Pierwszy miesiąc na świecie

W czasie pierwszego miesiąca po urodzeniu dziecko zaczyna samodzielnie podnosić główkę. Jednak należy pamiętać, że za każdym razem, gdy je podnosimy, należy mu pomóc w podtrzymaniu główki. Nie wolno o tym zapominać, gdyż można dziecku zrobić ogromną krzywdę. Jeśli Maluszek, leżąc na brzuchu, sam zaczyna, zadzierać główkę, pozwól mu na ten krok. Co ciekawe już w pierwszym miesiącu życia dziecko zaczyna mówić. Tak, dokładnie! Nie są to pełne zdania, ani nawet pojedyncze frazy, a coś, co my nazywamy zwyczajnie gulganiem czy gulgotaniem. I to właśnie jest dla dziecka sposób na porozumiewanie się, czyli taka dziecięca mowa.

Wzrok takiego maluszka zaczyna się polepszać z dnia na dzień. Jednomiesięczne dziecko widzi coraz lepiej, a co za tym idzie, bardziej żywiołowo reaguje na różnorodne bodźce. Maluszka najbardziej interesują wszelkie intensywnie kolorowe elementy. Kolorowe zabawki, jak na przykład kostka sensoryczna, czy t-shirt Mamy w intensywnym kolorze żółtym. Maluszek coraz bardziej docenia bliskość obojga rodziców. Zaczyna reagować na ich głosy i rozpoznawać kształty twarzy.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Kostka sensoryczna Minky - kontrastowa

Kostka sensoryczna Minky - kontrastowa

Kostka sensoryczna kontrastowa czerwono-czarno-biała

Kostka sensoryczna minky - pandy

Kostka sensoryczna minky - pandy

Kostka sensoryczna z minky, wzór w pandy

Mięśnie szyi u takiego Maluszka nie są jeszcze na tyle sprawne, aby mógł samodzielnie utrzymać główkę w pionie. Dlatego Maluszek może starać się unosić ją delikatnie, zwłaszcza kiedy leży na brzuszku. Jednak nie uda mu się utrzymać jej w pionie samodzielnie. Dlatego tak ważne jest, aby przy podnoszeniu za każdym razem pilnować odpowiedniego ułożenia główki i stabilnie ją podtrzymywać.

Koordynacja ruchowa nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta, dlatego też dziecko może starać się wziąć do ręki zabawkę, natomiast mało prawdopodobne, że ją chwyci. Dlaczego? Ponieważ rączki takiego Maleństwa zazwyczaj są mocno ściśnięte w piąstki. Natomiast, jeżeli podamy mu bezpośrednio zabawkę, to może ją chwycić na tyle mocno, że przez bardzo długi czas jej nie puści.

Taki maluszek ma inną temperaturę ciała niż dorosły oraz inaczej odczuwa jej zmianę. Najwięcej ciepła ucieka zazwyczaj przez dłonie i stopy, dlaczego warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu kończyn, a także główki.

Jednomiesięczny bobas zaczyna dostrzegać, że rączki i nóżki, którymi porusza, należą do niego. Dziecko w okresie pierwszego miesiąca życia na świecie zaczyna rozróżniać dźwięki, w tym także wyrabia sobie powoli odpowiedni gust muzyczny.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Kosz na zabawki, dwustronny, in garden pink

Kosz na zabawki, dwustronny, in garden pink

Dwustronny kosz na zabawki we wzorze in garden pink

Kosz na zabawki, dwustronny, szare gwiazdki

Kosz na zabawki, dwustronny, szare gwiazdki

Dwustronny kosz na zabawki we wzorze w szare gwiazdki