Do czego służy kokon niemowlęcy?

Kompletując niemowlęcą wyprawkę, przede wszystkim należy postawić na rzeczy praktyczne, przydatne, bezpieczne. Takie akcesorium stanowi kokon niemowlęcy. Jest on produktem, który można używać już od pierwszego dnia życia malucha. Kokony niemowlęce to akcesoria, które mogą pełnić wiele funkcji. Do czego można je wykorzystać?

Do czego służy kokon niemowlęcy?

Kokon niemowlęcy to niepozorne, ale niezwykle przydatne akcesorium. Swoim wyglądem przypomina on mały ponton. Składa się z dna wykonanego miękkiego materiału oraz wysokich boków, które wypełnione są miękkim wypełnieniem. Niektóre z modeli posiadać mogą również sznurki służące do wewnętrznej regulacji rozmiaru kokona.

Kokony nazywane inaczej gniazdkiem niemowlęcym pełnią rolę pośrednią między otulaczem a łóżeczkiem. Mają one zapewniać dziecku bezpieczeństwo jak w brzuchu u mamy, a jednocześnie zapoznać z pełnym impulsów światem zewnętrznym. Dzięki wysokim bokom maluch może w nich bezpiecznie spać w nocy, drzemać w dzień, oglądać świat i bawić się. Wysokie boki kokonu chronią nie tylko przed upadkiem, ale także i przed przebodźcowaniem – pozwalają wyciszyć się i zasnąć bez względu na otaczające brzdąca dźwięki i światła.

W zależności od rozmiaru kokon niemowlęcy może być używany do 9 lub do 18 miesiąca życia. Jeśli nie jest się pewnym, czy to akcesorium będzie praktycznym, najlepiej na początku wypróbować model long, a później sięgnąć po kokony niemowlęce XXL, które oferują większą powierzchnię do spania.

Kokony niemowlęce na 5 sposobów

Popularność kokonów niemowlęcych wynika przede wszystkim z ich uniwersalnego zastosowania. W pokoju dziecka (i nie tylko) może on spełniać wiele zadań. Ważne jest również to, że po kokon można sięgnąć już w pierwszych dniach po narodzinach. Wybierając ten z wysokiej jakości materiałów i z antyalergicznym wypełnieniem będzie on bezpieczny dla delikatnej skóry malucha.

Podstawową funkcją kokonu niemowlęcego jest zapobieganie wypadnięciu lub sturlaniu się dziecka z łóżeczka/ łóżka rodziców czy kanapy. Wielu rodziców stosuje kokon jako wkładkę do zwykłego łóżeczka w pierwszych tygodniach/miesiącach życia dziecka. Dzięki temu maluch ma stworzoną przytulną przestrzeń do snu, którą uważa za bezpieczną i przypominającą brzuch mamy. Pozwala to na szybsze uśnięcie dziecka oraz jego spokojniejszy sen. Gniazdko niemowlęce można też ułożyć na łóżku w sypialni, jeśli maluch na początku będzie spał z rodzicami. Dzięki temu będzie się mieć pewność, że niemal w 100% wyeliminuje się upadek z łóżka, w turlanie się malucha pod kołdrę czy jego przygniecenie przez rodzica. Kokony niemowlęce sprawdzą się również jako wkładki do wózków – gondoli. To rozwiązanie jest polecane przede wszystkim, jeśli maluch jest drobny, kokon otuli go i zamortyzuje wstrząsy podczas spaceru.

Kolejnym zadaniem, jakie może spełniać kokon niemowlęcy, to łóżeczko turystyczne. W odwiedzinach u rodziny kokon będzie stanowił dla malucha namiastkę domu, zminimalizuje stres, zapewni spokojny sen i bezpieczeństwo. W pierwszych miesiącach życia to akcesorium sprawdzi się o wiele lepiej niż wożenie ze sobą klasycznego łóżeczka turystycznego.

Kokony niemowlęce świetnie sprawdzą się także jako maty do przewijania. Wysokie boki zagwarantują, że wiercący się malec nie będzie się turlał po przewijaku. Warto wspomnieć, że niektóre modele kokonów pozwalają na odpięcie boków i stworzenie klasycznej maty idealnej dla starszych dzieci.

Z kokonów niemowlęcych, szczególnie tych long i XXL chętnie też korzystają rodzice chcący zapewnić bezpieczeństwo dziecku podczas pierwszych zabaw. Dzięki kokonowi malucha można spuścić na chwile z oka i napić się łyka kawy czy pójść do łazienki. Położony na dywanie czy podłodze kokon będzie swoistym placem zabaw dla niemowlaka. Miękkie dno maty zapewni mu komfort i wygodę w czasie obserwowania świata, a także nie pozwoli zmarznąć od zimnej podłogi.

Kokony niemowlęce to must have każdej wyprawki, a także świetny pomysł na prezent na baby shower czy upominek przy pierwszej wizycie. Dzięki nim maluch może bezpiecznie i wygodnie spać i bawić się, a także odkrywać otaczający go świat. Wysokie boki chronią go przed nadmiarem bodźców i upadkami, a miękkie i przyjazne dno zapewniają wygodę i komfort. Po kokon niemowlęcy sięgnąć powinni zarówno ci rodzice, którzy na początku chcą spać z dzieckiem w jednym łóżku, jak i ci stawiający na łóżeczko od pierwszych dni życia