagodzić skutki lub nawet oddalić zbliżające się zagrożenie.

Oprócz tego lekarz jest w stanie ocenić po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu, czy deklarowana długość podróży jest odpowiednia dla noworodka lub nieco starszego dziecka, lub czy środek lokomocji na przykład samochód będzie odpowiednio przygotowany pod kątem przewozu maluszka.

Miejsce, do którego się udajecie, musi być także odpowiednio sprawdzone. Przede wszystkim, czy na miejscu dyżuruje lekarz w razie nieoczekiwanej niespodzianki. Jakie są tam warunki pod kątem pielęgnacji i karmienia Maluszka.

W podróży samochodem najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego obowiązkowo dziecko należy przewozić w foteliku samochodowym. Warto kupić taki, który spełnia wszelkie atesty bezpieczeństwa. Jeśli jest to dla Was spory wydatek, możesz odkupić używany na lokalnych grupach lub na znanych portalach.

W podróż zabierz także akcesoria, dzięki którym Twoje dziecko będzie czuło się komfortowo. Jeśli zasypia często w kokonie – zapakuj go do auta. Jeśli jest to rożek niemowlęcy, nie wahaj się go zabrać. W trakcie podróży może on także posłużyć jako kołderka, gdy spadnie temperatura. Warto mieć także coś, co zainteresuje Maluszka. Może to być kostka sensoryczna, o ile Maluszek da sobie z nią już radę. Z pewnością mnogość kolorowych tasiemek, szeleszczący materiał i mięciutkie pokrycie z wypustek zainteresuje każdego brzdąca.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Kokon Long - In Garden Pink z lamówką

Kokon Long - In Garden Pink z lamówką

Duży, dwustronny kokon niemowlęcy o wymiarach 50x90 cm

Wybierając się w podróż z Maluchem, warto rozważyć jej rozpoczęcie w porze jego drzemki. Wtedy dziecko nie będzie szybko marudne i nie wyleje morza łez na samym początku podróży. Do 2 roku życia Maluszki podróżują w specjalnych fotelikach w pozycji półleżącej, dlatego też jest szansa, że Twoje dziecko większą część podróży spędzi w objęciach Morfeusza.

Pamiętaj, aby odpowiednio ubrać Maluszka. Dostosuj jego odzienie do temperatury oraz weź pod uwagę jej zmiany. Najlepiej ubierz dziecko na cebulkę w lekkie bawełniane ubranka. Zabierz ze sobą też np. kołderkę patchworkową lub zestaw kołderka i płaska poduszka, które nie tylko zapewnią komfortowy sen, ale uchronią przed stratą ciepła delikatnie otulając małe szczęście.

kocyk-płaska-poduszka-grochy-Jukki   kocyk-płaska-poduszka-in-garden-Jukki

Gdy jest wyjątkowo gorąco, uważaj z klimatyzacją, bo Maluszek jest podatny na jej działanie. Szkoda by było zepsuć wyjazd infekcją, dla chwili ochłody. Pamiętaj także o częstym pojeniu, aby dziecko nie uległo odwodnieniu, o co nietrudno na tym etapie życia.

Na czas karmienia najlepiej róbcie przerwy. Wybierzcie parking w zaciszu lub lokal gastronomiczny z pokojem dla Mam, gdzie w spokoju można nakarmić i przewinąć Malucha. Nierekomendowane jest karmienie w trakcie jazdy. Chyba każdy z nas woli w spokoju spożyć posiłek. Twoje dziecko także.

Aby ułatwić sobie karmienie, nieważne czy piersią, czy butelką koniecznie zabierz ze sobą poduszkę rogal. Ta niepozorna podusia sprawia, że karmienie przebiega prosto, jak nigdy. Nie obciążasz swoich stawów i kręgosłupa, a dziecko wygodnie spoczywa w ramionach poduszki fasolki.

W trakcie podróży monitoruj swoje dziecko. Obserwuj czy nie zaczyna zachowywać się dziwnie lub nie zmienia kolorów. Może to być objaw choroby lokomocyjnej. Jeśli niepokojące symptomy wystąpią od razu po rozpoczęciu podróży, lepiej jej nie kontynuować. Dziecko tego nie zniesie dobrze, a konsekwencje będą odczuwalne jeszcze po zakończeniu podróży. Warto przetestować, jak dziecko znosi jazdę samochodem najpierw na krótki odcinku, zanim wybierzecie się w dalszą podróż.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Kocyk i płaska poduszka Minky - miętowy las i granatowe Minky

Kocyk i płaska poduszka Minky - miętowy las i granatowe Minky

Kocyk i płaska poduszka we wzorze miętowy las, z granatowym minky

Kocyk i płaska poduszka Minky - zwierzątka i szare Minky

Kocyk i płaska poduszka Minky - zwierzątka i szare Minky

Kocyk i płaska poduszka w zwierzątka z szarym minky