Najczęściej popełniane błędy wychowawcze

Możesz przeczytać wiele poradników, przejrzeć wszystkie fora w całym Internecie, radzić się specjalistów, a i tak Twoje dziecko robi swoje. Może jednak, coś robisz źle …i nagle się budzisz. Patrzysz na swojego bobaska słodko śpiącego w kokonie Long premium Morning i zastanawiasz się nad przyszłością. Warto już teraz przygotować się na to, co może ona przynieść.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Śpiworek do spania 50x75 cm - Very Morning

Śpiworek do spania 50x75 cm - Very Morning

Śpiworek niemowlęcy o wymiarach 50x75 cm z kolekcji Very Morning

Zestaw 5-elementowy velvet - Very Morning i velvet w kolorze szarym

Zestaw 5-elementowy velvet - Very Morning i velvet w kolorze szarym

Zestaw 5-elementowy z kokonem long z kolekcji Very Morning z szarym velvetem

Co trzeba zrobić, żeby dobrze wychować dziecko?

  1. Konsekwencja

Przede wszystkim musisz być konsekwentna zawsze i wszędzie. Jeśli chcesz, aby dziecko wykonało jakąś czynność nie powtarzaj stale, że teraz to już na 100% ma być zrobione. Komunikaty bez pokrycia, utwierdzą dziecko, że „pogadasz sobie” i na tym się skończy. Jeśli mówisz „idziemy do domu” to znaczy „idziemy do domu”. Nie do domu za chwilę, nie za pół godzinki, nie „jeszcze raz powtarzasz”, nie „następnym razem tak nie będzie”. Komunikat i wykonanie. Konsekwencja. Jeśli dziecko wykona Twoje polecenie, nie zapomnij go pochwalić. Jeśli nie, załóż konsekwencję czynu. Jeśli tego nie wykonasz, jutro nie obejrzysz bajki. I tej bajki rzeczywiście być nie może. Musisz być twarda.

  1. Tłumacz

Pamiętasz, jak chodziłaś na randki? A pamiętasz, że romantyczną kolację lub obiad prawdopodobnie mogło zepsuć wrzeszczące w niebogłosy, biegające od stołem, czy rzucające makaronem po gościach dziecko? Myślałaś wtedy, że dziecko jest złośliwe, niewychowane, rozdarte i gdzie są rodzice? Teraz zamiana ról. Już wiesz, że dzieci nie wiedzą wszystkiego, a skoro nie wiedzą, to skąd mają wiedzieć, jak się zachowywać w knajpie? Trzeba im to wytłumaczyć, aby mogły przyswoić pewne normy społeczne.

 

  1. Nie mów stale NIE

„Nie rób tego, nie rób tamtego, nie, nie, nie, nie nie…” Jeśli stale powtarzasz to Maluchowi, zaczyna ignorować słowo NIE. Postaraj się bardziej opisowo nawiązywać do sytuacji, np. „jeśli będziesz stał na krześle, możesz upaść i zrobić sobie krzywdę”. Pokazanie konsekwencji brzmi lepiej niż „nie stój na krześle”. Prawda? Jeśli już musisz użyć słowa NIE, zarezerwuj je dla wyjątkowych sytuacji. Wtedy nie spowszednieje i dziecko nie stanie się na nie „głuche”.

 

  1. Bądź przykładem

Nie możesz wymagać od dziecka więcej, niż sama od siebie egzekwujesz. Jeśli się złościsz i krzyczysz, nie dziw się, że dziecko kopiuje Twoje zachowanie. Jeśli udajesz, że musisz coś załatwić i nie pomożesz sąsiadce, a w konsekwencji oglądasz serial, czego uczysz swoje dziecko? Dla tego małego człowieka jesteś autorytetem, więc świeć przykładem, jeśli chcesz, żeby zachowywało się odpowiednio.

 

  1. Cierpliwość

Dzieci są bardzo pojętnymi uczniami. Szybko przyswajają wiedzę. Czasami jednak zachowują się zgoła inaczej. Zamiast wypruwać sobie żyły i zachodzić w głowę „co ja robię źle”, włącz tryb cierpliwość. Tłumacz, wyjaśniaj ponownie i nie irytuj się. W końcu osiągniesz swój cel. Nie wymagaj od dziecka, jeśli zakomunikowałaś mu daną rzecz zaledwie raz. Nawyki trzeba utrwalać, a do tego potrzebna jest anielska cierpliwość.

 

  1. Daj sobie na wstrzymanie

Dziecko rozlało wodę na podłogę, a Ty już biegniesz z mopem. Chrupki rozsypały się na dywan, odkurzacz czeka w gotowości. Tylko po co? Wrzuć na luz. Zignoruj. Może Maluch sam posprząta. Jeśli nie, sprzątniesz później. Od kilku kropel wody, czy rozsypanych chrupek świat się nie zatrzyma, a Twoje dziecko może zechce nauczyć się porządku?

 

  1. Bądź elastyczna względem dziecka

Przeczytałaś już tyle poradników „jak radzić sobie z niepokornym dzieckiem” i nadal nic nie działa? A czy ktoś pisał te książki na podstawie zachowania Twojego dziecka? No nie. Musisz zatem sama rozgryźć problem. Bo to, że opisane porady działają na 89% dzieci, nie znaczy, że zadziałają na Twoje własne. Musisz opracować swój własny program komunikacji i docierania do Malca, na tyle elastyczny, żeby osiągnąć cel.