Wybieramy kocyk i poduszkę dla niemowlaka – na co zwracać uwagę?

Wybór kocyka i poduszki dla niemowlaka to decyzja, która w sposób bezpośredni wpływa na komfort snu i zdrowie maleństwa. Nie powinna być ona podejmowana pod wpływem chwili, czy ze względu na atrakcyjny print na materiale. Czym więc kierować się,  wybierając kocyk i poduszkę dla niemowlaka? Jak zapewnić dziecku maksimum komfortu w łóżeczku?

Kocyk i poduszka: Pierwsza pościel

Noworodki czują się najbezpieczniej owinięte w rożek lub otulacz. Materiał ściśle przylegający do ich ciała uspokaja je i ułatwia zasypianie. Z czasem jednak rożek okazuje się dla malucha zbyt ciasny i przychodzi pora na pierwszą noc pod kocykiem lub kołderką. Nie wszystkie dzieci dobrze tolerują tę zmianę. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby wybrana poduszka oraz kocyk były jak najbardziej optymalne i jak najlepiej odpowiadały specyficznym potrzebom niemowlaka.

Jak dobrać rozmiar kocyka?

Decydując się na zakup kocyka dla pociechy należy pamiętać o tym, że kocyk powinien szczelnie otulać dziecko. Z tego też względu nie warto decydować się na zakup kocyka o rozmiarach mniejszych niż 75 na 100 centymetrów. Kocyk o takich wymiarach bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w łóżeczku, jak i w wózku oraz posłuży dziecku przez długi czas. Jeśli zależ Ci na wyraźnym rozdzieleniu akcesoriów dziennych od nocnych, duży kocyk dla niemowlaka warto wybrać na noc. W trakcie popołudniowych drzemek, dziecko można okryć mniejszym kocykiem, który w późniejszym okresie dostarczy maluchowi dużo radości jako forma przytulanki. Małe kocyki bardzo dobrze sprawdzają się także w podróży. Jeśli więc nie zdecydujesz się na zakup dedykowanego kocyka do fotelika samochodowego, przynajmniej jeden mały kocyk dla dziecka warto mieć zawsze pod ręką.

Jak wybrać materiał?

Przyglądając się asortymentowi kocyków dziecięcych szybko dostrzeżemy, iż różnią się one doborem materiałów i wykonaniem od produktów, które znamy ze sklepów z elementami wyposażenia wnętrz. Wynika to przede wszystkim z walorów użytkowych, jakimi powinien się odznaczać dobry kocyk dla malucha.

Dobry kocyk musi być przede wszystkim miękki i przyjemny w dotyku – a jednocześnie elastyczny. Takimi właściwościami odznaczają się tkaniny poliestrowe – polar i popularny obecnie materiał minky. Jest to bardzo dobry wybór. Wysokiej jakości tkaniny poliestrowe możesz z powodzeniem prać w wysokich temperaturach. Doskonale trzymają one ciepło i są przy tym przyjemne w dotyku dla skóry malucha.

Ważnym produktem w asortymencie sklepu JUKKI są kocyki dwustronne. Składają się one z warstwy wykonanej z tkaniny poliestrowej i naturalnej tkaniny bawełnianej. Dzięki połączeniu dwóch tkanin, kocyk zyskuje na:

  • estetyce (do wyrobu kocyków niemowlęcych wykorzystuje się tkaniny bawełniane z atrakcyjnymi kolorowymi printami),

  • parametrach termicznych (dzięki bawełnie kocyk jeszcze lepiej chroni przed chłodem).

Dodatkowo między obie warstwy materiału może zostać wprowadzony wypełniacz, dzięki któremu kocyk świetnie spełnia swoje zadanie zimą.

Kocyk niemowlęcy a pora roku

Wybierając kocyk niemowlęcy, warto zwrócić uwagę na warunki temperaturowe panujące w domu i na zewnątrz. W sezonie letnim doskonale sprawdzi się lekki bawełniany otulacz, podczas gdy zimą niezbędny będzie o wiele grubszy kocyk – zwłaszcza jeśli planujesz stosowanie go jako alternatywy dla śpiworka. Należy przy tym pamiętać, by niezależnie od warunków, nie dopuszczać do przegrzania się dziecka. Zbyt dużo warstw odzieży i gruby koc mogą przynieść efekt odwrotny od zamierzonego – zamiast zahartować dziecko i uodpornić je od chorób, przyczynisz się do jego przepocenia i podatności na przeziębienia.

Jeśli masz obawy, że dziecko w trakcie snu może się wykopać spod kocyka (w efekcie czego będzie się wybudzało lub prześpi noc bez okrycia), jako alternatywę lub dodatek – w zależności od pory roku i grubości poszczególnych okryć, możesz zastosować też śpiworek dziecięcy. Gdy zdecydujesz się na takie podwójne zabezpieczenie, pamiętaj o tym, żeby pod koc zakładać śpiworek letni. Dwie grube warstwy tekstyliów mogą przyczynić się do nadmiernej potliwości dziecka w nocy i niespokojnego snu.

Poduszka: Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Wybór poduszki dla niemowlaka to zadanie kluczowe. Nie może ona być zbyt obficie wypełniona, gdyż w pierwszych miesiącach życia dziecko powinno spać na płaskim podłożu – bez nadmiernego unoszenia głowy ku górze.

W łóżeczku dziecięcym nie może znaleźć się klasyczny jasiek, czy poduszka zakupiona w dziale młodzieżowym. W obu przypadkach wysokość poduszki będzie zbyt duża i może powodować wady postawy w późniejszym okresie życia. Przygodę z poduszkami można rozpocząć od poduszki motylka. Stanowi ona świetne oparcie dla główki i pozwala na jej ułożenie w bezpiecznej pozycji. Poduszka typu motylek bardzo dobrze sprawdza się w wózku oraz foteliku samochodowym i może być z powodzeniem stosowana w pierwszych tygodniach życia dziecka. Z czasem warto ją zamienić na poduszkę o większej powierzchni.

Na co zwrócić uwagę wybierając poduszkę do łóżeczka?

Jednym z ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę wybierając poduszkę dla niemowlaka jest jej wypełnienie. Na rynku możemy spotkać poduszki dziecięce z wypełnieniem naturalnym i syntetycznym.

Które z nich są lepsze? Wydawać by się mogło, że nie ma nic lepszego od poduszki z wypełnieniem naturalnym. Tymczasem w przypadku niemowląt zaleca się korzystanie z poduszek z wypełnieniem syntetycznym. Dużą popularnością cieszy się wypełnienie silikonowe. Skąd ten wybór? Jest ono antyalergiczne, a tym samym bardziej bezpieczne dla malucha.  Dodatkowym atutem poduszek z wypełnieniem syntetycznym jest łatwość utrzymania ich w czystości. Tego typu poduszki możesz bez obaw prać w pralce lub ręcznie, w dedykowanych dla dzieci środkach piorących.

Materiał jest ważny

Materiał, z którego została wykonana poduszka ma ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa malucha. Poducha dla niemowlaka powinna być miękka i wykonana z naturalnego materiału o dobrych właściwościach higroskopijnych. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku bawełna, choć na rynku nie brakuje poduszek z materiałów łączonych – poliestrowych i bawełnianych. W przypadku wyboru poduszek z materiałów łączonych warto dbać o to, żeby główka maluszka znajdowała się na części wykonanej z bawełny. Wówczas nie będzie się pocić.

Jak duża powinna być poduszka do łóżeczka?

Wspomnieliśmy już o tym, że poduszka dla malucha nie może być nadmiernie wypełniona. Grubość wypełnienia nie powinna być większa niż 1,5 centymetra, ponieważ główkę malucha układa się płasko.  Zbyt wczesne wdrożenie dorosłej poduchy (tj. poduchy o grubości wypełnienia większej niż 1,5 cm) może zaszkodzić dziecku i wpłynąć negatywnie na prawidłowy rozwój narządu ruchu. Wszelkiego rodzaju jaśki oraz niewielkie poduchy dobrze sprawdzą się w wózku czy foteliku samochodowym. Zapewnią one podparcie dla główki i są przyjemne w dotyku. W łóżeczku dziecko ma jednak o wiele większą swobodę poruszania się – dlatego poduszka do łóżeczka powinna być odpowiednio większa.

W łóżeczku malucha najlepiej położyć poduszkę o wymiarach 40×60 cm. Dzięki temu główka dziecka nie będzie się z niej zsuwać w czasie zmian pozycji i nie będzie się przemieszczać.

Pamiętajmy o tym, by wybierać tekstylia, które posiadają atesty oraz certyfikaty – takie jak Certyfikat „Bezpieczny dla dzieci” czy Certyfikat OEKO-TEX Standard 100.

Kocyk i poduszka: Gdzie kupić?

Tekstylia dla najmłodszych polecamy zamawiać u sprawdzonych sprzedawców. JUKKI specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej jakości wyrobów tekstylnych dla noworodków, niemowląt i starszych dzieci. Tworzymy nasz asortyment z zachowaniem dbałości o najsurowsze normy oraz standardy. Dzięki temu masz pewność, że zakupione w naszym sklepie kocyki i poduszki to produkty najlepszej jakości – komfortowe, a zarazem bezpieczne dla dzieci już od pierwszego dnia życia. Dodatkowym atutem jest różnorodność oferowanego asortymentu, co przekłada się na możliwość zamówienia w jednym miejscu idealnej wyprawki.

Zapraszamy do sklepu Jukki.pl w którym znajdziesz szeroką ofertę produktów dla dzieci!

Sprawdź ofertę!