Refluks u dziecka – jak karmić niemowlaka?

Kiedy zostajemy rodzicami, dziecko jest naszym oczkiem w głowie. Każdy rodzic chciałby dla swojego maleństwa jak najlepiej. Często zdarza się, że mimo ciągłej obserwacji brzdąca coś umknie naszej uwadze i za późno wykryjemy u niego niepożądane objawy. Jedną z najczęstszych przypadłości u dziecka jest właśnie refluks. Należy jednak pamiętać, że refluks u dzieci to nie jest koniec świata, a dla rodziców nie ma problemu, z którym by sobie nie poradzili. Co więc zrobić, żeby nie przeczyć objawów refluksu i aby ułatwić życie zarówno Waszemu dziecki jak i wam?

Refluks u niemowląt – jak rozpoznać?

Refluks najczęściej pojawia się u dzieci pomiędzy 6. a 8. miesiącem życia. Rodzice nie zawsze są w stanie wychwycić tę chorobę, myląc ją z potocznie zwanym “ulewaniem” lub wymiotami. Jak rozpoznać refluks u dziecka? Przede wszystkim należy brać pod uwagę trudności, jakie występują przy karmieniu. Wystarczy baczniej przyjrzeć się, czy Maluch miewa problemy z przełykaniem, czy spożywa niewielkie ilości pokarmu, po których od razu mu się odbija i ulewa jednocześnie. Taki stan najczęściej ustępuje samoistnie, jednak dla własnego spokoju, a przede wszystkim komfortu dziecka, warto udać się do lekarza.

Dolegliwości wywołane na skutek refluksu uprzykrzają Maluchom życie. Dlatego najczęstszą reakcją obronną organizmu jest głośny, długotrwały płacz. Trudno się dziwić, gdy za każdym razem podrażniany jest przełyk, w końcu może dojść do zapalenia, a nawet uszkodzenia jego ścianek. Refluks powstaje na skutek niedomknięcia się zwieracza dolnej części przełyku. Powoduje to cofanie się treści żołądka do przełyku. Mieszanka zawierająca kwas i pepsyny podrażnia i/lub uszkadza delikatne ścianki przełyku. Niekiedy pojawia się także żółć cofająca się z dwunastnicy.

Przyczyny refluksu u dzieci

W wielu przypadkach powodem refluksu u dzieci jest zwykłe przejedzenie. Wtedy po prostu z malutkiego żołądka wylewa się nadmiar jedzenia. Również często zdarza się, że nasz maluszek je zbyt szybko i łapczywie i wtedy skutki będą takie same jak te powyżej. Przyczyną refluksu zwyczajnie może być też nadwrażliwość pokarmowa. W tym wypadku maluszek może nie tolerować jakiegoś pokarmu ze swojej diety. Po wyeliminowaniu danego czynnika, problemu refluksu powinien zniknąć. Zdarza się również, że naszym małym pociechom szkodzi dym papierosowy, który wchłania z otoczenia. Dlatego bardzo ważne jest, by całkowicie wyeliminować z życia dziecka.

KOKON COMFORT – AUTUMN TEAM od Jukki.pl

Karmienie maluszka z refluksem – jak karmić dziecko?

Przy tej dolegliwości ważne jest to, czym i jak karmisz Malucha. Najlepszym pokarmem jest oczywiście mleko Matki, gdyż zawiera składniki zmniejszające możliwość wystąpienia kwasowości u Maluszka. Nie należy podawać dużych porcji pokarmu. Lepiej, gdy dziecko będzie jadło mniej w określonych odstępach czasu. To pozwoli na lepszą pracę układu trawiennego. Mniejsze dawki pokarmu nie będą wywierały tak dużego ucisku, w efekcie czego zmniejszone będzie wydzielanie kwasu. Ważne, aby po zakończonym karmieniu dziecku się odbiło. To wyeliminuje kwas z żołądka i zapobiegnie cofaniu się treści do przełyku.

Jeśli chodzi o sam proces karmienia, najlepiej, aby przebiegał on w miarę pionowo. Pozwoli to na przedostanie się mleka prosto do żołądka. Pozycja leżąca sprzyja zaleganiu pokarmu w przełyku, co nie wpływa dobrze na prace trawienne. Choć pozycja do karmienia jest mało komfortowa, to można sobie z nią łatwo poradzić. Używając poduszki rogal, bez problemu ustawisz odpowiednią pozycję ciała Malucha, a przy tym nie obciążysz dodatkowo swoich stawów, mięśni i kręgosłupa.

Zapraszamy do sklepu Jukki.pl w którym znajdziesz szeroką ofertę produktów dla dzieci!

Sprawdź ofertę!