Pierwsze objawy ciąży. Jak je rozpoznać?

Wczesne objawy ciąży często kojarzą się z porannymi mdłościami, dziwnymi zachciankami i oczywiście brakiem miesiączki. Ale czy na pewno to tylko te klasyczne symptomy wskazują na stan błogosławiony? Okazuje się, że ciało potrafi dawać też inne subtelne sygnały. Jakie one są? Zobacz, po czym rozpoznać objawy wczesnej ciąży?

Jak szybko pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się bardzo wcześnie, czasami już po kilku dniach od zapłodnienia, chociaż na ogół są one subtelne i trudne do zauważenia.

U niektórych kobiet symptomy zapowiadające ciąże pojawiają się już po 5-7 dniach od zapłodnienia. Warto jednak pamiętać, że objawy mogą się różnić w zależności od organizmu, a ich pojawienie się zależy od poziomu hormonów i indywidualnych reakcji ciała. To, dlatego najskuteczniejszym sposobem potwierdzenia stanu błogosławionego jest zrobienie testu, który wykrywa obecność hormonu hCG. Najlepiej wykonać go ok. tygodnia po spodziewanym terminie miesiączki. Jeszcze szybszy i skuteczniejszy jest test beta-hCG – jest on na tyle czuły, że może wykryć ciążę już kilka dni po zapłodnieniu, jeszcze przed opóźnieniem miesiączki.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

U większości kobiet wczesne objawy ciąży przybierają formę zwiększonej wrażliwości piersi. 1-2 tygodnie po zapłodnieniu stają się one bardziej bolesne, opuchnięte, a skóra na ich powierzchni wydaje się bardziej napięta, co może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Objawy te są wynikiem działania hormonów ciążowych, zwłaszcza progesteronu, który stymuluje zmiany w gruczołach mlecznych, przygotowując ciało na przyszłe karmienie.

Drugim powszechnym symptomem wczesnej ciąży jest brak miesiączki. Nie pojawianie się jej w terminie skłania wiele kobiet do wykonania testu ciążowego. Brak okresu jest efektem wzrostu poziomu hCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej), który wytwarzany jest przez organizm po zapłodnieniu. Warto jednak pamiętać, że opóźnienie miesiączki może być także wynikiem stresu, zmiany diety, nadmiernej aktywności fizycznej, a także zaburzeń hormonalnych. Jeśli opóźnienie miesiączki utrzymuje się, a test ciążowy wskazuje na wynik pozytywny, warto udać się do lekarza na dalsze badania, aby potwierdzić ciążę.

Jakie dolegliwości fizyczne pojawiają się na początku ciąży?

Początek ciąży to dla organizmu szok, który objawia się wieloma fizycznymi dolegliwościami. Tą najczęstszą jest zmęczenie i senność, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Za te objawy wczesnej ciąży odpowiada progesteron – hormon, który przygotowuje organizm do utrzymania ciąży. Jego wzrost powoduje, że kobieta czuje się bardziej zmęczona, potrzebuje więcej odpoczynku i nie ma tyle energii, co wcześniej. Często zdarza się, że codzienne obowiązki stają się wyzwaniem, a sen staje się najważniejszym priorytetem. Senność i zmęczenie w pierwszych tygodniach ciąży powiązane są też ze zmianami w wydolności organizmu. Znacznie się ona zmniejsza, dlatego zwykłe czynności, takie jak wchodzenie po schodach czy dłuższy spacer, stają się męczące.

Inną dolegliwością pojawiającą się w pierwszych tygodniach ciąży jest częste oddawanie moczu. Wzrost objętości krwi i zwiększona produkcja hormonów sprawiają, że nerki intensywniej filtrują płyny, co prowadzi do częstszych wizyt w toalecie. Dodatkowo rosnąca macica wywiera nacisk na pęcherz moczowy, co tylko nasila tę dolegliwość.

Wielu kobietom na początku ciąży towarzyszy również zmiana apetytu. Zaczynają one mieć silne zachcianki na określone produkty, a jednocześnie mogą doświadczać awersji do potraw, które wcześniej lubiły. Zmiany te są wynikiem działania hormonów, które wpływają na zmysły smaku i węchu.

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Pytając o objawy zajścia w ciążę, wiele osób jako pierwsze wskazuje mdłości. W rzeczywistości jednak pojawiają się one o wiele później niż wyżej opisane fizyczne dolegliwości, takie jak częste oddawanie moczu czy wzmożona senność. Mdłości zwykle występują pomiędzy 4. a 6. tygodniem ciąży. Najbardziej intensywne bywają w pierwszym trymestrze, choć niektóre kobiety mogą doświadczać ich również na późniejszych etapach.

Za mdłości w ciąży odpowiadają zmiany hormonalne, m.in. wzrost poziomu progesteronu oraz hormonu ciążowego hCG, które wpływają na układ pokarmowy. Z tego też powodu najsilniejsze są one rano, choć warto pamiętać, że mogą występować przez cały dzień.

Jakie są psychiczne objawy wczesnej ciąży?

Wczesna ciąża daje nie tylko fizyczne, ale i psychiczne objawy. W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu wiele kobiet doświadcza wahań nastroju, spowodowanych nagłymi zmianami hormonalnymi. Wpływający na układ nerwowy progesteron może prowadzić do uczucia zmęczenia, niepokoju,. W pierwszych tygodniach ciąży wiele kobiet skarży się też na to, że są bardziej wrażliwe, mocniej przeżywają drobne stresory czy zmieniającą się sytuację. Do tego dochodzą też stany lękowe związane z niepewnością i stresem przed tym, co przyniesie przyszłość.

Omijając wczesne objawy ciąży, warto też wspomnieć, że częstym symptomem jest większa potrzeba intymności i wsparcia zarówno od partnera, jak i najbliższych. Z drugiej strony, są też kobiety, które na początku ciąży mają większą ochotę pozostać w samotności, szukają spokoju i ciszy. Takie zmiany w nastroju i potrzebach są normalne i wynikają z faktu, że organizm adaptuje się do nowej sytuacji.

Kiedy mijają pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży zazwyczaj zaczynają ustępować po pierwszym trymestrze, który trwa do około 12. tygodnia ciąży. W tym czasie organizm przyzwyczaja się do zmian hormonalnych, które były przyczyną takich dolegliwości jak mdłości, zmęczenie, wahania nastrojów czy wrażliwość piersi. Wiele kobiet zauważa, że po upływie 12. tygodnia objawy te zaczynają łagodnieć lub całkowicie znikają.

Zapraszamy do sklepu Jukki.pl w którym znajdziesz szeroką ofertę produktów dla rodziców i dzieci!

Sprawdź ofertę!