Jak wybrać śpiworek dla niemowlaka?

Sen dla dziecka to jedna z najważniejszych rzeczy. W jego trakcie rozwija się, rośnie, nabiera odporności. Rolą rodziców jest zapewnienie niemowlakowi dobrych warunków do zdrowego snu. Świeżo upieczeni rodzice często jednak nie wiedzą, jak przygotować łóżeczko i w jakie akcesoria je wyposażyć. Nie ułatwia tego szeroka oferta sklepów z artykułami dla dzieci. Oferują one kocyki, kołderki, śpiworki. Chcąc zapewnić komfort cieplny i wygodę snu warto przyjrzeć się szczególnie temu ostatniemu rozwiązaniu. Śpiworki dla dzieci idealnie spiszą się i latem, i zimą, zapewnią zdrowy i bezpieczny sen, a także dużą wygodę dziecku i rodzicom. Jaki śpiworek dla niemowlaka wybrać?

Śpiworki dla dzieci – ważny jest materiał

Śpiworek jest akcesorium, który ma bezpośrednią styczność ze skórą dziecka. Ta w pierwszych latach życia jest niezwykle delikatna i wrażliwa, a także poddana na reakcje alergiczne. Stąd też materiał wykonania śpiworka dla dzieci jest kwestią kluczową. Za najlepszy wybór uważane są śpiworki z bawełny oraz bambusa. Te dwie tkaniny zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza i zapobiegają przegrzaniu i poceniu się dziecka. Ponadto warto zadbać o to, aby śpiworek dla dziecka był miękki i przyjemny w dotyku.

Śpiworki i dla dzieci – sprawdź wypełnienie

Śpiworek dla niemowlaka powinien być dopasowany do pory roku i pogody, jakiej będzie wykorzystywany. W sklepach z artykułami dla dzieci dostępne są modele letnie i zimowe, a także przejściowe i całoroczne z odpinanymi rękawkami. O tym, jakiej grubości będzie śpiworek, decyduje jego wypełnienie. Letnie śpiworki dla niemowląt to te oznaczone symbolem 0,5 – 1 TOG, można je stosować w temperaturach dochodzących do 24 stopni Celsjusza. W zimie można sięgać po modele grubsze. Oznaczenie TOG to to, które określa grubość i zakres temperatur, w których śpiworek może być używany.

Śpiworki dla dzieci – wygodne dla malucha i dla rodzica

W przypadku dzieci, które jeszcze korzystają z pieluch, najlepiej jest wybierać śpiworki dla niemowląt, które są łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu. Dzięki temu zmiana pieluchy w nocy będzie łatwa i szybka. Śpiworki posiadają kilka różnych typów zapięć. Najmniej popularne są śpiworki na troczki, które choć estetycznie się prezentują, to są mało praktyczne. chcąc podarować młodym rodzicom praktyczny prezent na baby shower, warto wybierać natomiast śpiworki dla niemowląt na rzepy, napy i z suwakiem po boku.

Śpiworki dla dzieci – dopasowane i bezpieczne

Śpiworek dla niemowlaka powinien być bezpieczny. Na bezpieczeństwo wypływa m.in. rozmiar. Ten musi być dopasowany do wzrostu dziecka. Nie powinno się kupować śpiworków zbyt dużych, ponieważ dziecko może łatwo się w niego zaplątać i „wpaść” głową do niego. Niewskazane jest również to, aby maluch spał w śpiworku za małym. Sprawi to, że swoboda ruchów będzie znacznie ograniczona, a śpiworek będzie uwierał bobasa. W przypadku najmłodszych dzieci w wieku od 0-6 miesięcy najlepszym wyborem będą śpiworki 70 cm, w kolejnym przedziale wiekowym (6-18 miesięcy) te 90 cm, a śpiworki dla dzieci 18-16 miesięcy to te na 110 cm.