Jakie zabawki wybrać niemowlakowi?

Małe dzieci na ogół nie są wybredne, jeśli chodzi o zabawki. Rodzice jednak w tej kwestii powinni stawiać wysokie wymagania. Zabawki dla niemowląt powinny bowiem nie tylko dostarczać rozrywki, ale i stymulować rozwój oraz być bezpieczne w użytkowaniu. Odpowiednio dobrane do wieku oraz właściwe skonstruowane zabawki będą dla malucha prawdziwym wyzwaniem. Stworzą one świetną okazję do rozwoju, ćwiczenia nowych umiejętności we własnym tempie i możliwość odkrywania własnych zainteresowań. Jakie zabawki powinny więc znaleźć się w pokoju niemowlaka?

Wszystko, co gra i świeci

Żyjemy w czasach, kiedy zabawki dla niemowląt są głośne – grają, świecą, buczą i tańczą.  Wydaje się więc, że elektronika na dobre opanowała pokoje dzieci i to nawet tych najmłodszych. Modzie tej warto jednak się przeciwstawić. Zabawki, które „robią za dużo”, nie pozwalają dziecku na odpowiednie rozwijanie wyobraźni – a także często prowadzą do przebodźcowania. To, dlatego w pokoju maluszka najlepiej sprawdzą się tradycyjne zabawki drewniane. Minimalistyczne klocki czy pociąg z wagonikami sprawią, że maluch sam musi znaleźć sposób, aby się nimi bawić – co znacząco pobudza kreatywność.

Zabawki drewniane mają też szereg innych zalet. Do ich plusów należy zaliczyć zgodność z ekologicznymi standardami. Nie wpływają one negatywnie na środowisko naturalne, a także na nasze zdrowie. Wykonane z litego drewna nie zawierają niebezpiecznych i sztucznych związków, które mogą zaszkodzić. Każdy rodzic ucieszy się też, że zabawki drewniane dla niemowląt, są bardziej wytrzymałe niż te plastikowe. Dziecko nie zniszczy ich tak łatwo, nawet jeśli rzuci nimi o ziemię, upuści do wanny czy uderzy o ścianę. Przetrwają one nawet najbardziej intensywne użytkowanie i to przez wiele lat. Sprawia to, że posłużyć mogą więcej niż jednemu dziecku – bez problemu w przyszłości będzie mogło bawić się nimi rodzeństwo, a nawet następne pokolenie dzieci w rodzinie.

Zabawki dla niemowląt, które rozwijają

O rozwój dziecka należy dbać od pierwszych chwil życia. Zabawki powinny więc pojawić się już w pokoju noworodka. Na dobry początek dobrym wyborem będą np. książeczki kontrastujące czy kocyki z tasiemkami sensorycznymi wspierającymi rozwój motoryki małej. Na późniejszym etapie rozwoju, wybieraj takie, które można wykorzystać na różne sposoby. Maluchy uwielbiają rozbierać, składać, wyciągać, wkładać, dokładać, budować, a nawet burzyć. Warto więc sięgać po takie zabawki, które dadzą wiele opcji zabawy.

Mówiąc o rozwoju, nie można też nie wspomnieć o zabawkach sensorycznych. Ich zadaniem jest działać na różne zmysły dziecka (wzrok, dotyk, słuch) i rozwijać je poprzez zabawę. Zabawki sensoryczne takie jak np. kostki to idealny wybór dla najmłodszych dzieci. Pozwalają one na aktywną zabawę i poznawanie świata poprzez zmysły. Ich zaletą jest również intensywny rozwój motoryki małej i dużej, co w przyszłości skutkuje łatwiejszą nauką pisania i lepszą koordynacją ruchową.

KOSTKA SENSORYCZNA

KOSTKA SENSORYCZNA MINKY – FRIENDS FOREVER

Zabawki dla niemowląt, które będą rosły wraz z wiekiem

Chęć podarowania dziecku wszystko, co najlepsze skutkuje tym, że pokój malucha wprost tonie w zabawkach. W uporządkowaniu ich nie pomagają nawet pojemne kosze i pojemniki. Duża ilość zabawek wcale jednak nie sprawia, że maluch chętnie z nimi spędza czas. Wielu rodziców „skarży się”, że dziecko bawi się zabawką przez dwa dni i nigdy więcej nie dotyka. Możesz się przed tym uchronić, szukając zabawek, które mogą być atrakcyjne na różnych etapach rozwoju. Na przykład zabawki drewniane w postaci figurek zwierząt przez malucha będą wykorzystywane do nauki wydawanych przez pieska, kotka czy owieczkę odgłosów, natomiast starsze dziecko może zrobić dla nich domek lub wykorzystać je do odegrania wymyślonej przez siebie historii.

Zabawką atrakcyjną przez wiele miesięcy będzie również kostka sensoryczna. W przypadku noworodków i niemowlaków może ona być ozdobą łóżeczka lub wózka. Powieszona nad nimi będzie ciekawą karuzelą, której liczne kolory i wzory przyciągną wzrok malca i będą go stymulować. Na późniejszych etapach rozwoju kostka będzie rozwijać zmysł dotyku – jej zróżnicowane tekstury, wystające tasiemki i szeleszczące elementy zatroszczą się o umiejętności poznawcze i motorykę maluszka, a także pobudzą wyobraźnie. Gniotki sensoryczne mogą być też pierwszą przytulanką dla dziecka.

ZABAWKA DREWNIANA ECO TRAIN

ZABAWKA DREWNIANA ECO TRAIN

Bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo.

Wybierając zabawki dla niemowląt, nie można zapominać o bezpieczeństwie. Nawet najpiękniejsze klocki i najbardziej uroczą lalkę należy odłożyć na półkę, jeśli nie spełniają one norm i nie są przeznaczone do wieku twojej pociechy. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt i najmłodszych dzieci – małe czy odpadające elementy mogą bowiem zostać przez nich połknięte, wsadzone do nosa lub najzwyczajniej w świecie zgubione. Dla bezpieczeństwa warto więc wybierać zabawki przeznaczone do wieku dziecka -oznaczenie takie można bez problemu znaleźć na opakowaniu.

Kolejną ważną rzeczą dla bezpieczeństwa jest materiał wykonania. Pod tym względem zabawki drewniane mają przewagę nad plastikowymi – są one zazwyczaj przyjaźniejsze zdrowiu. Warto jednak zawsze sprawdzić, czy nie zostały pokryte farbami, olejami lub innymi substancjami ze składnikami drażniącymi. Decydując się na zakup zabawki plastikowej, podstawą jest sprawdzenie posiadanych przez nią certyfikatów. W Polsce każda sprzedana zabawka musi posiadać znak CE potwierdzający, że produkt jest zgodny z wymaganiami bezpieczeństwa obowiązującymi w UE. Certyfikaty są również ważne w przypadku materiałowych zabawek dla niemowląt. Te powinny być oznaczone znakiem STANDARD 100 by OEKO-TEX®, który gwarantuje, że w tkaninie nie ma szkodliwych związków i substancji.

Wybór zabawek dla niemowląt nie jest prosty. W bogatej ofercie łatwo się pogubić. Żaden rodzic nie jest idealny, dlatego kupno od czasu do czasu plastikowej, świecącej czy grającej zabawki nie powinno powodować wyrzutów sumienia, szczególnie jeśli obok nich staną te drewniane czy sensoryczne Różnorodność bodźców to bowiem najlepsze co można zapewnić dziecku. Ważne jest też, aby niezależnie od tego, jakie zabawki wybierzesz, pozwolić dziecku bawić się nimi w dowolny sposób. W końcu to, że ty znasz „właściwy” sposób zabawy daną zabawką, nie oznacza, że ​​Twoje dziecko nie może samodzielnie wymyślić nowych i pomysłowych zastosowań sensorycznej kostki, pociągu czy drewnianych figurek.

Zapraszamy do sklepu Jukki.pl w którym znajdziesz szeroką ofertę produktów dla dzieci!

Sprawdź ofertę!