Jakie imię wybrać dla dziecka?

Imię nadane przez rodziców towarzyszy nam przez całe życie. Oczywiście są wyjątki, kiedy można je zmienić lub posługiwać się drugim imieniem, jeśli ono istnieje. Imię w pewien sposób określa naszą tożsamość i wpływa na postrzeganie nas w społeczeństwie. Kiedyś wierzono, że imiona nadają kształt osobowości. Ludzie wybierali je, a w zasadzie dobierali tak, aby zawierały zestaw pożądanych cech charakteru. O znaczeniu i symbolice imion szeroko rozpisuję się Internet. Ze znaczenia imienia można w zasadzie wyczytać wszystko. Tylko czy rzeczywiście należy się tym sugerować? To już zależy od indywidualnej interpretacji oraz oceny rodziców.

Wielkie księgi imion biją rekordy popularności. Rodzice przeszukują je notorycznie, chcąc odnaleźć to jedno, jedyne idealne imię dla swojego Maluszka. Łączą cechy przypisane do imienia ze swoim dzieckiem w nadziei, że w przyszłości będzie dokładnie takie, jak opisuje Księga. Z punktu widzenia dziecka imię to imię ważne, żeby było, tak samo, jak wyprawka, czy pieluszki. Czasami rodziców ponosi fantazja i nadają bardzo skomplikowane, nietypowe, po prostu inne imiona. Wszystko jest w porządku, dopóki nie narażają własnego dziecka na drwiny, odrzucenie, i śmieszność. Nazywanie dziecka Jedi czy Van Helsing nie jest najlepszym pomysłem, lepiej nazwać tak pieska lub kotka.

W niektórych rodzinach nadal obowiązuje zwyczaj nazywania dziecka po członkach rodziny: rodzicach, dziadkach i tak dalej. U niektórych przy wyborze tego jedynego imienia, aktywnie uczestniczą wszyscy członkowie rodziny. Ile osób, tyle zdań na temat imienia. Pamiętaj jednak, że o ile z całym szacunkiem możesz wysłuchać propozycji najbliższych, o tyle ostateczna decyzja należy do Ciebie i Ojca dziecka. Nie warto dawać dziecku imienia, z którym będzie męczyło się przez całe życie lub, które niekoniecznie Ci się podoba, tylko po to, żeby zadowolić członka rodziny.

Czym sugerować się przy wyborze imienia dla dziecka? Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na to, jak Ty oraz inni będą się do niego zwracać. Jak będzie brzmiało zdrobnienie, podstawowa forma, czy imię będzie rosło razem z dzieckiem? Gdy dziecko jest małe, może być Madzią, Madziulką, nastolatka będzie już Magdą, w pracy również może być Magdą, a w oficjalnym kontakcie Magdaleną. Można też spróbować dopasowania do nazwiska, to znaczy, jeśli nazwisko jest długie, lepiej wybrać imię krótkie. Jeśli na odwrót można sobie pozwolić na Katarzynę, Małgorzatę lub Magdalenę. Nie warto sugerować się też chwilową modą związaną z popularnością danego serialu, aktora, aktorki, artysty i tak dalej. Jeśli ktoś idzie za modą, może być pewny, że jego dziecko będzie „entą” osobą w klasie z takim samym imieniem.