Letnia czy zimowa? Czy czymś się różnią? Wybieramy kołderkę dla niemowlęcia

Letnia czy zimowa? Czy to w ogóle ma znaczenie, skoro Twój maluszek i tak w nocy się rozkopuje? Oczywiście, że tak! Odpowiednia kołdra zapewnia maluchowi optymalne warunki cieplne oraz pomaga w przespaniu nocy bez częstych pobudek. Zobacz, czym różni się letnia kołderka od tej zimowej i kiedy stosować tę pierwszą, a kiedy tę drugą.

Letnia a zimowa kołdra dla niemowląt – czym się różnią?

Letnia i zimowa kołderka z pozoru wyglądają tak samo – Jeżeli jednak przyjrzysz im się z bliska, od razu zauważysz różnice, które wpłyną na komfort Twojego maluszka. Kołderki niemowlęce na lato i zimę różnią się przede wszystkim gramaturą, czyli ilością wypełnienia. Wersja letnia jest lekka i cienka, dzięki czemu skóra maluszka może swobodnie oddychać nawet podczas upalnych nocy. Z kolei kołdra zimowa, stworzona z myślą o chłodniejszych porach roku jest grubsza i cięższa. Jej zadaniem jest skuteczne zatrzymywanie ciepła, ale bez ryzyka przegrzania. Za te właściwości termoregulacyjne odpowiada wypełnienie – najczęściej włókno silikonowe, puch syntetyczny lub naturalny – użyte w odpowiedniej ilości.

Różnicę między kołdrą letnią a zimową można zauważyć również w strukturze tkaniny poszycia. W modelu letnim jest ona często delikatniejsza i bardziej przewiewna, np. wykonana z gładkiej, przyjemnej w dotyku bawełny. Z kolei kołderkę zimową szyje się zazwyczaj z tkanin o gęstszym splocie (mikrofibra, flanela, bawełna o wyższej gramaturze), które skuteczniej zatrzymują ciepło, ale nadal pozostają oddychające.

Kiedy sprawdza się letnia kołdra dla niemowląt?

Są takie noce, że nawet najcieńszy kocyk to za dużo. Wysokie temperatury sprawiają, że maluch wierci się, zrzuca z siebie przykrycie i co chwila się budzi. Takie symptomy mogą oznaczać, że jest mu zwyczajnie za gorąco. W takiej sytuacji kocyk z wełny merino czy śpiworek warto zastąpić lekkim otulaczem lub postawić na letnią wersję kołderki dla niemowląt. Świetnie sprawdza się ona wiosną i latem, kiedy wysokie temperatury nie odpuszczają nawet nocą.

Lekkie wypełnienie pościeli bardzo dobrze sprawdza się w łóżeczkach noworodków, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego mechanizmu termoregulacji. Taka pościel pomaga utrzymać optymalną temperaturę ciała i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się ciepła. Korzystać mogą z niego też starszaki, szczególnie jeśli mieszkają w domach, w których temperatura rzadko spada poniżej 21°C (nawet zimą). W takiej sytuacji nie ma potrzeby inwestować w grubszą zimową kołdrę — letnia wersja sprawdzi się przez cały rok.

Kiedy sprawdza się zimowa kołdra dla niemowląt?

Spadek temperatury poniżej 18°C to sygnał, że należy zapewnić maluchowi cieplejszą kołderkę lub kocyk. Podczas nocnego odpoczynku oraz drzemek w ciągu dnia możesz zdecydować się na kocyk z wełny merino lub zimową kołderką. W zimową kołdrę dla niemowląt zainwestuj też, jeżeli Twój szkrab urodził się jesienią lub zimą – noworodki w pierwszych tygodniach potrzebują więcej ciepła, aby czuć się bezpiecznie i spokojnie zasypiać.

Wybierając zimową kołderkę, pamiętaj jednak, że nie powinna ona przybierać formy grubej pierzyny. Nowoczesne modele są lekkie i przewiewne, tak jak nasze wypełnienia pościeli 120 x 90 cm. Jest to możliwe dzięki temu, że wypełniane są w 100% antyalergiczną silikonową włókniną, a ich zewnętrzny materiał to delikatna mikrofibra.

Wybór letniej i zimowej kołderki dla niemowlaka – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy wyborze kołderki dla niemowlaka liczy się nie tylko sezon, ale także wygoda i bezpieczeństwo maluszka.. Jednym z kluczowych aspektów jest łatwość w utrzymaniu czystości. Kołderki niemowlęce często ulegają zabrudzeniom, dlatego wybieraj modele, które można prać w wysokiej temperaturze, a także szybko schnące, by nie trzeba było długo czekać na ich ponowne użycie. Upewnij się również, że kołderka nie ma zbędnych ozdób, które mogą stanowić zagrożenie dla malucha, jak np. guziki czy kokardki, które mogą odpaść podczas snu.

Warto także sprawdzić, czy kołdra jest higieniczna i hipoalergiczna. Dziecięca skóra jest bardzo wrażliwa, dlatego zwróć uwagę, czy produkt posiada certyfikaty jakości. Tym najważniejszym będzie Oeko-Tex Standard 100, który gwarantuje, że tkanina nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych.

Pamiętaj również o rozmiarze – kołdra nie powinna być za duża ani za mała. Najlepiej dopasować ją do rozmiaru łóżeczka, dzięki temu minimalizujesz ryzyko, że maluch się w nią zapląta. Z kolei zbyt mała kołderka nie zapewni odpowiedniego ciepła..

Alternatywy dla letniej i zimowej kołdry dla niemowląt

Chcesz uniknąć konieczności posiadania kilku kołder na różne pory roku? Rozważ zakup modelu całorocznego. Najczęściej występuje ona w wersji „cztery pory roku”. Znana jest też pod nazwą 2w1. Modele całoroczne składają się z dwóch warstw – letniej i grubszej. Obydwie warstwy można łączyć ze sobą za pomocą napów lub rzepów.

Jeszcze prostszym sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego maluchowi przez cały rok jest sięgnięcie po kocyki wykonane z naturalnych materiałów. Zarówno zimą, jak i latem sprawdzą się te bambusowebawełniane oraz muślinowe. Materiały te bardzo dobrze oddychają, zapobiegają przegrzewaniu, dobrze chronią przed chłodem, a przy tym są łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu w czystości. Ich zaletą jest też wielofunkcyjność – muślinowy otulacz będzie mógł być nie tylko kocykiem, ale i matą do leżakowania, mobilnym przewijakiem czy pieluszką.

Łóżeczko lub kołyskę ruchliwych i wiercących się maluchów warto natomiast uzupełnić o śpiworki do spania. Zapewniają one stałą temperaturę, nie zsuwają się w nocy i eliminują ryzyko przypadkowego odkrycia. Śpiworki niemowlęce występują w różnych grubościach (oznaczonych jako TOG). W sklepie Jukki.pl znajdziesz wersje ocieplane, a także całoroczne. Najmłodszym dzieciom proponujemy wersje z zabudowanym dołem, a nieco starszym – z nogawkami.

Zapraszamy do sklepu Jukki.pl w którym znajdziesz szeroką ofertę produktów dla rodziców i dzieci!

Sprawdź ofertę!