Jak się powinno siedzieć w ciąży?

Wypracowanie dobrych nawyków w ciąży jest niezwykle ważne. Dzięki nim standardowe dolegliwości towarzyszące przyszłym mamom będą wyeliminowane. W pozbyciu się bólu pleców i kręgosłupa pomoże odpowiednia technika siadania. Zobacz, jak bezpiecznie siedzieć w ciąży.

Skąd się biorą ciążowe dolegliwości?

Jedną z największych bolączek kobiet oczekujących dziecka jest ból pleców, szyi i ramion. Najczęściej powodowany jest on zmianami zachodzącymi w ciele przyszłej mamy, zmianą postawy ciała oraz środka ciężkości. Często jednak do dolegliwości prowadzą też złe nawyki np. nieodpowiedni sposób siadania. Doprowadza to do obciążenia i stałego napięcia mięśni, co po pewnym czasie objawia się bólami. Te wyeliminować możesz, stawiając na dobre nawyki np. odpowiednią technikę siadania i siedzenia. Jest ona ważna zarówno w ostatnich miesiącach ciąży, jak i na początku, kiedy jeszcze ciało nie jest przystosowane do zachodzących w nim zmian.

Jak siedzieć w ciąży?

Siadanie ze stale powiększającym się brzuchem nie jest łatwe. Nieprawidłowa technika wywołuje dyskomfort i wcale nie sprawia, że odpoczywasz. Co więcej, może doprowadzić do niebezpiecznych i bolesnych kontuzji. To dlatego nie siadaj raptownie i uważaj na miednicę. Podczas siedzenia koniecznie przyjmij pozycję, która nie utrudni Ci oddychania oraz zachowaj wyprostowane plecy, pamiętaj o ściągniętych i opuszczonych ramionach oraz dotykaniu pośladkami krzesła. Kolana i biodra ustaw pod kątem 90 stopni, a stopy ustaw na podłodze lub podnóżku. Dla zwiększenia wygody pod plecy podłóż małą poduszkę ciążową np. popularnego rogala lub bumerang. Zabiegi te zapewnią wparcie kręgosłupowi oraz zmniejszą napięcie w dolnej części pleców.

WIELOFUNKCYJNA PODUSZKA CIĄŻOWA JUKKI “BUMERANG” – BALLOON TRAVEL

Jak siedzieć w ciąży zagrożonej?

Ciąża zagrożona wymaga stałego monitorowania i stosowania się do indywidualnych wskazówek lekarza. Generalnie do odpoczynku nie jest wskazana pozycja siedząca. Wynika to z nacisku na szyjkę macicy, który może wywołać przedwczesny poród. W ciąży zagrożonej wskazane jest więc unikanie pozycji pionowych i spędzanie większości czasu w tej półleżącej lub leżącej.

Na czym siedzieć w ciąży?

Jeśli zależy Ci na wygodzie, do siedzenia wybierz dużą, dobrze napompowaną piłkę do ćwiczeń. Komfort zapewni siedzenie też na twardym stołku, koniecznie tym posiadającym oparcie i podłokietniki. Wbrew powszechnym opiniom przyszłe mamy chwalą sobie również siedzenie na podłodze w siadzie tureckim. Pozycja ta otwiera biodra oraz rozszerza uda, co przekłada się na łatwiejszy poród. Siedzenie po turecku łagodzi też ból kolan, pomaga przy obolałych i opuchniętych stopach, zmniejsza ogólne zmęczenie ciała oraz bóle dolnej części pleców. Siad turecki mimo swoich licznych zalet nie zawsze jednak jest zalecany. Siedzenia ze skrzyżowanymi nogami powinnaś unikać, jeśli cierpisz na bóle w obręczy biodrowej lub dysfunkcje spojenia łonowego. Jeśli nie jesteś pewna, czy ta pozycja jest dla Ciebie, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

PODUSZKA ROGAL + ZDEJMOWANA POSZEWKA – BABY BIRD I SZMARAGDOWY VELVET

Jak nie siedzieć w ciąży?

Jeśli nie chcesz borykać się z bólem kręgosłupa w ciąży, unikaj siedzenia z podkurczonymi nogami. To może doprowadzić do zaburzeń krążenia, mrowienia i drętwienia kończyn dolnych. Niewskazane jest również zakładanie nogi na nogę oraz siedzenia na bardzo miękkich meblach. Efektem tego ostatniego często jest niefizjologiczne podwijanie się kości ogonowej pod siebie, a tym samym obciążanie dolnego odcinka kręgosłupa. W ostatnich miesiącach ciąży niewskazane jest również długie siedzenie. Jeśli pracujesz więc przy komputerze, ogranicz swoją aktywność w tym zakresie maksymalnie do 4 godzin dziennie, a także zrezygnuj z długich podróży samochodem czy samolotem. Jeśli w pozycji siedzącej musisz spędzić kilka godzin, pamiętaj, aby co godzinę zrobić sobie kilkuminutowy spacer oraz rozciągnąć mięśnie. Stosując tę profilaktykę, zmniejszysz ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, gromadzenia się płynu w nogach i obrzęków. Badania wskazują również, że prowadzenie siedzącego trybu życia przez ciężarne sprzyja wystąpieniu cukrzycy ciążowej.

Jak odpoczywać w ciąży?

Siedzenie wydaje się jedną z najlepszych pozycji do relaksu. Położne na pytanie, jak odpoczywać w ciąży odpowiadają jednak: na leżąco, a najlepiej na półleżąco. Położnicy i fizjoterapeuci za optymalną pozycją do odpoczynku uważają tą półleżącą z nogami lekko uniesionymi. Rekomendowane jest również siedzenie na piłce, bowiem w tej pozycji kręgosłup naturalnie się prostuje, a miednica nie jest obciążona. Aby jednak siedzenia na piłce było bezpieczne, korzystaj tylko z tej dużej i napompowanej, a także dbaj, aby miednica znajdowała się wyżej niż stawy kolanowe.

PODUSZKA CIĄŻOWA – BALLOON TRAVEL BLUE

W jakiej pozycji spać w ciąży?

W ciąży bardzo ważna jest nie tylko pozycja, w jakiej odpoczywasz w ciągu dnia, ale i w jakiej relaksujesz się w nocy. Za najbardziej komfortową uznaje się tę na lewym boku, z prawą nogą zgiętą w kolanie i ułożoną jak najbliżej brzucha. W takim ułożeniu ciała pomoże poduszka – rogal, stworzona z myślą o wygodzie kobiet w ciąży. Sprawia ona, że w czasie nocnego odpoczynku kręgosłup pozostaje w naturalnej pozycji, kark i głowa są podparte, a kolana znajdują się wyżej.

Jeśli w pozycji na lewym boku Ci nie wygodnie, możesz wybrać ten prawy, a w I trymestrze zdecydować się na spanie na brzuchu. Nie obawiaj się, że takie ułożenie ciała zaszkodził maluszkowi. Leżenie na brzuchu nie może mu zrobić krzywdy, zwłaszcza kiedy brzuch jest płaski. Znajdujące się w nim dziecko jest chronione przez wody płodowe, ściany macicy oraz brzuch.

Czy można leżeć na plecach w ciąży?

O ile spanie/odpoczywanie na boku czy brzuchu (w I trymestrze) jest zalecane, niewskazane jest leżenie na wznak, bowiem pogarsza ono samopoczucie, a także utrudnia oddychanie, zaburzenia krążenia krwi, powoduje spadek ciśnienia tętniczego, wywołuje zawroty głowy. Ze spania na plecach należy zrezygnować w II i III trymestrze, bowiem może ono zagrażać dziecku. Nie musisz jednak wpadać w panikę, jeśli obudzisz się na plecach lub w ciągu dnia na chwilę przyjmiesz taką pozycję podczas odpoczynku. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych dolegliwości natychmiast jednak usiądź lub obróć się na bok.

Zapraszamy do sklepu Jukki.pl w którym znajdziesz szeroką ofertę produktów dla dzieci!

Sprawdź ofertę!