Płaska główka u dziecka – jak zapobiegać?

Płaska główka u dziecka

Niemowlaczki mogą mieć spłaszczoną główkę z tyłu lub z boku. Do spłaszczenia najczęściej dochodzi w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka. Przyczyną takiego stanu zazwyczaj jest nacisk na główkę, któremu sprzyja m.in. układanie dziecka w tej samej pozycji. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma spłaszczoną główkę, niezwłocznie udaj się do pediatry. Nie wolno lekceważyć tego, gdyż w efekcie może dojść do ucisku mózgu, czy asymetrii twarzy.

Leżenie na plecach a płaska główka

Ułożenie dziecka na plecach jest najbezpieczniejszą pozycją z jednej strony, z drugiej strony może prowadzić do zniekształceń główki. Jak się przed tym ustrzec? Przede wszystkim układaj dziecko w różnych pozycjach w ciągu dnia. Staraj się zachęcić dziecko do odwracania główki w drugą stronę. Nie rób niczego na siłę. Wszelkie zmiany należy wprowadzać powoli. Odkształcenia powinny ustąpić w ciągu kilku miesięcy, niemniej jednak zawsze należy skonsultować się z w takiej sytuacji z lekarzem. W niektórych przypadkach wskazane jest wręcz zakładanie dziecku kasku korekcyjnego.

Poduszka motylek – główka dziecka bez odkształceń

Układając dziecko w pozycji leżącej, można wspomóc się dostępnymi akcesoriami, które mają wpływ na kształt główki. Poduszka motylek Jukki może pomóc utrzymać prawidłowe ułożenie główki Twojego dziecka. Dwustronna poduszeczka stabilizuje i podtrzymuje główkę dziecka. Kształt poduszki motylka od Jukki sprawia, że podusia dopasowuje się do główki maleństwa. Ergonomiczny kształt sprzyja prawidłowemu ułożeniu w trosce o kształtną główkę Twojego dziecka.

 

poduszk motylek mietowy in garden Jukki poduszka motylek gwiazdki Jukki