Rozwój poprzez zabawę

Rozwój Malucha zaczynamy od bardzo prostych czynności. Pewnie niejeden raz spotykałaś się z opinią, że kołysanie źle wpływa na rozwój dziecka. Otóż zależy jakie. Musisz w pewnym sensie zaufać swojemu instynktowi i utulić Maluszka w ramionach w rytmie naturalnego kołysania. Tak, to jest rzecz naturalna, że gdy bierzesz w ramiona niemowlę, chcesz ja natychmiast tulić oraz kołysać. Jest to w pewien sposób uwarunkowane, ponieważ bujanie stymuluje rozwój ucha wewnętrznego oraz móżdżku. To z kolei pomaga w ćwiczeniu koordynacji ruchowej oraz zapewnia stabilizację równowagi. W związku z tym, gdy kołyszesz swoje nowo narodzone dziecko, zapewniasz mu pomoc w przyszłym podejściu do raczkowania, chodzenia, biegania, czy tańca.

 

Najważniejsze w stymulacji rozwoju Maluszka jest zapewnienie mu bezpieczeństwa pod względem psychicznym, fizycznym i emocjonalnym. Wpływ na to ma nie tylko Twoje zachowanie, ale także elementy, którymi otaczasz dziecko. Gdy wybierasz produkty przyjazne dziecku, w których czuje się komfortowo, zapewniasz mu lepszy rozwój. Przykładowo wybierając rożek niemowlęcy Jukki lub kokon, a także inne produkty dedykowane dziecku, aby czuło się maksymalnie komfortowo, masz wpływ na jego ścieżkę rozwoju. Od tego oraz od Twojego zachowania zależeć będzie, czy dziecko uzna otaczający go świat za miejsce bezpieczne. Jeśli uzna za bezpieczne, od tego z kolei będzie zależał jego postępujący rozwój intelektualny, emocjonalny, a także ruchowy. Jeśli na tej ścieżce wystąpią jakiekolwiek lęki, położą się one cieniem na pozostałych aktywnościach, które będą miały wpływ na rozwój relacji oraz kształtowanie poczucia bezpieczeństwa i rozwój intelektualny.

Ważne jest rozwijanie zmysłów poprzez dotyk, węch, smak, wzrok i słuch. Te elementy rozwijają się u dziecka już w życiu płodowym i odgrywają jedną z najważniejszych ról w późniejszym poznawaniu świata. W związku z tym po jego narodzinach należy pamiętać, aby jak najczęściej przytulać dziecko.

maskotka-kot-bawelniana-przytulanka-jukki

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Przytulanka Cat My Friend - różowa

Przytulanka Cat My Friend - różowa

Przytulanka sensoryczna Cat My Friend w kolorze różowym

Kokon Long - In Garden Pink z lamówką

Kokon Long - In Garden Pink z lamówką

Duży, dwustronny kokon niemowlęcy o wymiarach 50x90 cm

Noworodek to okaz wyjątkowo wrażliwy na dotyk. Ponieważ mózg dziecka jest wyjątkowo wrażliwy właśnie na dotyk, interpretuje go na własny użytek. Jeśli chodzi o węch, noworodek najbardziej lubi naturalne zapachy, takie jak zapach mamy, czy zapach mleka. To go uspokaja i stabilizuje. Obce zapachy, ostre, intensywne i nienaturalne mogą powodować liczne alergie oraz nerwowość u dziecka. Smak rozwija się wręcz samoistnie. Wraz z rozwojem dziecka, podawane mu są różne potrawy, które rozwijają smaki i stymulują kubki smakowe. Wzrok, choć na początku bardzo płatający figle i dający rozmyty obraz, około 4 tygodnia życia wyostrza się. Wtedy można już zagospodarować przestrzeń nad łóżeczkiem, czy wózkiem w kolorowe maskotki, kształtne figury geometryczne lub szeleszczące tasiemki dające ciekawe bodźce wzrokowe i słuchowe.

maskotka-zabawka-sensoryczna-jukki-krolik

Jeśli chodzi o słuch, to maluch ma go bardzo dobrze rozwinięty już w łonie matki. Aczkolwiek nie jest w stanie usłyszeć bardzo niskich dźwięków. Za to nie lubi głośnych dźwięków. Jednak stymulacja spokojną muzyką, na przykład klasyczną pomaga mu rozwijać poczucie rytmu. Ma również bezpośredni wpływ na rozwój umiejętności czytania i pisania w późniejszym etapie rozwoju. Ruch to klucz do rozwoju każdej nawet dorosłej osoby. Jednak w przypadku dziecka, jego mózg rejestruje również każdy jego ruch. Dlatego ta sekwencja ma wpływ na kondycję fizyczną oraz inteligencję. Pomaga mu to w poznawaniu świata i rozwoju ruchowym. Raczkowanie, czy podnoszenie rączek uświadamia możliwości własnego ciała.

 

Nie zapominaj także dużo, naprawdę dużo mówić do swojego dziecka. Ono rozumie tak wiele, więcej niż ci się wydaje. Połączenie nerwów w mózgu związane z mową rozwija się u Malucha później niż te połączenia związane z widzeniem czy słyszeniem. Co ciekawe, jeżeli będziemy bardzo dużo mówić do dziecka, zacznie ono szybciej mówić pełnymi zdaniami. Gdy wychowywane jest w domu dwujęzycznym, od razu staje się dwujęzyczne. Po prostu zacznie mówić biegle w dwóch językach i skutecznie to rozróżniać.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Przytulanka Mr Uszaty - łapacze snów

Przytulanka Mr Uszaty - łapacze snów

Przytulanka sensoryczna Mr Uszaty, wzór w łapacze snów

Kokon long - łapacze snów

Kokon long - łapacze snów

Duży, dwustronny kokon niemowlęcy o wymiarach 50x90 cm

Pozwól Maluchowi być samodzielnym. Dziecko to dziecko – chce poznawać świat. Jeśli się przewróci, naturalne, że chcesz mu pomóc. Jednak czasami powstrzymaj się. Każda nowa przygoda stymuluje jakiś rozwój. Początki zawsze są trudne, jednak odpowiednie podejście do tematu pozwala wyzwolić w dziecku niesamowite pokłady szybkiego rozwoju, które w przyszłości pozwolą dziecku osiągnąć szybszy rozwój na wielu płaszczyznach.