Rozwój sensomotoryczny malucha. Jak wspierać dziecko?

Integracja sensoryczna u dziecka jest niesamowicie ważnym aspektem prawidłowego rozwoju. Ten proces wpływa przede wszystkim na pracę i rozwój układu nerwowego. Ma bezpośredni wpływ na rozwój ruchowy, poznawczy, a także zachowanie i rozwój całościowy. Aby wspierać rozwój sensomotoryczny Malucha, nie trzeba być specjalistą. Wystarczy odrobina chęci i motywacji oraz odpowiednie podejście.

Podstawową zasadą wspierania rozwoju dziecka jest kreatywność. Niech będzie to przygoda dla całej rodziny. Zaangażowanie w proces rodziców pogłębia więzi, przynosi radość, a przede wszystkim wspiera rozwój. Oferując określone aktywności dla Malucha, wykorzystujemy wszystkie zmysły. Zmysły bowiem to nie tylko wzrok, słuch, węch, smak czy dotyk. To także zmysł równowagi i czucia ruchu oraz zmysł czucia głębokiego. Dlaczego te dwa ostatnie są takie ważne? Ponieważ wraz ze zmysłem dotyku stanowią podstawowe zespół zmysłów w rozwoju Maluszka. Dlatego zabawiając małe dziecko, należy skupić się na wszystkich zmysłach po trochu, nie tylko na stymulacji jednego z nich.

W trakcie zabawy obserwuj Malucha. Zakoduj, co przypadło mu do gustu, a co wręcz przeciwnie. To będzie dla Ciebie sygnał, jak ukierunkować zabawę. Pamiętaj przy tym cały czas, że u niemowlaka stymulacji poprzez zabawę poddajemy maksymalnie 3 zmysły jednocześnie.

Co jest kluczem do rozwoju sensomotorycznego u dziecka? Przede wszystkim istotna jest atmosfera. Dziecko jest mocno wyczulone na zły nastrój rodziców. Wasze nerwy udzielają się Maleństwu automatycznie. Wtedy dziecko staje się niespokojne i płacze. Nie fundujcie Maluchowi takich atrakcji. Oczyśćcie atmosferę i wtedy rozpocznijcie wspólną zabawę.

Każda codzienna czynność wpływa na rozwój Malucha. Dokładnie jest tak, że przewijanie, kąpiel, podnoszenie, odkładanie czy ubieranie stymuluje zmysły dziecka. Tak samo wpływają odpowiednio dobrane zabawy. Ważne, aby nie przerodziły się one w zanadto przestymulowujące bodźce. Dobieraj zabawy adekwatne do wieku i samodzielne. Zaproponuj Maluszkowi odpowiednio zabawkę, która stworzona jest do wspomagania rozwoju sensorycznego, jak na przykład kostka sensoryczna Jukki.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Kostka sensoryczna minky - Happy Friends Mint

Kostka sensoryczna minky - Happy Friends Mint

Kostka sensoryczna z kolekcji Happy Friends Mint

Kostka sensoryczna minky - pandy

Kostka sensoryczna minky - pandy

Kostka sensoryczna z minky, wzór w pandy

Zabawka musi być odpowiednio dobrana. Jeśli świeci, gra, wibruje, wydziela zapachy, lepiej od razu ją schowaj. To nie ten czas, nie ten etap. Przedmioty wspierające sensomotorykę nie powinny stymulować więcej niż dwa, trzy zmysły jednocześnie. Dlatego też kostka do chwytania w małych paluszkach sprawdzi się bardzo dobrze. Ten produkt zachęca Maluszka do zabawy i odkrywania nieznanych obszarów życia. Pomaga nauczyć się chwytania, przez co dziecko ćwiczy zręczność. Po drugie stymuluje wzrok bobasa, który na początku życia jest bardzo słaby. Dziecko widzi niewyraźnie, a kolorowa zabawka skupia na sobie jego wzrok.

Sensoryka to obecnie bardzo popularny temat. O aspektach prawidłowego rozwoju sensorycznego mówi się coraz więcej. O zaniedbaniach w tym obszarze i, o tym, do czego prowadzą (nadwrażliwość na bodźce, zaburzenia w koordynacji ruchowej czy problemy z koncentracją to wierzchołek góry lodowej) także. Dlatego wybierajmy mądrze i odpowiedzialnie produkty dla dzieci wspomagające rozwój sensoryczny. A przede wszystkim sami stójmy na straży tego rozwoju poprzez codzienną profilaktykę zachowań.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Przytulanka Mr Uszaty - łapacze snów

Przytulanka Mr Uszaty - łapacze snów

Przytulanka sensoryczna Mr Uszaty, wzór w łapacze snów

Przytulanka Cat My Friend - różowa

Przytulanka Cat My Friend - różowa

Przytulanka sensoryczna Cat My Friend w kolorze różowym