Lato z dzieckiem – jak chronić skórę Maluszka?

Jak chronić Maluszka przed promieniowaniem UV? Jaki krem na słońce dla dziecka? Zanim odpowiemy na te pytania, musimy wyjaśnić, czym różni się skóra dziecka od skóry dorosłej osoby. A czym się różni? Jaki ma to wpływ na odporność na czynniki zewnętrzne, czyli między innymi na słońce?

Na początek zacznijmy od ciekawostki. Czy wiesz, że naskórek u niemowlęcia jest wykształcony tylko 30%? W związku z tym Maluch jest szczególnie narażony na szkodliwe efekty promieniowania słonecznego. Gdy dziecko rośnie, objętość procentowa także się zwiększa. Dla porównania u dorosłego człowieka skóra zajmuje obszar aż 2m2. Dodatkowo jej waga może wynosić aż 20 kg! Skóra dorosłej osoby ma różną grubość. Zależy to od miejsca, w którym się znajduje. Przykładowo powierzchnia pod oczami jest znacznie cieńsza niż na stopach, gdzie skóra jest naprawdę gruba.

Dopiero około trzeciego roku życia skóra dziecka zaczyna powoli przypominać zajmowaną powierzchnią skórę dorosłego człowieka. U Malucha budowa skóry wygląda tak samo. Różni ją grubość, a konkretnie to, że tak zwana granica skórno-naskórkowa nie uległa jeszcze wykształceniu. Co więcej, skóra takiego Maluszka nie posiada takiej samej ilości gruczołów potowych, co dorosłego, więc dziecko nie ma pełnej zdolności termoregulacji. Nie ma także tak dużych możliwości oczyszczających, jakimi dysponuje dorosła skóra. Maluszek jest bardziej narażony na negatywne skutki ekspozycji na słońcu, gdyż jego skóra nie produkuje tak dużo melaniny, jak na przykład skóra Mamy. Przez to także dzieci mają zawsze jasny odcień skóry.

Skóra dziecka charakteryzuje się zwiększoną przepuszczalnością naskórka. To z kolei powoduje większe ryzyko infekcji bakteryjnej. Skutkiem między innymi mniejszej ilości lipidów i nieaktywnych gruczołów łojowych jest zwiększone wchłanianie szkodliwych substancji przez skórę oraz przez naskórkowa utrata wody. Dlatego dziecko narażone jest na odwodnienie w znacznie większym stopniu niż dorosły. Gdy Maluch rośnie, jego warstwy skóry także się rozwijają. Dopiero wtedy naturalna bariera ochronna skóry uaktywnia się.

Co dzieje się z potem u Malucha? Jak reaguje skóra? Otóż pot nie wydostaje się na zewnątrz, a wypełnia pory skóry, w których się zatrzymuje. To powoduje słynne “potówki”, czyli stany zapalne. Mogą one rozwinąć się nawet w ropną formę, więc lepiej zapobiegać, niż leczyć. Aby tego uniknąć, trzeba pamiętać, by nie przegrzewać dziecka. Ubranka Malucha powinny być lekkie, przewiewne, wykonane z naturalnych tkanin. Muszą zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Strój, ilość warstw itp. zawsze muszą być dostosowane do miejsca/pomieszczenia, w którym znajduje się dziecko.

Nie zaszkodzi też “przewietrzyć” Malucha od czasu do czasu. Gdy przewijasz dziecko, niech poleży chwilkę nago na przykład na macie do zabawy, która izoluje i zapewnia komfort ciepła, a przede wszystkim niestraszna jej mokra kropla. Jeśli nigdzie się nie wybieracie, załóż Maluchowi tetrową pieluszkę. Dzięki temu ograniczysz kontakt z chemią bezpośrednio na skórę. Niestety pieluszki jednorazowe mają trochę szkodliwych składników.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Pieluszka tetrowa biała

Pieluszka tetrowa biała

Pieluszka tetrowa biała o wymiarach 70x80 cm

Pieluszka tetrowa - Happy Friends Mint

Pieluszka tetrowa - Happy Friends Mint

Pieluszka tetrowa we wzorze Happy Friends Mint

Wróćmy jednak do ekspozycji słonecznej. Maluszki, zwłaszcza noworodki należy otoczyć szczególną ochroną przed słońcem. Gdy jest to wasz pierwszy wyjazd, na początek warto rozważyć miejsce. Wyjątkowo ciepłe zakątki świata radzimy zostawić na później. Chociaż jeśli zdecydujecie się na wyjazd na przykład na Wyspy Kanaryjskie, zaplanujcie aktywności na powietrzu o odpowiednich godzinach. Zwrotnikowe słońce daje się we znaki nawet dorosłym, dlatego Maluszka trzeba otoczyć podwójną opieką. Wtedy, gdy słońce jest najmocniejsze, warto zrezygnować z plaży lub basenu, a wybrać zacisze hotelowego pokoju lub osłonięte od słońca miejsce wśród palm. Na plażowanie lub spacery najlepiej wybierać się nie wcześniej niż o 17:00. Niezbędnym akcentem wyposażenia jest krem z wysokim filtrem najlepiej 50 SPF. Must have to także nakrycie głowy kapelusik, chustka, czapeczka najlepiej z chustą osłaniającą także kark. To miejsce jest szczególnie podatne na poparzenia słoneczne. Można poszukać odpowiedniego nakrycia głowy, które jednocześnie chroni przed promieniami UV. Są to produkty wykonane ze specjalnego materiału, który chroni właśnie przed promieniami.

Przydatne będą też specjalne pieluszki do pływania czy kombinezon. Kombinezon dodatkowo chroni skórę u Malucha przed promieniami UV. Posiada zazwyczaj faktor ochronny 50 +. Warto mieć ze sobą parasol lub niedużych rozmiarów namiot plażowy, gdzie wygodnie umieścisz kokon na drzemkę dla Malucha. Nie zapomnij o wodzie i zdrowych przekąskach na przykład musach owocowych. Wyposażona w zastrzyk wiedzy możesz teraz śmiało ruszać z Maluchem w wojaże wakacyjne.

kokon-summer-dream-velvet-old-rose-jukki kokon-magic-town-velvet-szary-jukki

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Kokon long - pikowany szary i różowy

Kokon long - pikowany szary i różowy

Dwustronny kokon long pikowany szary i różowy ze 100% bawełny

Kokon long - pikowany szary i biały

Kokon long - pikowany szary i biały

Dwustronny kokon long pikowany ze 100% bawełny, szary i biały