Masz w domu niemowlaka? Co musisz o nim wiedzieć?

Nie ma jednego uniwersalnego schematu, jak zachowuje się niemowlak. Natomiast jest kilka ważnych informacji, które mogą wpłynąć na interpretację jego zachowań. W pierwszej kolejności zawsze największy niepokój budzi płacz. Jednak nie każdy płacz brzmi tak samo. Rodzaje płaczu zależne są od tego, czy dziecko jest głodne, czy ma mokrą pieluszkę, a może po prostu boli je brzuszek lub jest znudzone. Czasami wystarczy zmiana pozycji, aby osuszyć łzy. Można ułożyć dziecko inaczej w wózeczku lub wziąć na ręce i od razu świat staje się piękniejszy.

Płacz dziecka jest rzeczą absolutnie normalną. To rodzaj komunikacji, wysyłania sygnałów na linii dziecko rodzice. W inny sposób Maluszek nie ma możliwości, żeby się z wami skomunikować i jest to zupełnie normalne. Tak samo normalne jest to, że Maluszek myśli, że jest częścią Mamy. Dziecko nie rozumie, że stanowi po urodzeniu osobny byt. Z tego powodu może również często płakać, gdyż jest to dla niego zupełnie nowa sytuacja.

Temat widzenia u Maluszka był już poruszany wiele razy. Natomiast w ramach przypomnienia – małe dziecko nie widzi wszystkiego. Przez 9 miesięcy życia płodowego Twój Maluszek żył w ciemności. Choć od momentu narodzin widzi, to nie rozróżnia kolorów do 3 miesiąca życia. Obraz, który mu towarzyszy, jest mocno zamazany. Jednak to, co może zaskakiwać największą grupę rodziców to rytm snu dziecka.

Noworodki przesypiają większość doby. Jednak jest małe „ale”. Mogą spać kilka godzin z rzędu, ale równie dobrze mogą ucinać sobie krótkie drzemki i budzić się na przykład co 15-20 minut. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku nie ma nic niepokojącego. Maluszki nie mają poczucia odrębności dnia i nocy. Ich rytm wyznacza karmienie. Nawet jeśli Wasz Maluszek początkowo przesypia otulony w mięciutkim rożku niemowlęcym 8 godzin dziennie i to głównie w nocy, nie zawsze tak będzie. Zazwyczaj co kilka tygodni wszystko zmienia się o 180 stopni. I nie ma na to żadnej rady. Żadne statystyki nie wykazują też, ile w ciągu doby powinno przesypiać takie malutkie dziecko.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Rożek niemowlęcy - Very Morning i velvet w kolorze szarym

Rożek niemowlęcy - Very Morning i velvet w kolorze szarym

Rożek niemowlęcy z kolekcji Very Morning z szarym velvetem

Rożek niemowlęcy premium i velvet - Honey Mood i velvet w kolorze miodowym

Rożek niemowlęcy premium i velvet - Honey Mood i velvet w kolorze miodowym

Rożek niemowlęcy premium z velvetem z kolekcji Honey Mood

Choć początkowo u noworodków ostre widzenie szwankuje, to zmysł węchu nadrabia w 200%. Noworodki są niesamowicie wrażliwe na zapachy, zwłaszcza naturalne. Dla takiego Maleństwa najważniejszy jest oczywiście zapach mamy i przyjemne, czyste tony zapachowe.