Pierwsze dni niemowlęcia w domu – jak się do tego przygotować?

Powitanie noworodka w domu to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu rodziny. Pierwsze dni dziecka w domu są jednak nie tylko pełne radości, ale również wyzwań i emocji, które mogą być przytłaczające dla młodych rodziców. To dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się na pierwsze dni z noworodkiem w domu. Jak to zrobić? O czym warto pamiętać?

Jak przygotować dom na noworodka?

Standardowo, po porodzie siłami natury mama z noworodkiem przebywa w szpitalu 3 dni, po cesarskim cięciu – 5 dni. Po tym czasie mama wraz z noworodkiem wraca do domu. Tu czekają na młodych rodziców, a także na maleństwo, kolejne wyzwania. Pierwsze dni niemowlęcia w domu są pełne emocji. Młodzi rodzice muszą przygotować się na to, że pojawi się stres związany z nowymi obowiązkami, a także zmęczenie. Z racji tego, że pierwsze dni z dzieckiem w domu są niezwykle intensywne, warto przygotować się do nich jeszcze przed porodem. Warto rozpocząć je od zgromadzenia wyprawki. W pierwszych tygodniach z noworodkiem będziesz potrzebować:

  • łóżeczko/dostawkę do łóżka/kosz Mojżesza z pościelą lub kocykiem,
  • akcesoria do karmienia, takie jak butelki, smoczki, poduszki rogale,
  • akcesoria do pielęgnacji (kosmetyki dla niemowląt, chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt, patyczki i płatki higieniczne, środek do odkażania pępka, sól fizjologiczną, pieluszki itp.),
  • otulacz/rożek,
  • wanienkę.

Muślinowy Kocyk dziecięcy 75x100cm – Simply Nature i Latte Velvet

Nie zapomnij też o zakupie fotelika samochodowego i kocyka do niego, a także o uzupełnieniu garderoby maluszka o body, śpioszki, czapeczki, skarpetki.

Kilka dni przed porodem warto też dokładnie wysprzątać i wywietrzyć mieszkanie. Dobrze jest też usunąć z niego zbędne rzeczy, które mogą przeszkadzać w pielęgnacji maluszka. W zamian za nie w domu powinien pojawić się:

  • kącik do karmienia, w którym znajdzie się fotel, poduszka do karmienia, laktator czy butelki ze smoczkami; najlepiej jeśli akcesoria te będą znajdować się w zasięgu rąk,
  • kącik pielęgnacyjny, w którym będziesz przewijać i pielęgnować maleństwo; strefę pielęgnacyjną dobrze uzupełnić o przewijak, pieluchy, chusteczki, ubranka na przebranie, kosmetyki.

Pieluszka tetrowa – Biała

Jak zaplanować opiekę w pierwszych dniach życia noworodka w domu?

Pierwsze dni dziecka w domu zawsze są bardzo intensywne. Rodzice muszą nauczyć się opieki, natomiast maluch dostosować się do cyklu dobowego. Noworodek stale potrzebuje też bliskiego kontaktu z mamą lub/i tatą. Nocne wybudzenia, konieczność częstego noszenia dziecka, a także karmienia sprawiają, że młodzi rodzice często są niewyspani. Aby choć trochę przeciwdziałać zmęczeniu, pierwsze dni z dzieckiem w domu dobrze jest zaplanować. Pomoże to lepiej zorganizować codzienność i zminimalizuje stres związany z opieką nad małym człowiekiem.

Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie harmonogramu dnia i opracowanie elastycznej rutyny, która pomoże przewidzieć kolejne potrzeby dziecka – karmienie co 2-3 godziny, regularne przewijanie i obserwowanie oznak zmęczenia to podstawa. Ustalając harmonogram, warto też uwzględnić czas na odpoczynek dla siebie – najłatwiej będzie go zorganizować, kiedy dziecko śpi. W czasie drzemki opiekę może też przejąć drugi rodzic. To, jak będzie wyglądać podział obowiązków, warto omówić jeszcze przed porodem, pamiętając, że wspólne zajmowanie się karmieniem, przewijaniem, kąpielą i innymi czynnościami znacząco odciąża jedną osobę i wzmacnia więzi rodzinne.

W pierwszych dniach życia dziecka o pomoc warto też poprosić rodzinę i przyjaciół. Mogą oni wesprzeć młodych rodziców w codziennych obowiązkach, takich jak zakupy, gotowanie czy też zajęcie się starszymi dziećmi. Taka pomoc pozwoli skupić się na opiece i potrzebach noworodka. Musimy tu jednak zaznaczyć, że w tym intensywnym czasie – szczególnie młode mamy – nie powinny zapominać o sobie – własnym zdrowiu i samopoczuciu. Rozmowy z innymi rodzicami, grupy wsparcia lub rozmowy z przyjaciółmi mogą pomóc w radzeniu sobie z emocjonalnymi wyzwaniami, które towarzyszą pierwszym dniom z noworodkiem. Pomocy mogą też udzielić profesjonaliści – psycholog, położna, doradca laktacyjny.

Pokrowiec, prześcieradło na przewijak – Elephant’s Paradise

Pierwsze dni z dzieckiem w domu – jak zadbać o rodzinne relacje?

Pierwsze tygodnie z noworodkiem to czas adaptacji do nowej rzeczywistości, a także duży test dla relacji rodzinnych i partnerskich. Aby nie ucierpiały one w natłoku obowiązków, warto poświęcić im chwilę uwagi. Nawet jeśli brakuje czasu na długie rozmowy czy wspólne wyjścia, małe gesty – jak wspólna kawa czy krótka rozmowa – mogą pomóc w utrzymaniu bliskości z partnerem. Warto też pamiętać, że każde z rodziców na swój własny sposób przechodzi proces adaptacji, dlatego tak ważne jest zrozumienie i wzajemne wsparcie. To należy też okazać starszemu rodzeństwu noworodka. W pierwszych tygodniach po powrocie ze szpitala należy w szczególny sposób zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa, okazać mu uwagę, doceniać, a także zaangażować w opiekę nad siostrą lub bratem.

Ochraniacz warkocz do łóżeczka pleciony, 200 cm – Mix Beige&Blue

Pierwsze dni z noworodkiem w domu – kiedy pierwsze odwiedziny?

Powrót noworodka ze szpitala do domu często wiąże się z pytaniami dziadków, cioć, kuzynek, kiedy będą mogli odwiedzić i poznać nowego członka rodziny. Pierwsze dni życia noworodka w domu nie są jednak najlepszym czasem na odwiedziny. Kobieta po porodzie potrzebuje bowiem odpoczynku i regeneracji, natomiast noworodek – spokojnego, bezpiecznego środowiska, by adaptować się do nowego otoczenia. Warto dać sobie kilka dni lub nawet tygodni na odnalezienie się w nowej roli, zanim zaprosicie gości. Tych warto też uprzedzić, że pierwsze odwiedziny noworodka powinny być krótkie, aby nie zmęczyły maluszka i świeżo upieczonych rodziców.

Bawełniany kocyk /otulacz z kapturem do fotelika niemowlęcego – Balloon Travel Blue

Pierwsze dni życia noworodka w domu – jak je przetrwać?

Pierwsze dni życia noworodka w domu to czas pełen emocji, wyzwań i nowych doświadczeń dla świeżo upieczonych rodziców. Aby przetrwać ten wymagający okres, warto wcześniej się przygotować – zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Kluczowe jest zapewnienie dziecku komfortu i bezpieczeństwa, zgromadzenie akcesoriów ułatwiających opiekę, a także dbanie o siebie i wzajemne wsparcie w rodzinie. Organizacja codziennych obowiązków, prośba o pomoc bliskich oraz akceptacja, że początki mogą być trudne, to kroki, które pomogą przejść przez te pierwsze dni spokojniej i z większą pewnością.