Niemowlę na basenie – jak się przygotować?

Planujesz zabrać swoje niemowlę na basen po raz pierwszy? To świetny pomysł! Pływanie to nie tylko doskonała zabawa, ale także rozwijająca aktywność, która wspiera rozwój fizyczny i emocjonalny malucha. Jednak zanim razem wskoczycie do wody, do wizyty na basenie musisz się dobrze przygotować. Jak to zrobić? O czym musisz pamiętać, wybierając się na basen z niemowlakiem? W naszym poradniku dowiesz się, co musisz zrobić i zabrać ze sobą, aby pierwszy raz na basenie był przyjemny i bezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka.

Basen z niemowlakiem – dlaczego i czy warto?

Pływanie z niemowlakiem to coraz popularniejsza forma spędzania czasu, która przynosi wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Basen dla niemowlaka to przede wszystkim rozwój fizyczny. Regularne ćwiczenia w wodzie pomagają wzmacniać mięśnie i stawy niemowlęcia, a także pozytywnie wpływają na koordynację ruchową maluszka. Są one znacznie skuteczniejsze niż te wykonywane na lądzie, a wynika to z tego, że woda daje dziecku poczucie lekkości, co ułatwia wykonywanie ruchów.

Oprócz wzmocnienia fizycznego kontakt i zabawa w wodzie to również rozwój emocjonalny i społeczny. Basen z noworodkiem to świetna okazja do budowania więzi z opiekunem. Maluch w czasie zabaw w wodzie uczy się zaufania i współpracy – wspólne pływanie wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Ponadto, uczestnictwo w zajęciach grupowych pozwala niemowlęciu na interakcję z rówieśnikami, co sprzyja rozwojowi umiejętności społecznych. Woda zapewnia także maluszkowi bogate doświadczenia sensoryczne, które stymulują rozwój mózgu. Różne tekstury, temperatury i ruchy wody angażują zmysły dziecka, co jest ważne dla jego wszechstronnego rozwoju.

Regularne chodzenie z niemowlakiem na basen przynosi też wiele korzyści zdrowotnych. Zabawy w wodzie poprawiają pracę układu krążenia i układu oddechowego, co poprawia ogólną kondycję fizyczną. Ponadto wczesne oswajanie z wodą może pomóc w zmniejszeniu ryzyka strachu przed wodą w przyszłości.

JUKKI OKRYCIE KĄPIELOWE, RĘCZNIK 100X100CM – FUNNY BUNNY

Kiedy na basen z niemowlakiem?

Korzyści z zabaw w wodzie sprawiają, że wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy z niemowlakiem na basen wybrać się po raz pierwszy. Medycyna nie wskazuje minimalnego wieku, jednak ze względów bezpieczeństwa i wygody najlepiej po raz pierwszy wybrać się na pływalnie, kiedy maluch zaczyna samodzielnie podnosić główkę. Oznacza to, że pierwszy raz na basen z niemowlakiem warto iść między trzecim a czwartym miesiącem życia dziecka. Wydaje Ci się, że to za wcześnie? Pamiętaj, że każde dziecko przez dziewięć miesięcy przebywało w wodach płodowych, dlatego wodne środowisko jest dla niego jak najbardziej naturalne.

Basen w ciąży – od którego miesiąca?

Warto też wspomnieć, że pływanie jest nie tylko jedną z najbezpieczniejszych i najzdrowszych form aktywności fizycznej dla niemowlaków, ale i dla młodych mam. Po raz pierwszy po porodzie mogą one wybrać się na basen po zakończeniu połogu. Co również istotne korzyści z pływania czerpać mogą też kobiety w ciąży. Kobiety mogą pływać od pierwszego trymestru, nawet do okresu prenatalnego (tuż przed rozwiązaniem) – o ile nie ma przeciwwskazań medycznych.

AKUKU OKRYCIE KĄPIELOWE, RĘCZNIK TYGRYSEK

Jak wybrać dobry basen dla noworodka i niemowlaka?

Aby noworodek na basenie czuł się dobrze i był bezpieczny, musisz wybrać odpowiednią pływalnię. Na początku musisz upewnić się, że wybrany przez Ciebie basen jest regularnie czyszczony i dezynfekowany, a higiena w nim stoi na najwyższym poziomie. Bardzo ważne jest to, aby basen miał nowoczesny system filtracji wody, który usuwa zanieczyszczenia i zapewnia czystą wodę.

Dziecko na basenie powinno mieć również zapewnioną wodę w odpowiedniej temperaturze. Zbyt zimna lub zbyt gorąca będzie niebezpieczna dla maluszka. Optymalna temperatura wody w basenie dla niemowlaka to 30-34 stopni Celsjusza. Najlepiej, jeśli pływalnia ma termometr, którym monitoruje ciepłotę wody.

Odpowiednio ciepła woda to nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo maluszka. Co jeszcze na niego wpływa?

  • Głębokość wody na poziomie 80-90 cm; na pierwszy raz warto wybrać brodziki 20 cm;
  • Antypoślizgowe powierzchnie wokół basenu i w samej wodzie;
  • Obecność wykwalifikowanych ratowników.

Jako rodzic docenisz również, jeśli na basenie będziesz mogła skorzystać z udogodnień takich jak czyste i przestronne przebieralnie wyposażone w przewijak i specjalne kabiny dla rodziców z dziećmi czy miejsce do karmienia. Wiele basenów prowadzących zajęcia z pływania dla niemowląt zapewnia też strefę odpoczynku, gdzie można odpocząć z dzieckiem przed lub po kąpieli.

MAJTECZKI KĄPIELOWE – OCEAN

Pierwszy raz na basenie – jak się przygotować?

Przygotowanie do pierwszego razu na basenie z niemowlakiem warto rozpocząć od konsultacji z pediatrą. Lekarz oceni ogólny stan zdrowia maluszka i upewni się, że nie występują przeciwwskazania do chodzenia na basen. Wbrew pozorom te mogą pojawiać się bardzo często, bowiem niemowlęta mają delikatny układ odpornościowy, a każda infekcja czy schorzenie może stanowić poważne zagrożenie. Wizyta lekarska to także dobra okazja, aby uzyskać odpowiedzi na takie pytania:

  • Jak długo dziecko powinno przebywać w wodzie;
  • Jakie środki ostrożności należy podjąć;
  • Jak reagować na oznaki zmęczenia czy dyskomfortu dziecka.

Niemowlę w basenie będzie się też lepiej czuć, jeśli jeszcze w domu oswoisz je z wodą. Możesz to zrobić w wanience lub brodziku, stopniowo zwiększając czas spędzany w wodzie. Pozytywne doświadczenie zbudujesz, zachęcając maluszka do pluskania się i bawienia się w wodzie. Sama też musisz zadbać o swoje pozytywne nastawienie. Wybierając się po raz pierwszy na basen z niemowlakiem, zachowuj spokój i entuzjazm, bądź spokojna i zadbaj, aby być blisko dziecka – trzymać je delikatnie i dawać mu poczucie bezpieczeństwa.

Co zabrać na basen z dzieckiem?

Niemowlaki na basenie potrzebują szeregu akcesoriów i gadżetów. Przed pierwszą wizytą musisz zaopatrzyć się w:

  • dopasowany strój kąpielowy z hipoalergicznego i szybkoschnącego materiału oraz czepek dla niemowlaka;
  • pieluszki do wody jednorazowe lub wielorazowe, które będą zapobiegać wyciekom;
  • miękki i chłonny ręcznik, najlepiej z kapturkiem, który pomoże utrzymać ciepło ciała dziecka po kąpieli;
  • zabawki wodne, które pomogą oswoić się dziecku z wodą np. kółko na basen dla niemowląt.

W przypadku, gdy malucha chcesz zabrać na basen otwarty, pamiętaj, że strój powinien mieć ochronę UV (UPF 50+), aby chronić delikatną skórę dziecka przed promieniami słonecznymi.

MAJTECZKI KĄPIELOWE – RYBKI

Co robić z niemowlakiem na basenie?

Zabierając niemowlaka na basen, możesz go zaangażować w różne zabawne aktywności, takie jak kąpiel, zabawy z zabawkami wodnymi, eksploracja wody i relaks na brzegu basenu. Ważne jest, aby dostosować aktywności do wieku i komfortu dziecka oraz zapewnić ciągły nadzór. Dobrym wyborem będzie też zapisanie dziecka na zorganizowane zajęcia np. aerobik dla niemowląt.

Niemowlę na basenie to szereg korzyści dla maluszka i dla Ciebie – jako rodzica. Czeka Cię pierwsza wizyta? W Jukki.pl sprawimy, że torba na basen dla dziecka będzie kompletna, a przez to każdy pobyt na pływalni udany.