Standard 100 by OEKO-TEX – dlaczego warto wybierać produkty mające ten certyfikat?

Kupując produkty tekstylne (tj. pościel, ręczniki, koce, piżamy, otulacze czy śpiworki) dla dzieci często można spotkać się z zapisem informującym o tym, że posiadają one znak STANDARD 100 marki OEKO-TEX®. Certyfikat ma zachęcić potencjalnych klientów i użytkowników do zakupu.

Co on jednak oznacza? Czym jest w praktyce znak STANDARD 100 marki OEKO-TEX® i dlaczego warto kupować produkty, które go posiadają? Sprawdź szczegółowe informacje i poznaj realne znaczenie certyfikatów pojawiających się na produktach dedykowanych dzieciom.

Czym jest STANDARD 100 marki OEKO-TEX®?

OEKO-TEX® jest międzynarodowym znakiem nadawanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry (nazywanym skrótowo Oeko-Tex). Stowarzyszenie ma siedzibę w Szwajcarii w Zurichu i działa od 1992 roku. Zostało założone przez niemiecki Instytut Hohenstein i Austriacki Instytut Włókiennictwa (OETI). Obecnie w stowarzyszeniu jest 18 neutralnych instytutów testowych i badawczych działających na terenie Europy oraz Azji (Japonii). W Polsce przedstawicielem Oeko-Tex jest Instytut Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi.

Obecnie STANDARD 100 marki OEKO-TEX® to najbardziej znany na świecie certyfikat tekstylny. Przyznawany jest on po przeprowadzeniu szeregu szczegółowych badań. Mają one na celu potwierdzenie, że produkt jest bezpieczny dla człowieka i środowiska. O przyznanie OEKO-TEX® starać mogą się producenci wyrobów włókienniczych i skórzanych.

Jak przyznawany jest znak STANDARD 100 marki OEKO-TEX®?

Jak deklaruje stowarzyszenie OEKO-TEX, testy i badania realizowane są ze szczególną wnikliwością i dokładnością. W ich trakcie przebadany ma być każdy element tkaniny – nitka, guzik, czy inne wykorzystane akcesoria. Badane są one przede wszystkim pod kątem zawartości szkodliwych dla człowieka substancji.

Transparentność działań wymaga, aby testy były wykonane przez niezależne instytuty partnerskie z uwzględnieniem obszernego katalogu kryteriów OEKO-TEX®, które aktualizowane są minimum raz w roku i poszerzane o najnowsze odkrycia naukowe i wymogi prawne. W całym procesie wykorzystuje się zarówno substancje regulowane i nieregulowane. Każdy produkt, który uzyskuje znak STANDARD 100 marki OEKO-TEX® musi spełnić normę XVII REACH, dotyczącą zawartości chemicznych substancji szkodliwych. Co ważne, badania uwzględniają również zagrożenia związane z nietrwałością produktu. Mówiąc więc o produkcie certyfikowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry, mamy na myśli ten wolny od:

 • substancji rakotwórczych,
 • barwników azowych i zawiesinowych,
 • pestycydów,
 • chlorofenolii
 • chlorobnzoli,
 • chlorotolenów,
 • związków fluorowęglowych (PFOS, PFOA),
 • metali ciężkich,
 • formaldehydu,
 • bioaktywnych materiałów wykończeniowych,
 • związków cynoorganicznych
 • środków uniepalniających,
 • policzalnych związków aromatycznych (PAH).

Wszystkie te substancje nie mogą występować lub też mogą pojawiać się jedynie w dopuszczalnej wartości granicznej. Stowarzyszenie podkreśla też, że wartości graniczne dla certyfikatu w wielu przypadkach znacznie wykraczają poza wymagania krajowe i międzynarodowe, dlatego klient może mieć pewność co do bezpieczeństwa produktów ze znakiem STANDARD 100 marki OEKO-TEX®.

Jakie produkty mogą mieć nadany znak STANDARD 100 marki OEKO-TEX®?

Certyfikat STANDARD 100 marki OEKO-TEX® może być przyznany każdemu artykułowi tekstylnemu. W praktyce oznacza to, że otrzymać mogą go nie tylko gotowe produkty takie jak np. pościel, śpiworek, otulacz czy pieluszki, ale też np. nici, guziki, zamki błyskawiczne, podszewki, nadruki nakładane na materiały. Stowarzyszenie testuje bowiem każdy pojedynczy komponent.

Znak STANDARD 100 marki OEKO-TEX® w produktach dla najmłodszych

Znak STANDARD 100 marki OEKO-TEX® przyznawany jest w różnych klasach produktów. Poszczególne klasy różnią się od siebie wymogami, które artykuły muszą spełnić oraz wartościami granicznymi. W przypadku produktów dziecięcych i niemowlęcych obowiązuje klasa 1, która ma najsurowsze wymagania. Aby móc posługiwać się standardem OEKO-TEX®, muszą więc przejść szereg testów i badań. Te są gwarancją, że nie znajdują się w nich substancje i środki negatywnie wpływające na zdrowie maluszków takie jak formaldehydy, pestycydy, substancje będące czynnikiem aktywującym alergie i uczulenia. Produkty dla niemowląt ze znakiem OEKO-TEX® są więc bezpieczne od pierwszych chwil życia dziecka.

Dlaczego warto kupować produkty dla dzieci OEKO-TEX®?

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze dla każdego rodzica. Często jednak maluszkowi zagrażają czynniki, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne. W tkaninach i materiałach, z których uszyte są: pościel dziecięca, pieluszki, otulacze, śpiworki, kokony czy nawet materiałowe zabawki znajdować mogą się różne związki.

Niestety nie wszystkie one są bezpieczne dla zdrowia dziecka, a nawet dorosłego człowieka. Wiele z nich nawet przy krótkim kontakcie ze skórą wywołać mogą niepożądane skutki uboczne. Toksyny zawarte w materiałach mogą przyczynić się do powstawania alergii, uczuleń, zatruć, zmian w układzie hormonalnym, obniżenia odporności, a nawet zwiększenia ryzyka powstania nowotworów. Niestety tkaniny zawierające substancje szkodliwe nadal mogą być dopuszczane do sprzedaży w Europie (w UE) co więcej – szyć z nich można produkty przeznaczone dla dzieci, nawet tych najmłodszych. To, dlatego do rodziców należy zadanie, aby w pokoju, łóżeczku, wózku i kołysce malca znalazły się tylko bezpieczne tekstylia – takie certyfikowane są znakiem Standard 100 by OEKO-TEX. Są one wolne od niebezpiecznych substancji i przyjazne dziecku, dlatego też po tkaniny z tym znakiem sięgają najlepsze firmy szyjące dla najmłodszych. Wśród tych firm jest i nasza.

W Jukki.pl wszystkie produkty są tworzone z certyfikowanych materiałów. Tworzymy z nich nie tylko kocyki czy pościel, ale także materiałowe wyposażenie pokoju np. girlandy, kosze na zabawki, maty do zabawy, poduszki dekoracyjne, zabawki sensoryczne. Z czystym sercem nasze produkty polecamy więc najmłodszym dzieciom – wiedząc, że zadbają o ich bezpieczeństwo i zdrowie.

Jak rozpoznać produkty ze znakiem STANDARD 100 marki OEKO-TEX®?

Produkty certyfikowane znakiem STANDARD 100 marki OEKO-TEX® nie tylko posiadają taką informację w opisie, ale też na metce. Pojawia się na niej znak graficzny Oeko-Tex standard 100 – warto pamiętać, że może się on różnić w zależności od daty przyznania znaku. Stowarzyszenie od 1 stycznia 2018 wprowadziło nowy wzór logotypu. Istotne jest również, że na metce znaleźć może się zarówno zapis Öko-Tex 100, jak i Øko-Tex 100 – obydwie formy zapisu są poprawne i dopuszczalne. Obok niego musi obowiązkowo być numer certyfikatu (za jego pomocą na oficjalnej stronie OEKO-TEX można potwierdzić, czy ten w ogóle istnieje i czy nadal jest ważny), a także nazwa instytutu przeprowadzającego badania (zawsze widnieje po prawej stronie od numeru). Brak jakiegokolwiek z tych elementów oznacza, że certyfikat nie jest prawdziwy, a produkt może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Gdzie kupować produkty dla dzieci ze znakiem OEKO-TEX®?

Wbrew pozorom produkty dla niemowląt i dzieci ze znakiem OEKO-TEX® nie są tymi trudno dostępnymi. Bez problemu kupisz je np. w Jukki.pl. Cała nasza oferta składa się z artykułów uszytych z materiałów posiadających ten międzynarodowy znak. Dodatkowo pochwalić możemy się tym, że każdy z naszych produktów pochodzi z polskich szwalni, gdzie szyty jest ręcznie z troską o każdy detal. To, dlatego nie zawiera on nie tylko niebezpiecznych związków i substancji, ale też ostrych i wystających elementów, które mogłyby zranić maluszka czy zostać przez niego połknięte, włożone do nosa.

Nasze produkty są więc odpowiedzią na potrzeby odpowiedzialnych rodziców dbających o zdrowie i bezpieczeństwo maluchów, a także potrzebę wygody i komfortu dziecka, bowiem nasze tkaniny są nie tylko oznaczane STANDARD 100 marki OEKO-TEX®, ale też miękkie, delikatne w dotyku, przyjazne dziecięcej skórze, antyalergiczne, przepuszczające powietrze i odprowadzające wodę. Do ich zalet zaliczamy także łatwą pielęgnację – można je prać w pralce i suszyć w tradycyjny sposób, dzięki czemu nie przysporzą rodzicom problemów z czyszczeniem.