Refluks u dziecka – jak karmić

Refluks u niemowląt – jak rozpoznać?

Refluks najczęściej pojawia się u dzieci pomiędzy 6 a 8 miesiącem życia. Rodzice nie zawsze są w stanie wychwycić tę chorobę, myląc ją z potocznie zwanym “ulewaniem” lub wymiotami. Jak rozpoznać refluks u dziecka? Przede wszystkim należy brać pod uwagę trudności, jakie występują przy karmieniu. Wystarczy baczniej przyjrzeć się, czy Maluch miewa problemy z przełykaniem, czy spożywa niewielkie ilości pokarmu, po których od razu mu się odbija i ulewa jednocześnie. Taki stan najczęściej ustępuje samoistnie, jednak dla własnego spokoju, a przede wszystkim komfortu dziecka, warto udać się do lekarza.

Dolegliwości wywołane na skutek refluksu uprzykrzają Maluchom życie. Dlatego najczęstszą reakcją obronną organizmu jest głośny, długotrwały płacz. Trudno się dziwić, gdy za każdym razem podrażniany jest przełyk, w końcu może dojść do zapalenia, a nawet uszkodzenia jego ścianek. Refluks powstaje na skutek niedomknięcia się zwieracza dolnej części przełyku. Powoduje to cofanie się treści żołądka do przełyku. Mieszanka zawierająca kwas i pepsyny podrażnia i/lub uszkadza delikatne ścianki przełyku. Niekiedy pojawia się także żółć cofająca się z dwunastnicy.

 

Karmienie maluszka z refluksem

Przy tej dolegliwości ważne jest to, czym i jak karmisz Malucha. Najlepszym pokarmem jest oczywiście mleko Matki, gdyż zawiera składniki zmniejszające możliwość wystąpienia kwasowości u Maluszka. Nie należy podawać dużych porcji pokarmu. Lepiej, gdy dziecko będzie jadło mniej w określonych odstępach czasu. To pozwoli na lepszą pracę układu trawiennego. Mniejsze dawki pokarmu nie będą wywierały tak dużego ucisku, w efekcie czego zmniejszone będzie wydzielanie kwasu. Ważne, aby po zakończonym karmieniu dziecku się odbiło. To wyeliminuje kwas z żołądka i zapobiegnie cofaniu się treści do przełyku.

Jeśli chodzi o sam proces karmienia, najlepiej, aby przebiegał on w miarę pionowo. Pozwoli to na przedostanie się mleka prosto do żołądka. Pozycja leżąca sprzyja zaleganiu pokarmu w przełyku, co nie wpływa dobrze na prace trawienne. Choć pozycja do karmienia jest mało komfortowa, to można sobie z nią łatwo poradzić. Używając poduszki rogal, bez problemu ustawisz odpowiednią pozycję ciała Malucha, a przy tym nie obciążysz dodatkowo swoich stawów, mięśni i kręgosłupa.

Sprawdź produkty w sklepie jukki.pl

Poduszka rogal - White Parrot

Poduszka rogal - White Parrot

Poduszka do karmienia - rogal, fasolka White Parrot

Poduszka rogal premium - Forest Story i Velvet w kolorze butelkowej zieleni

Poduszka rogal premium - Forest Story i Velvet w kolorze butelkowej zieleni

Poduszka do karmienia - rogal, fasolka - Forest Story z velvetem w kolorze butelkowej zieleni