Otulacz czy rożek. Co wybrać dla niemowlaka?

Kiedy noworodek przychodzi na świat, potrzebuje dużo czułości. W brzuchu mamy maluch czuł się bezpiecznie, dlatego po urodzeniu może być przestraszony, gdy tego poczucia bezpieczeństwa mu zabraknie. Jego potrzeba otulania jest zawsze taka sama bez względu na porę roku, w której się urodził. Owijanie go ciasno otulaczem lub rożkiem zapewnia mu ciepło i bliskość.

Otulacz czy rożek. Co wybrać dla niemowlaka?

Rożek i otulacz dla niemowlaka spełniają podobne funkcje. Różnica między nimi tak naprawdę jest subtelna. Dlatego nie ma potrzeby wybierania pomiędzy jednym i drugim. Zarówno otulacz, jak i rożek z pewnością przydadzą się wielokrotnie i będą pomocne w wielu sytuacjach.

Rożek jest uważany za pewną formę pościeli dla noworodka. Materiał, z którego zazwyczaj się go szyje jest dosyć sztywny i gruby. Ze względu właśnie na grubość, najlepiej sprawdza się podczas noszenia dziecka na ręku np. wtedy gdy rezygnujemy z wózka. Plecki noworodka są w rożku lepiej podparte a rodzicom łatwiej utrzymać maleństwo w wygodniej również dla nich pozycji rąk. Rożek można owinąć w taki sposób, by tworzył dla dziecka miękki i przytulny kokon, w którym będzie ono spokojnie zasypiać. Jeśli jednak chodzi o sen to w tym przypadku, zdecydowanie lepiej sprawdzi się otulacz. Jest on wykonany z o wiele cieńszego materiału i zapewnia swobodny przepływ powietrza oraz termoregulację. Dlatego podczas spania w nocy noworodek powinien przebywać w kokonie z otulacza.

Jaki otulacz dla niemowlaka wybrać?

W sklepach z dziecięcymi akcesoriami najczęściej spotkać można otulacze bawełniane lub bambusowe. Otulacze wykonane z bawełny to tradycyjne rozwiązanie wybierane przez wielu rodziców noworodków. Otulacze bambusowe mają sporo atutów: bardzo dobrze pochłaniają wilgoć, chronią przed promieniowaniem UV oraz posiadają właściwości antyalergiczne. Dodatkowo cechują się dość dobrą termoregulacją. Wiele modeli otulaczy posiada dodatkowe zapięcie, które jest szczególnie przydatne zwłaszcza na początku, gdy młodzi rodzice dopiero nabierają wprawy w wykonywaniu tej czynności. Otulacz dla niemowlaka jest niezastąpiony podczas pierwszych tygodni życia dziecka.  

Jaki rożek dla niemowlaka sprawdzi się najlepiej?

Każdy maluch uwielbia być noszony i lulany. Niemowlęta i noworodki szybko zasypiają, gdy są utulone w rożku, ponieważ czują się w nim bezpiecznie i komfortowo. Rożek dla niemowlaka to niezbędny element każdej wyprawki i bardzo uniwersalny produkt. Gdy dziecko już z niego wyrośnie, może być używany jako kołderka czy też mata do leżakowania i zabawy na podłodze.

Większość rożków niemowlęcych jest wykonana z bawełny. Wewnątrz są one wypełnione warstwą antyalergiczną z tak zwanej włókniny silikonowej. Taki rodzaj wypełnienia zapewnia im odpowiedni kształt oraz sztywność. Dzięki temu maluchowi jest wygodnie i zarazem mięciutko i bezpiecznie. 

Podczas zakupu rożka warto zwrócić uwagę na to, czy materiały, z których został on wykonany, posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa takie jak: OEKO-TEX.

Rożki niemowlęce dostępne w sklepie jukki.pl to regulowane modele w pastelowych lub wyrazistych kolorach i wzorach, które stymulują wzrok dziecka. Dzięki możliwości wiązania na kokardę z łatwością dopasowują się do rozmiaru dziecka.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się również rożki obszyte tkaniną Minky. Jest to oddychający i antyalergiczny materiał, który równie dobrze sprawdzi się podczas codziennego użytkowania. Rożek Minky to także ciekawy pomysł na prezent z okazji babyshower oraz po urodzeniu dziecka.

Zarówno śpiworek, jak i otulacz to bardzo praktyczne i użyteczne produkty, niezbędne podczas pierwszych miesięcy życia dziecka. Pomimo podobnych funkcji, znakomicie się dopełniają. Z czasem, gdy maluch będzie potrzebował więcej swobody i przestrzeni podczas snu, warto rozejrzeć się za śpiworkiem do spania. W śpiworku maluch będzie miał więcej miejsca na nóżki. Dodatkowo częste wstawanie do malca w nocy, by przykryć go kołderką, nie będzie już potrzebne.