Pierwsza podróż samochodem ze szpitala do domu

Swoją pierwszą podróż samochodem maluszek odbywa, wracając ze szpitala do domu. Niekiedy dystans, który macie do pokonania jest znaczny, innym razem to zaledwie kilkanaście minut. Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego nowo narodzonego dziecka? Jak zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo podróży? Pamiętaj, że dla Twojego dziecka wszystko jest pierwsze i nowe. Nic nie szkodzi, że niewiele zapamięta z tej drogi, ważne, żeby nie czuło zimna, zagrożenia i mogło w spokoju i bezpiecznie dojechać do domu.

Kontrowersje wokół pierwszej podróży dziecka samochodem

Temat podróży z maluchem wzbudza wśród mam wiele kontrowersji. Ile osób, tyle opinii na temat tego, kiedy można zabrać dziecko w podróż i w jakich warunkach najlepiej je „przewozić”. W tym wszystkim warto pamiętać, że należy znaleźć złoty środek, gdyż każde dziecko jest inne, każdy samochód także się różni, a także kierowca, odległość, miejsce, do którego zmierzamy.

Jednak rozważania na temat pierwszej podróży z dzieckiem, powinny zacząć się znacznie wcześniej. Drogie mamy, pierwszą podróż Nasz skarb odbywa w drodze ze szpitala do domu. Możliwe, że nie jest to imponujący dystans i wiele z Nas nie postrzega powrotu do domu w kategoriach pierwszej podróży samochodem, ale tak jest.

Jak przygotować noworodka do jazdy samochodem?

Warto przygotować się na tę chwilę i zaplanować ją logistycznie. Bierzemy pod uwagę nie tylko temperaturę panującą na zewnątrz i najkrótsze dystanse do pokonania, ale przede wszystkim komfort transportu maleństwa. Noworodek przyzwyczajony jest do ciepła, ciasnoty, ale także komfortu i miękkości. Gdy zapewnimy maleństwu te cztery elementy w drodze do domu, z pewnością będzie słodko drzemało przez ten czas.

Pierwsza podróż po narodzinach

Każdy maluszek, który dopiero co przyszedł na świat, musi zaadaptować się do życia pozapłodowego. W związku z tym każda zmiana otoczenia z temperaturą i wilgotnością włącznie mają wpływ na ten proces. Długie podróże zazwyczaj nie są zalecane od razu, jednak w polskich realiach, większość dzieci rodzi się w szpitalach. To z kolei oznacza, że swoją pierwszą podróż do domu maleństwo musi odbyć niekiedy już w kilkadziesiąt godzin po narodzinach.

Jeśli jest bardzo gorąco, możesz użyć klimatyzacji pod warunkiem, że przeszła wcześniej solidne czyszczenie i odgrzybianie. Istotne jest, aby maluszek się nie przegrzał, ani nie czuł zimna. Warto, zanim dziecko zostanie umieszczone w samochodzie, wyrównać mniej więcej temperaturę między otoczeniem zewnętrznym a samochodem. Znaczna różnica temperatury nie jest wskazana.

Jak ubrać dziecko na podróż?

Ubiór maleństwa to kolejna bardzo ważna spawa. Należy dostosować go do pogody. Oczywiście nie jest to łatwe, bo nie wiemy, co czuje dziecko i na początku nic nie jest oczywiste. Ale warto zastanowić się, czy jeśli ja ubrałabym ten sweterek to bym zmarzła i już masz gotową odpowiedź. Trzeba coś jeszcze dołożyć. Może to być pelerynka, a może cieplutki, mięciutki kocyk Jukki, który otuli maleństwo w trakcie podróży.

Nawet jeżeli przewozisz malucha w środku lata i żar leje się z nieba, pamiętaj o kocyku. Dzieciątko ubierz lekko w bawełnianą koszulkę i spodenki, ale okryj delikatne ciałko cienkim kocykiem, by zapewnić odpowiednią izolację i temperaturę. Wybierając kocyk Minky od Jukki, możesz go zastosować przy przewozie noworodka o każdej porze roku. Kocyk Minky jest dwustronny, więc możesz wybrać cieplejszą stronę do okrycia maluszka pokrytą mięciutkim, puchatym w dotyku materiałem polarkowym Minky. Może to także być bawełniana strona, lekka i przyjemna w dotyku na cieplejsze dni. Co ważne, kocyk z pewnością nie uczuli maluszka, gdyż jest antyalergiczny.

Również podusia, która jest w komplecie z kocykiem, śmiało może zostać użyta w trakcie przewożenia Twojego dziecka. Zapewnisz mu jeszcze większy komfort i zadbasz o prawidłowe ułożeniu główki w trakcie transportu.

Fotelik samochodowy to podstawa

Wiadomo, że dzisiejsze przepisy zakazują przewozu maleństwa na rękach matki, czy luzem w gondolce. Dlatego fotelik to absolutny must have. Bez tego nie przewieziesz bezpiecznie dziecka. To jedyny obecnie rekomendowany sposób przewożenia dziecka. Fotelik samochodowy dla niemowląt powinien być położony tyłem do kierunku jazdy na tylnym siedzeniu. Dlatego warto zbudować wokół fotelika dodatkową atmosferę, uzupełniając przewiewne ubranko wysokogatunkowym kocykiem Minky wraz z płaską podusią, dla lepszego komfortu pierwszej wspólnej drogi do domu, do nowego życia po tej stronie brzuszka.