Zabawki sensoryczne, które pobudzą zmysły i zachęcą Twoje dziecko do ćwiczeń

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Już od pierwszych chwil jego życia ba!… nawet od pierwszych miesięcy ciąży dba o jego zdrowie, bezpieczeństwo, prawidłowy rozwój, wygodę. Chcąc zapewnić to wszystko młodzi rodzice uzupełniają garderobę dziecka kolejnymi ubrankami, zabawkami, gadżetami. Większość z nich jest maluchowi zupełnie niepotrzebna i szybko trafia na przysłowiowe dno szafy. Są jednak takie rzeczy, które obowiązkowo powinny znaleźć się w pokoju każdego malucha. Mowa o zabawkach sensorycznych. Czym one są i dlaczego warto w nie zainwestować.

Dlaczego warto kupić zabawki sensoryczne dla dzieci?

Zabawki sensoryczne dla dzieci to jedne z must have dziecinnego pokoju. Rekomendowane są zarówno niemowlakom, jak i starszym dzieciom. Ich największą zaletą jest połączenie dobrej zabawy ze stymulacją rozwoju dziecka – tego fizycznego i psychicznego. Jest to możliwe dzięki temu, że posiadają różne kształty, faktury, kolory, wydają rozmaite dźwięki, a niektóre nawet różne zapachy. Wszystko to sprawia, że zabawka sensoryczna dla dziecka działa na zmysły – wzrok, dotyk, słuch, węch, smak. Ćwiczy też u dziecka koncentrację, spostrzegawczość i zdolności manualne. To, jakie zmysły i umiejętności będą rozwijać zabawki sensoryczne zależy od ich typu i funkcjonalności. Najlepiej jest wybierać te jak najbardziej wszechstronne, uważając jednocześnie, aby nie przebodźcować dziecka.

Bezpieczne zabawki sensoryczne dla dzieci

Rynek zabawek sensorycznych jest niezwykle bogaty. Co chwile na sklepowych półkach pojawiają się nowe rozwiązania, które zachwycają dzieci i rodziców kształtami, kolorami, funkcjonalnościami. Niezależnie jednak od estetyki wykonania zabawki sensoryczne dla dzieci, powinny być bezpieczne. Zabawki, które znajdą się w pokoju dziecka powinny posiadać certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo. Najczęściej spotykanym jest znak CE. Informuje on, że wyrób spełnia wymagania Unii Europejskiej zakresie użytkowania i ochrony zdrowia oraz środowiska. Oprócz tego zabawki sensoryczne dla dzieci mogą być certyfikowane znakiem Instytutu Matki i Dziecka, Certyfikatami państwowego Zakładu Higieny, DEKRA, GS, Spiel gut, TÜV Rheinland, znakiem zgodności z Polskimi Normami (PN).

Przed wręczeniem dziecku zabawki należy również zweryfikować, czy nie posiada ona żadnych ostrych krawędzi, zadziorów, ostrych lub ruchomych elementów, którymi maluch może się zranić lub je połknąć. Czujność rodziców i opiekunów powinien też wzbudzić materiał wykonania zabawki sensorycznej. W przypadku produktów materiałowych maluchom rekomendowane są zabawki uszyte z wysokogatunkowej bawełny dodatkowo certyfikowanej standardem OEKO—TEX 100. Dzięki temu zyskuje się gwarancję, że zabawka nie będzie stanowić niebezpieczeństwa dla zdrowia dziecka, a także będzie delikatna dla jego skóry i przyjemna w dotyku. W przypadku materiałów równie istotne są jego właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. To, dlatego ręcznie uszyte kostki sensoryczne w Jukki.pl są wypełnione miękką i lekką silikonową kulką, która jest antyalergiczna.

Zabawka sensoryczna Jukki

KOSTKA SENSORYCZNA MINKY

 

Od kiedy dziecko może się bawić zabawkami sensorycznymi?

Chcąc obdarować malucha zabawką rozwijającą, warto też zwrócić uwagę na to, czy jest ona dopasowana do jego wieku. Oznakowania wiekowe zgodnie z przepisami powinny znajdować się na opakowaniu. Dzięki temu szybko można ocenić, w jakim wieku dziecko może się nią bawić. Jeśli szuka się zabawki sensorycznej dla niemowląt, trzeba wybierać tylko te produkty oznaczone znakiem dopuszczone do 0 miesiąca życia. W pokojach najmłodszych maluchów najlepiej spiszą się mało skomplikowane zabawki np. karuzele, grzechotki, gryzaki, Przytulanki, maty edukacyjne czy kostki sensoryczne. Szeroki wybór tych ostatnich każdy rodzic znajdzie w Jukki.pl. W naszym sklepie dostępne są kostki sensoryczne w kontrastowych kolorach, które pozwalają stymulować wzrok dziecka od pierwszych chwil życia. Dzięki zastosowaniu wyrazistych kolorów, a przy tym przyjaznych najmłodszym printów nasze zabawki sensoryczne na dłużej skupiają wzrok malca, a przez to stymulują powstawanie nowych połączeń nerwowych w mózgu. 

Zabawki sensoryczne powinny znaleźć się w pokoju każdego malucha. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach warto postawić na proste zabawki w ostrych i kontrastujących ze sobą kolorach, które działają na wzrok malucha. Takie zabawki jak gryzaki czy kostki sensoryczne są znakomitym uzupełnieniem niemowlęcej wyprawki. Są też mile widziane jako prezent z okazji narodzin dziecka, pierwszej wizyty czy roczku.