Usztywniane rożki niemowlęce, które zadbają o kręgosłup Twojego dziecka.

Każdy noworodek potrzebuje dużo czułości, ciepła i bliskości. Kiedy był jeszcze w brzuchu mamy, poczucie bezpieczeństwa towarzyszyło mu na co dzień. Dlatego po przyjściu na świat może czuć się przestraszony, gdy tego poczucia bezpieczeństwa mu zabraknie. Otulanie malucha rożkiem usztywnianym zapewnia mu ciepło i bliskość, a rodzicom ułatwia bezpieczne tulenie i lulanie malucha do snu.

Dlaczego warto wybrać rożek niemowlęcy?

Rożki w odróżnieniu od otulaczy są bardziej sztywne i grube. To właśnie dzięki tym cechom noszenie dziecka w rożku jest o wiele łatwiejsze, szczególnie dla młodych rodziców, którzy nie czują się jeszcze do końca pewnie, gdy zamiast wózka decydują się na noszenie dziecka na rękach. Oprócz tego, plecki noworodka w rożku są zdecydowanie lepiej podparte, co przekłada się nie tylko na komfort rodziców, ale również i dziecka. 

Rożki są dość sztywne i grube jednak z łatwością można z nich utworzyć ciasny kokon dla dziecka, w którym będzie czuło się bezpiecznie. Miękki i przytulny rożek usztywniany dla niemowlaka stwarza idealne warunki do błogiego i spokojnego snu. Są uważane, za pewną formę pościeli dla noworodka. Pomimo tego, że maluch jest nim owinięty, ma wystarczająco dużo miejsca na swobodny ruch rączek i nóżek.

Jaki rożek dla niemowlaka sprawdzi się najlepiej?

Ze względu na to, że rożek jest niezastąpionym i często eksploatowanym elementem wyprawki już od pierwszych dni życia, warto przemyśleć jego zakup. Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest rozmiar. Warto wybrać ten najbardziej uniwersalny około 75 × 75 cm. Taki rożek sprawdzi się także jako kołderka, a nawet mata do zabawy lub podczas leżakowania. Nada się również do wózka w czasie spaceru.

Materiał, którym rożek jest podszyty wewnątrz, powinien być mięciutki i przede wszystkim naturalny oraz bezpieczny dla dziecka. W związku z tym najlepiej sprawdzi się tutaj bawełna posiadająca certyfikat OEKO-TEX Standard 100. Certyfikat ten gwarantuje, że na żadnym etapie produkcji nie użyto substancji toksycznych i szkodliwych dla zdrowia.

Kolejną ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas wyboru rożka niemowlęcego, jest wypełnienie. Powinno być ono syntetyczne tak jak np. owata silikonowa i mieć właściwości antyalergiczne. Tak samo, jak w przypadku obszycia, jego bezpieczeństwo musi być potwierdzone certyfikatem OEKO-TEX Standard 100. W trosce o zdrowie dziecka jest to wręcz konieczne.

Ostatni element wart przemyślenia to wiązanie rożka. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań: rożki na rzepy, na zatrzaski oraz rożki wiązane. Te ostatnie są najczęściej rekomendowane przez rodziców, ponieważ w przeciwieństwie do zatrzasków czy rzepów umożliwiają swobodne dopasowanie go do dziecka.

rożek dziecięcy różowy jukki

Rożek niemowlęcy Minky – Jukki

Minky, Velvet i bawełna, czyli jakie obszycie rożka niemowlęcego wybrać

Wierzchnia warstwa rożka ma dla rodziców również niemałe znaczenie. W końcu rożek powinien pasować do pozostałych elementów wyprawki dla niemowlaka. Najpopularniejsze są usztywniane rożki dla niemowląt obszyte bawełną jednak równie dużą popularnością cieszy się tkanina minky. Jest ona pokryta charakterystycznymi wypustkami, które wyglądają niezwykle uroczo i są bardzo miękkie w dotyku. Równie popularne są w ostatnim czasie rożki obszyte tkaniną Velvet. Występuje ona w różnych kolorach zarówno w ciemniejszych, nasyconych, jak i bardziej pastelowych odcieniach. Bez względu na wariant kolorystyczny tkanina ta jest mięciutka i delikatna. Szeroki wybór rożków w różnych wzorach i kolorach znaleźć można w sklepie Jukki.

Z czasem, gdy maluch podrośnie i będzie potrzebował o wiele więcej swobody niż na początku, rożek stanie się dla niego zdecydowanie mniej potrzebny. Gdy dziecko zaczyna świadomie przekręcać się z plecków na brzuszek i odwrót jest to znak, że ciasno owinięty rożek staje się już dla niego zbędny. Wtedy najbardziej praktyczny prawdopodobnie okaże się śpiworek, a rożek zacznie służyć na przykład jako mata do zabawy. Z pewnością jednak rożek jest niezastąpiony w wielu momentach podczas pierwszych tygodni życia dziecka.