Zabawa na śniegu z małym dzieckiem. Co warto wiedzieć i jak bezpiecznie spędzać z nim czas podczas zimowej aury?

Niska temperatura, śnieg czy wiatr nie powinny być przyczyną unikania zabawy na świeżym powietrzu. Te na śniegu bowiem nie tylko rozweselają, ale i wspomagają rozwój malucha, poprawiając jego kondycję fizyczną i ćwicząc wyobraźnię. Aby jednak zabawa na śniegu była nie tylko radosna, ale i bezpieczna, warto pamiętać o kilku zasadach. Jakich? Zobacz, jak przygotować malucha na zimowe szaleństwo.

Jak przygotować dziecko na zabawę na śniegu?

Zimowa pogoda nie zachęca do zabawy na świeżym powietrzu. Jak jednak mówi norweskie powiedzenie „Friluftsliv”, czyli „nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie”. Aby dziecko komfortowo i bezpiecznie mogło bawić się na śniegu, kluczowe jest zapewnienie mu odpowiedniej odzieży. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie zasad warstwowości. Pierwsza warstwa powinna odprowadzać wilgoć, dlatego dobrym wyborem jest termoaktywna bielizna, która utrzymuje skórę suchą. Na nią dopiero należy ubrać body, spodenki czy półspodnie. Kolejną warstwą powinna stać się ta izolacyjna, np. polar. Na sam koniec należy ubrać odzież wiatro- i wodoodporną – kurtkę oraz spodnie zimowe. Ważne jest, by ubrania były luźne, pozwalające na swobodę ruchów, ale jednocześnie dobrze chroniły przed wiatrem i wilgocią. Zabawa na śniegu wymaga również zaopatrzenia dziecka w akcesoria takie jak grubsze skarpety, rękawiczki, szaliki, kominy, chusty. Najlepszym wyborem będą te z wełny merino. Ma ona właściwości termoregulacyjne, higroskopijne, oddychające, a ponadto jest lekka i miękka. Te cechy sprawiają, że kominy i czapki merino to doskonały wybór na zimowe dni.

Zimowa czapka z wełny merino – GRAPHITE MELANGE

Co warto zabrać na śnieg, czyli niezbędny sprzęt do zabawy?

Bezpieczeństwo i komfort zabaw na śniegu gwarantuje nie tylko dobre ubranie, ale i właściwe akcesoria i sprzęt do zabawy. To, jaki sprzęt będzie potrzebny, w dużej mierze zależy od tego, czy planujesz lepienie bałwana z dzieckiem, czy zjazdy na sankach. Pod uwagę weź wiek dziecka. W przypadku starszaków dobrze sprawdzają się plastikowe talerze, zapewniające szybką jazdę, czy łopatki do przekopywania śniegu. Dla najmłodszych dzieci najlepszą zabawą będzie jazda na sankach. Aby zapewnić bezpieczeństwo maluszkom, koniecznie postaw na sanki z pasami bezpieczeństwa i oparciem, a także zaopatrz się w ochraniacze na nóżki lub zimowe śpiworki. Akcesoria te wykorzystasz zarówno podczas jazdy sankami, jak i przy tradycyjnym spacerze w wózku.

Najlepsze zabawy w śniegu z dziećmi

Pomysłów na kreatywne zabawy w śniegu dla dzieci nie brakuje. Jedną z prostszych jest wspólne lepienie bałwana. Tworzenie zimowego ludzika nigdy się nie nudzi, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jednocześnie lepienie bałwana z dzieckiem to także doskonała okazja do rozwijania kreatywności malucha i ćwiczenia motoryki małej. Dzieci uczą się precyzyjnego formowania kuli śnieżnej i układania elementów, takich jak gałązki, kamyczki czy marchewka na nosie. Ponadto, taka zabawa wspomaga koordynację ruchową oraz zdolności do rozwiązywania problemów, gdy maluch musi „zbudować” bałwana w sposób stabilny.

Alternatywą dla lepienia bałwana jest toczenie kul śnieżnych, które potem można wykorzystać do budowania igloo lub śnieżnych zamków. Tego typu zabawa na śniegu również pobudza wyobraźnię i kreatywne myślenie, a dodatkowo rozwija zdolności przestrzenne i umiejętność współpracy. Nie można też zapomnieć, że igloo czy zamek ze śniegu to wspaniałe miejsce do dalszej zabawy – w takich budowlach maluch może przechowywać skarby czy zaprosić pluszowe zwierzaki na wyprawę na Biegun Północny.

Innym pomysłem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu w zimie są zjazdy na sankach. Przynoszą one dzieciom ogromną frajdę i emocje. Warto jednak pamiętać, żeby unikać zjazdów po stromych, kamienistych zboczach znajdujących się blisko ulicy czy innych niebezpiecznych terenów. Nie można też zapomnieć, aby sanki dobrać do wieku dziecka.

Mniej znaną, ale równie ciekawą zabawą na śniegu jest poszukiwanie śladów. Ta gra wymaga rozwoju spostrzegawczości i wyobraźni. Aby w nią zagrać, wystarczy wybrać się na spacer i szukać śladów pozostawianych przez ptaki i zwierzęta, a następnie zgadywać, kto je zostawił. W mini-podchody najlepiej bawić się w lesie. Inną zabawą, którą można zorganizować na terenach zielonych, jest śnieżny tor przeszkód. Drzewa, wzniesienia śnieżne czy płaskie powierzchnie są doskonałymi przeszkodami, które dziecko może pokonywać biegając, skacząc czy czołgając się. A co robić w mieście? W parku czy na placu zabaw można zorganizować bitwę na śnieżki lub konkurs na rzeźbę ze śniegu (która niekoniecznie musi być bałwankiem).

Komin z golfem z wełny merino – ECRU

Zabawa na śniegu – jak zachować bezpieczeństwo?

Zabawy na śniegu, choć wiążą się z mnóstwem radości i frajdy, mogą nieść ze sobą pewne niebezpieczeństwa – głównie związane z niską temperaturą. Aby zachować bezpieczeństwo, nie należy przebywać na zewnątrz zbyt długo. W przypadku niemowląt spacer powinien trwać nie dłużej niż jedną godzinę. Starsze dzieci mogą na zabawie na śniegu spędzić więcej czasu, warto jednak pamiętać, że nie zaleca się wychodzenia na zewnątrz przy temperaturze poniżej -10 stopni Celsjusza.

Sprawdzać trzeba nie tylko temperaturę na dworze, ale i to, czy dziecko nie ma zimnych dłoni, stóp i noska. Jeśli tak jest, warto robić przerwy w zabawie, aby maluch mógł się rozgrzać. W tym celu co ok. 30-45 minut dziecku dobrze jest podać gorące napoje, np. herbatę, kakao czy napój z cytryną. Doskonałym sposobem na utrzymanie ciepłoty ciała jest też zapewnienie energetycznych przekąsek, takich jak orzechy, suszone owoce, batony zbożowe czy kanapki z pełnoziarnistego chleba. Przerwy na jedzenie i picie pozwolą maluchowi nabrać sił do dalszej zabawy, a także uniknąć wychłodzenia i przemarznięcia.

Zabawy w śniegu – jak reagować na najczęstsze zimowe urazy?

Zabawa na śniegu wiąże się z ryzykiem pojawienia się drobnych urazów, np. siniaków, stłuczeń czy skręceń. Dlatego wybierając się na zimowe szaleństwa, warto zabrać ze sobą podstawowe środki pierwszej pomocy. Do plecaka lub torby do wózka warto zapakować zimne kompresy, plastry, bandaże, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, żel do dezynfekcji rąk, maść rozgrzewającą, wodę utlenioną i płyn antyseptyczny.

Zabawa na śniegu – kiedy powinna się skończyć?

Zabawa na śniegu to świetna okazja do aktywności fizycznej i wspólnego spędzania czasu, ale jak każda zabawa, powinna być zakończona w odpowiednim momencie. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych zagrożeń dla zdrowia dziecka. Sygnałem, że zabawa w śniegu powinna dobiec końca, jest zmęczenie dziecka. Przejawia się ono ospałością, słabszą koncentracją, częstszymi przerwami w zabawie, apatią. Zabawę w śniegu warto również kończyć, jeśli maluch zaczyna mieć zimne dłonie, nos lub stopy – jest to znak, że zaczyna odczuwać chłód.

Zapraszamy do sklepu Jukki.pl w którym znajdziesz szeroką ofertę produktów dla dzieci!

Sprawdź ofertę!