Czapeczka to jeden z głównych i najważniejszych elementów wyprawki noworodka. Jest niezastąpiona w szpitalu, a także w pierwszych dniach po wyjściu z niego. Po raz pierwszy czapeczkę maluchowi zakłada położna – tuż po przyjściu na świat. Zobacz, jaki rozmiar czapki dla noworodka wybrać i co jeszcze jest ważne przy jej zakupie.
Czy noworodek potrzebuje czapki?
Czapeczka to jeden z kontrowersyjnych elementów wyprawki do szpitala. Są tacy, którzy do torby z wyprawką wsadzają kilka sztuk tego ubranka, są i ci, którzy pytają, czy czapeczka rzeczywiście będzie potrzebna. To, czy będzie ona noszona, w dużej mierze zależy od sytuacji. Zazwyczaj jednak maluch jest w nią ubierany zaraz po porodzie. Jej zadaniem jest wtedy ochronić delikatną skórę przed zimnem, a cały organizm przed wychłodzeniem. Oznacza to, że czapeczka dla noworodka bezwzględnie powinna się znaleźć w wyprawce do szpitala. Czy później będzie jednak potrzebna?
Tak. Maluch powinien w niej chodzić, jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 15 stopni, w przypadku silnego wiatru lub dużej wilgotności powietrza. W domu (o ile temperatura wynosi powyżej 15 stopni Celsjusza) nie trzeba dziecku zakładać czapeczki. Wyjątkiem jest tu sytuacja intensywnego wietrzenia lub schładzania powietrza za pomocą klimatyzacji. Wielu rodziców decyduje się również na założenie czapeczki po kąpieli (na ok. 30 minut), co ma zapobiec wychłodzeniu malucha. Bezpiecznie z zakładania czapki można natomiast zrezygnować latem, kiedy pogoda dopisuje. Pamiętaj jednak, że wtedy główkę dziecka przed przegrzaniem musisz chronić parasolką lub daszkiem wózka.
Jaką czapkę dla noworodka wybrać?
W szafie noworodka i niemowlaka powinno znaleźć się kilka sztuk czapek. Do szpitala najlepiej zabrać tę bawełnianą, delikatną i przewiewną – niekoniecznie musi być ona wiązana pod brodą. Czapeczka zimowa dla noworodka to natomiast ta uszyta z polaru, weluru lub grubszej bawełny. Świetnie sprawdzi się ona podczas spacerów na świeżym powietrzu. Wśród materiałów idealnych dla dziecka znajduje się także antyalergiczny len, elastyczne włókno bambusowe czy przyjemna dla skóry, oddychająca wiskoza oraz lyocellu. Bez względu jednak, na jaką tkaninę postawisz, sprawdź, czy posiada ona międzynarodowy certyfikat OEKO-TEX Standard 100. Gwarantuje on bezpieczeństwo wyrobów włókienniczych i potwierdza brak szkodliwych substancji w materiale.
Zarówno wiosenna, jak i zimowa czapka dla noworodka powinna być lekka, elastyczna i bez zbędnych szwów. Musi gwarantować maluchowi komfort i wygodę, zakrywać czoło i uszy, a jednocześnie nie spadać na oczy. Ważne jest też, aby nie uciskała. Źle dobrany rozmiar czapki dla noworodka może bowiem negatywnie wpływać na rozwój. Zwróć też uwagę na bezpieczeństwo. Modele wiązane pod brodą, z troczkami czy dekoracyjnymi wstążeczkami mogą niebezpiecznie owijać się wokół szyi, dlatego o wiele lepszym wyborem są czapki z jak najmniejszą ilością dekoracyjnych zdobień.
Jaki rozmiar czapki dla noworodka?
Przy wyborze czapki dla noworodka przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na jej obwód – podawany jest on przez producenta. Odradzamy sugerowanie się oznaczeniem ”czapeczka noworodkowa”, bowiem rozmiarówka jest zróżnicowana i bez sprawdzania wymiarów możesz nabyć niedopasowane, a przez to niepotrzebne ubranko. Aby czapeczka na 100% pasowała, zmierz obwód główki noworodka i na tej podstawie dobierz czapeczkę. Możesz to zrobić zwykłym centymetrem krawieckim. Pomiarów dokonaj w najszerszym miejscu, czyli nad łukiem brwiowym, za uszami. Nie dodawaj żadnego zapasu, a uzyskany wynik sprawdź w tabeli rozmiarów danego producenta odzieży dziecięcej. Jeśli obwód główki noworodka wynosi np. 36,5 cm, to zaokrąglij go w górę – nigdy w dół.
Jak dobrać czapkę do obwodu główki noworodka?
Wybór czapeczki dla niemowląt jest dość łatwy, bowiem jej rozmiar można określić na podstawie pomiaru obwodu główki. Jak jednak wybrać czapkę do wyprawki do szpitala? Najłatwiej będzie się kierować ogólną rozmiarową. Obwód głowy dziecka zaraz po urodzeniu zazwyczaj wynosi 36 – 38 cm. Na czapkę w tym wymiarze postaw, jeśli przewidywana waga urodzeniowa maluszka jest standardowa i oscyluje w granicach 3200-3600 gramów. Jeśli USG wskazuje, że maluch może być cięższy to lepszym wyborem będzie czapka w rozmiarze 40, dla maluszków o niskiej wadze urodzeniowej i wcześniaków dedykowane są natomiast nakrycia głowy w rozmiarze 34.
Jeśli nie jesteś pewna, jaką czapkę do szpitala kupić, zdecyduj się na kilka rozmiarów. Najlepiej jednak wybieraj nakrycia głowy o większym obwodzie. Maluchy szybko rosną i czapeczki w rozmiarze 40 na pewno będą przydatne w okolicach 1. miesiąca życia. Dobrym pomysłem jest też zakup czapeczki z supełkiem (smerfetki), którą można prosto dopasować do obwodu głowy dziecka.
Tabele rozmiarów czapek dla noworodków, niemowląt i dzieci do 6 roku życia
Zakupy czapeczki dla niemowląt i dzieci ułatwi Ci nasza tabela. Wskazuje ona standardowy obwód głowy dziecka przypisany do wieku.
- 36-38 cm – 0-3 miesiące
- 38-40 cm – 3-6 miesięcy
- 40-42 cm – 6-9 miesięcy
- 42-44 cm – 9-12 miesięcy
- 44-46 cm – 12-18 miesięcy
- 46-48 cm – 18-24 miesiące
- 48-50 cm – 2-4 lata
- 50-52 cm – 4-8 lata
Czy warto kupować większe rozmiary czapki dla noworodka?
Wśród pierwszych ubranek dla dziecka powinny znaleźć się przynajmniej dwie czapeczki. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup większej ilości. Najlepiej od razu kup kilka rozmiarów, dzięki temu nie będziesz musiała często wybierać się na zakupy. Czas oszczędzi też zakup modeli o różnych grubościach oraz krojach. Pozwoli to dopasować nakrycie głowy to panujących warunków atmosferycznych oraz wygody dziecka. Pamiętaj, że nie każdemu maluchowi będzie odpowiadał każdy krój czapki – może on nie polubić się ze smerfetką i woleć czapkę tradycyjną bawełnianą.
Nie zapominaj też, że nakrycie głowy to ważny element stroju. Powinno ono pasować do pozostałych ubranek i dobrze się z nimi komponować. Podczas zakupów staraj się wybierać czapki w podobnej tonacji kolorystycznej co śpiochy, półśpiochy, body czy kaftaniki. Możesz też postawić na modele uniwersalne np. białe, beżowe czy szare z minimalistycznymi nadrukami – będą one pasować do każdej stylizacji.