Karmienie piersią bliźniąt – jak sobie pomóc?

Bez wątpienia wykarmienie jednego Malca jest trudną sprawą. Dwoje Maluszków to już prawdziwa olimpiada. Początki zazwyczaj bywają trudne bez względu na ilość dzieci do wykarmienia jednocześnie. Niekoniecznie łatwiej ma Matka jednego dziecka niż bliźniąt. Wiele zależy od dobrego przygotowania, wsparcia bliskich i wykorzystania pomocnych akcesoriów.

Nie będziemy słodzić, że to pokochasz, czy zacznie sprawiać Ci radość. Pewnie nie. Natomiast postaramy się maksymalnie ułatwić Ci tę czynność. Pamiętaj, że karmisz dziecko nie tylko po to, żeby było najedzone. Karmisz je także po to, aby dać mu to, co najlepsze. Nie bez znaczenia jest pokarm Matki. Lekarze są co do jednego zgodni. Nie ma lepszego wsparcia dla organizmu dziecka i jego prawidłowego rozwoju niż pokarm Matki.

Wraz z pokarmem dziecko uodparnia się, prawidłowo rozwija, dzięki dostarczeniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych do małego organizmu. Karmienie piersią to generalnie najzdrowszy sposób. Dlaczego? Ponieważ niemowlęta karmione tylko i wyłącznie mlekiem matki są bardziej chronione przed biegunkami, zwłaszcza zakaźnymi oraz zapaleniem ucha. Ponadto są bardziej odporne na zakażenia układu oddechowego oraz moczowego. Co więcej, mleko Matki może uchronić nawet przed bakteryjnym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Naturalne karmienie niesie ze sobą pozytywne skutki także w przyszłości. Dziecko wychowane na matczynym mleku rzadziej staje się otyłe i ma problemy z nadwagą. Rzadziej też występują choroby autoimmunologiczne, zwłaszcza cukrzyca.

Dodatkowo dzięki naturalnemu pokarmowi dzieci w większości pozostają odporne na atopowe zapalenie skóry, czy problemu o podłoży astmatycznym. Co w środowisku medycznym jest także często wymieniane, to ochrona przed nagłą śmiercią łóżeczkową, czy lepiej rozwinięta ostrość widzenia, czyli lepszy wzrok.

Brzmi przekonująco, prawda?

Z medycyną nie ma co dyskutować. Trzeba przejść do rzeczy. O tym, jak wygodnie karmić dziecko już pisaliśmy. A teraz dowiesz się, jak wygodnie karmić bliźnięta. Przy dwójce dzieci to już wyzwanie! Bliźniaki można karmić jednocześnie piersią. Większym problemem jest utrzymanie dzieci w wygodnej pozycji zarówna dla nich, jak i dla Matki.

Jaka pozycja do karmienia bliźniąt?

W fachowej literaturze znajdziemy kilka pozycji, które ułatwiają karmienie bliźniąt. Zaliczamy do nich pozycję spod pachy lub pozycję klasyczną. Niezależnie od wyboru pozycji karmienia warto posiłkować się poduszką typu – V od Jukki lub poduszką rogalem. Obie poduszki zapewniają komfortowe podparcie podczas procesu karmienia dzieci. Jednak w przypadku bliźniąt może lepiej się sprawdzić duża, wygodna poduszka typu-V. Najpierw jest ona zbawieniem dla kobiety w ciąży i ułatwia komfortowy sen poprzez odpowiednie ułożenie ciała. A potem może nadal służyć odprężeniu, nawet podczas tak zajmującej czynności, jaką jest karmienie. Poduszkę typu-V warto umiejscowić dookoła tułowia i wygodnie ułożyć na kolanach. Następnie położyć na niej Maluszki i rozpocząć karmienie. Pozycja zachowana dzięki wsparciu poduszki odciąży stawy i kręgosłup.

 

poduszka ciążowa typu V Jukki in garden    poduszka rogal do karmienia Jukki in garden

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl