Reguła Naegelego – jak obliczyć datę porodu?

Pojawieniu się dwóch kresek na teście ciążowym towarzyszy radość, a zaraz po niej pojawia się pytanie, który to tydzień i kiedy urodzi się dziecko. Termin porodu podaje lekarz, możesz go też sprawdzić sama za pomocą reguły Naegelego. Zobacz, na czym ona polega i dlaczego obliczenie daty porodu jest ważne.

Kiedy lekarz podaje termin porodu?

Przybliżony termin porodu lekarz określi i poda Ci już w trakcie pierwszej wizyty ginekologicznej w ciąży. Aby go obliczyć, będzie musiał znać pierwszy dzień Twojej ostatniej miesiączki. Jeśli go nie pamiętasz – bez obaw – data porodu z miesiączki to nie jedyny sposób obliczenia terminu narodzin dziecka. Lekarz ma również inne sposoby sprawdzenia jego wieku i na pewno o planowanym terminie dowiesz się już na pierwszej wizycie.

Gdy znasz datę 1. dnia ostatniej miesiączki, termin porodu możesz też sprawdzić samodzielnie. Pomoże Ci w tym kalkulator porodu dostępny na wielu stronach internetowych dla przyszłych i młodych mam.

Pamiętaj jednak, żeby ani do wskazań lekarza, ani kalkulatora nie przywiązywać się. W dniu wytypowanym na początku ciąży jako termin porodu rodzi się tylko 4-5% dzieci. Reszta przychodzi na świat przed lub po tym terminie.

Dlaczego lekarz określa jak najdokładniejszy termin porodu?

Określenie terminu porodu ma nie tylko zaspokajać ciekawość rodziców, jest także ważne ze względów medycznych. Określanie właściwego wieku ciąży pomaga kontrolować jej przebieg oraz zdrowie i prawidłowy rozwój płodu. Wyznaczona data porodu umożliwia również wykrycie nieprawidłowości takich jak przedwczesny poród czy ten po terminie i wdrożenie odpowiednich procedur, często ratujących zdrowie, a nawet życie mamy i dziecka. To właśnie z tego powodu, lekarz jest zobowiązany do jak najdokładniejszego podania daty porodu.

Jak obliczyć termin porodu?

Datę porodu lekarz może obliczyć na kilka sposobów:

  • za pomocą reguły Naegelego (w tym przypadku datą odniesienia będzie pierwszy dzień ostatniej miesiączki),
  • biorąc pod uwagę datę zapłodnienia,
  • biorąc pod uwagę dzień, w którym nastąpił wzrost podstawowej temperatury ciała,
  • biorąc pod uwagę dzień, w którym ciężarna wyczuła pierwsze ruchy płodu,
  • analizując wysokość dna macicy,
  • za pomocą badania USG.

O tym, jak obliczyć termin porodu decyduje lekarz m.in. na podstawie daty, które może podać mu pacjentka. We współczesnym położnictwie najczęściej wykorzystywana jest jednak reguła Naegelego, która bazuje na zależności data ostatniej miesiączki a termin porodu.

Obliczanie daty porodu z reguły Naegelego

Reguła Naegelego uznawana jest za uniwersalną metodę obliczania terminu porodu. Została opracowana w 1778 roku przez niemieckiego położnika Franza Naegele. Udoskonalono ją niecały wiek później i do dziś uważana jest za wiarygodny sposób wskazywania wieku ciąży. Bazuje ona na założeniu, że owulacja występuje około 2 tygodnie po ostatniej menstruacji. Oznacza to, że dla reguły Naegelego najważniejsza jest data 1. dnia ostatniej miesiączki – na jej podstawie podaje się termin porodu.

On sam jest wynikiem obliczeń, których lekarz dokonuje na podstawie wzoru: data pierwszego dnia ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 1 rok + 7 dni. Z niego korzystają też popularne kalkulatory internetowe, które wskazują datę porodu, a także podają aktualny tydzień ciąży.

Jak obliczyć termin porodu przy nieregularnych miesiączkach?

Powszechność stosowania metody Naegelego nie oznacza, że sprawdza się ona w każdej sytuacji. Data porodu z owulacji będzie trudna do określenia przede wszystkim, jeśli masz nieregularne cykle miesiączkowe lub nie pamiętasz daty swojej ostatniej miesiączki. W takiej sytuacji o wiele lepszym rozwiązaniem jest obliczenie wieku ciąży za pomocą badania USG. Najlepiej, jeśli będzie ono przeprowadzone na wczesnym etapie ciąży – jeszcze w pierwszym trymestrze.

Pamiętaj, że im wcześniej wykonasz USG, tym mniejszy będzie margines błędu. Przyjmuje się, że w pierwszym trymestrze wynosi on zaledwie 7 dni, pomiędzy 14 a 20 tygodniem margines błędu zwiększa się do 10 dni i stale rośnie. USG wykonywane w II lub III trymestrze, obejmujące pomiar dwuciemieniowy główki (BPD), obwodu brzuch (AC) i długości kości udowej (FL) może wiązać się nawet z 2-3 tygodniowymi rozbieżnościami pomiędzy planowaną a rzeczywistą datą porodu.

Data porodu wg USG ustalana jest na podstawie pomiarów pęcherzyka ciążowego i analizy długości rączek, nóżek, obwodu głowy. Długości ciemieniowo-siedziskowe (CRL) płodu w zależności wynoszą:

  • CRL w 5. tygodniu ciąży: 2-3 mm,
  • CRL w 6. tygodniu ciąży: 4-9 mm,
  • CRL w 7. tygodniu ciąży: 10-14 mm,
  • CRL w 8. tygodniu ciąży: 15-21 mm,
  • CRL w 9. tygodniu ciąży: 22-30 mm,
  • CRL w 10. tygodniu ciąży: 31-40 mm,
  • CRL w 11. tygodniu ciąży: ~50 mm,
  • CRL w 12. tygodniu ciąży: ~60 mm,
  • CRL w 13. tygodniu ciąży: 65-78 mm,
  • CRL w 14. tygodniu ciąży: 80-105 mm,
  • CRL w 15. tygodniu ciąży: 100-115 mm.

Badanie ultrasonograficzne pomaga lekarzowi wskazać termin porodu niezależnie od regularności cyklu miesiączkowego. Warto jednak pamiętać, że i ta metoda może mieć pewne ograniczenia, zwłaszcza na późniejszych etapach ciąży, a także kiedy rozwój płodu nie jest książkowy.

Czy da się ustalić termin, znając datę poczęcia?

Najrzadziej termin porodu oblicza się na podstawie daty zapłodnienia (poczęcia). Wynika to z tego, że wiele kobiet nie jest w stanie precyzyjnie wskazać konkretnego dnia. Jeśli jednak jesteś pewna, kiedy do niego doszło, to termin porodu od dnia zapłodnienia obliczysz, dodając do niego 280 dni, czyli tyle ile trwa książkowa ciąża.

Obliczenie terminu porodu jest niezwykle ważne. Warto to zrobić zaraz po potwierdzeniu ciąży. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z reguły Naegelego lub kalkulatorów działających na jej podstawie. Pamiętaj jednak, że samodzielne obliczenie terminu porodu nie zastąpi wizyty u lekarza lub położnej. Medycyna bowiem mimo że korzysta z reguły Naegelego to dysponuje też bardziej zaawansowanymi narzędziami m.in. badaniem USG. Pozwala ono nie tylko rozwiać wątpliwości co do terminu porodu, ale także dokładnie monitorować rozwijającą się ciąże i zapobiegać ewentualnym nieprawidłowością.

Zapraszamy do sklepu Jukki.pl w którym znajdziesz szeroką ofertę produktów dla rodziców i dzieci!

Sprawdź ofertę!