Kolor różowy dla dziewczynek – niebieski dla chłopców?

Różowy kolor zazwyczaj przypisywany jest dziewczynkom. Powstał taki nieformalny podział, że to, co różowe to dla dziewczynek, a to, co niebieskie to dla chłopców. Oczywiście nie można dać się zwariować. Taki podział czasami bywa krzywdzący. Na półkach sklepowych możemy zazwyczaj rozróżnić masę różowych ubranek dla dziewczynek oraz niebieskich dla chłopców. Tylko czy taki podział jest rzeczywiście dobry?

Co z dziewczynkami, które uwielbiają kolor niebieski? Niech go noszą śmiało, ponieważ kolor niebieski odzwierciedla ludzi spostrzegawczych, analitycznych, twórczych i obdarzonych nieskończoną wyobraźnią. Z kolei róż to kolor radosny i wesoły. Osoby wybierające ten kolor zazwyczaj są pozytywnie nastawione do świata i pełne optymizmu. Czasami kojarzony jest z beztroską i lekkomyślnością.

Więc jeśli zdecydujemy się na róż, może warto jednak postawić na mocne uderzenie w postaci fuksji? Jak róż to intensywny! Niekoniecznie muszą być to ubranka. Mogą być to wyraźnie akcesoria dla dzieci Jukki. W takim razie wyróżnieniem w pokoju dziecięcym może być na przykład kocyk i poduszka Minky – jaskółki i fuksjowe Minky dla starszego dziecka. Dla młodszego jaśniejsze barwy różu obecne na kocyku i płaskiej poduszce Minky – In Garden pink i pudrowe Minky. Może to być także kokon Long – In Garden Pink lub rożek niemowlęcy bawełniany – In Garden Pink. Jeśli dopiero kompletujesz wyprawkę, możesz pokusić się o 5-cio elementowy zestaw Jukki właśnie w tym kolorze. Jeśli wolisz indywidualnie kompletować rzecz po rzeczy, to też nic nie stoi na przeszkodzie. W ofercie produktów dla dzieci Jukki znajdziesz wiele różnorodnych akcesoriów o tym właśnie odcieniu. Nie są to rzeczy jednorodne w kolorze, jednak motywem przewodnim jest fuksja lub delikatny róż w sąsiedztwie uroczych w drobnych kwiatuszków. Takie zestawy stanowić będą idealne połączenie na wiosnę, lato, jesień, a nawet na zimę, na przełamanie mrozów.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Zestaw 5-elementowy bawełniany - Jaskółki

Zestaw 5-elementowy bawełniany - Jaskółki

5-elementowy zestaw bawełniany z kokonem niemowlęcym long

Mata do zabawy - jaskółki

Mata do zabawy - jaskółki

Dwustronna mata do zabawy z pomponami o średnicy ok. 90 cm, wzór w jaskółki

Obecny trend przypisania koloru różowego dziewczynkom, a niebieskiego chłopcom stał się modny dopiero po 1900 roku. Wcześniej sprawy miały nieco inny wymiar. Stoją za tym duchy przeszłości w postaci stereotypów. Cofnijmy się w czasie do czasów średniowiecznych. Wtedy zarówno dziewczynki, jak i chłopcy ubierani byli na biało, aby podkreślić dziecięcą niewinność. Gdy kult maryjny nabierał sił w Europie Zachodniej, w ślad za tym nastała moda na kolorowe stroje dla dzieci. Co ma z tym wspólnego religia?

Figury Maryi ubierano wówczas w tkaniny farbowane bardzo drogim pigmentem lapis lazuli. Wówczas kolor ten stał się barwą typowo kobiecą i boską zarazem. Podczas gdy, mężczyźni nosili…róż. Różowy bowiem w tamtym czasie był symbolem władzy oraz męskości. Boską wartość niebieski zaczyna tracić, gdy Ludwik IX chcąc oddać się pod opiekę Matki Boskiej, wprowadza go do swojego godła. Jest to ten czas, gdy różne odcienie niebieskiego zaczynają być przejmowane przez arystokrację i z niebios zstępują do szaf ludzkich, zwłaszcza męskich. Staje się symbolem władzy oraz walki. Z czasem zamożne rodziny zaczynają na niebiesko ubierać także chłopców i taki podział króluje do dziś.

Niemal do XVIII wieku odcień różu przypisywany był tylko i wyłącznie mężczyznom. Aż do czasu, gdy markiza de Pompadour uznaje róż za „kolor wybornej delikatności” i rozpowszechnia go w Wersalu. Tak staje się modny pośród dwórek, które w róż przyodziewają także swoje najmłodsze latorośle. Od tego czasu, róż przypisywany jest dziewczynkom.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Zestaw 5-elementowy bawełniany - White Parrot

Zestaw 5-elementowy bawełniany - White Parrot

5-elementowy zestaw bawełniany z kokonem niemowlęcym

Kokon Long - In Garden Pink z lamówką

Kokon Long - In Garden Pink z lamówką

Duży, dwustronny kokon niemowlęcy o wymiarach 50x90 cm